Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Alfa Romeo auta
- 145
- 147
- 156
- 159
- Brera

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
VolvoResmoto.com - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Opisy Alfa Romeo, jej użytkowanie i eksploatacja. Wady i zalety.

27.01.2013 |  Alfa Romeo 156 - używane, benzyna.
Alfa Romeo 156 Tytuł "Samochód Roku 1998" zdobyty z druzgoczącą przewagą punktów nad Golfem IV i Audi A6 z pewnością pomógł debiutującej Alfie 156, ale magnesem przyciągającym klientów do salonów sprzedaży była przede wszystkim oryginalna stylizacja.
Modele z początku produkcji z czterocylindrowymi silnikami można kupić już za ok. 15 tyś. zł. W przedziale 20-25 tyś. zł znajdziemy samochód bezwypadkowy, serwisowany, oferowany przez pierwszego właściciela.

      Alfa Romeo 156 Nadwozie jest dobrze zabezpieczone przed korozją, co nie znaczy, że po sześciu czy siedmiu latach eksploatacji nadal będzie wyglądać jak nowe. Problemem są detale wykończeniowe. Charakterystyczna atrapa chłodnicy z czasem zaczyna się łuszczyć. Kolejne oznaki "przedwczesnej starości" znajdziemy na klamkach, ramkach przyokiennych oraz na gładkich "szkłach" przednich reflektorów, które bardzo szybko rysują się i matowieją.
Słabo próbę czasu znosi także wnętrze. W podstawowych wersjach wyposażenia nie dobrano zbyt dobrze jakości materiałów wykończeniowych. Fotele z biegiem czasu tracą przyjemną sztywność, materiały tapicerskie są podatne na przetarcia. Warto zatem poszukać modelu z tapicerką welurową lub - jeszcze lepiej - skórzaną.
Wnętrze Alfy jest ponadto bardzo wrażliwe na... porę roku. Zimą tworzywa sztuczne stają się zdecydowanie bardziej twarde, a i liczba niezidentyfikowanych skrzypień w czasie jazdy wydaje się nieco większa niż latem. Trzeba podkreślić, że w wielu egzemplarzach skrzypienie nie występuje w ogóle.
Dobrze wypada relacja ceny do wyposażenia. Wszystkie modele mają wspomaganie kierownicy i dwie poduszki gazowe. Większość wersji jest wyposażona w elektrycznie sterowane szyby i lusterka. W droższych jest także klimatyzacja.

      Alfa Romeo 156 Zaopatrzenie w części zamienne do napraw powypadkowych jest bardzo dobre. Elementy zarówno nowe, jak i używane są niedrogie i łatwo dostępne.
Większość przednionapędowych samochodów z wielowahaczowym zawieszeniem ma na naszych dziurawych drogach ciężkie życie. Alfa 156 nie jest tu wyjątkiem. Z przodu przy każdym kole auta znajduje się wieika zwrotnica łącząca wahacze górny i dolny. Z tyłu zastosowano także rozbudowany układ.
Trwałość poszczególnych elementów nie jest wprawdzie najwyższa, ale w zamian nie są one zbyt kosztowne. Dość trudno określić granicę wytrzymałości zawieszenia Alfy 156. Zależy ona od wielu czynników - nie tylko jakości nawierzchni, po której użytkownik dojeżdża codziennie do pracy, ale także sposobu jazdy. Najszybciej we znaki dają się przednie górne wahacze. Na skutek wypracowania silentbloków zaczynają skrzypieć na nierównościach. Nadal spełniają swoją funkcję, ale dźwięk jest na tyle irytujący, że większość użytkowników decyduje się na ich wymianę. Wahacze tylne wymienia się nieco częściej. Niektóre dają o sobie znać nawet po 30 tyś. km. Uwaga: w Alfie 156 można regulować zbieżność kół tylnych.

      Alfa Romeo 156 Czterocylindrowe silniki Twin Spark 1.6, 1.8 i 2.0 są do siebie bardzo podobne. Żeliwny blok, szesnastozaworowa głowica ze stopów lekkich, dwie świece na każdy cylinder i pasek rozrządu. Kluczowe zalecenia dla modeli 1.6, 1.8 i 2.0 to wymiana paska rozrządu co 50-60 tyś. km, wymiana kół zębatych rozrządu w miarę ich zużycia (dolne koło co 100 tyś. km)oraz dbałość o poziom oleju, który zawsze powinien utrzymywać się pomiędzy połową a maksimum. Piętą achillesową jest tzw. wariator, czyli urządzenie do płynnej zmiany faz rozrządu.
Mechanicy wyspecjalizowani w naprawach Alfy 156 doskonale znają specyfikę obsługi silników Twin Spark i pod warunkiem przestrzegania zaleceń potrafią zapewnić klientom bezproblemową eksploatację.
Proste instalacje mieszalnikowe poważnie upośledzają wyrafinowaną konstrukcję silnika, a poza tym mogą ją zniszczyć - kolektory z tworzywa sztucznego nie lubią "strzałów" gazu. Co ciekawe, w Twin Sparkach niezbyt dobrze pracują także instalacje sekwencyjnego wtrysku. Zatem ci, którzy chcą jeździć oszczędnie, powinni poszukać wersji JTD. To udane i trwałe modele, tyle że niestety wyraźnie droższe w zakupie.

Na podstawie tekstu: Jaceka Ambrozika (Motor 36/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Alfa Romeo 156.

Alfa Romeo 156 Alfa Romeo 156 Alfa Romeo 156 Alfa Romeo 156

Alfa Romeo 156 Alfa Romeo 156 Alfa Romeo 156

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.