--> audi -> opisy -> a8 ->


Audi | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Audi A8, galerie i tapety. Wady i zalety.

29.04.2008 |  Audi A8 - luksus ciągle w cenie.
Audi A8 Zawsze w cieniu Mercedesa i BMW - Audi od dawna musiało walczyć z wizerunkiem droższej odmiany Volskwagena. Taki obraz marki przeszkadza w uzyskaniu zadowalającego poziomu sprzedaży, szczególnie w segmencie aut luksusowych. Dobrego pochodzenia nie sposób zastąpić niczym innym.

      Wysiłków jednak nie szczędzono, a efekt robi duże wrażenie. Konstruktorzy Audi A8 zaczęli od czystej kartki papieru. Powstał samochód z samonośnym nadwoziem całkowicie wykonanym ze stopów aluminium. Konstrukcję nazwano ASF (Audi Space Frame). Dzięki temu masa własna podstawowej odmiany niewiele przekracza półtorej tony, a to nawet kilka setek kilogramów mniej od rywali. Nie dziwi zatem, że nawet podstawowe jednostki napędowe zapewniają więcej niż wystarczającą dynamikę. Topowa odmiana S8 może się wręcz równać z samochodami typowo sportowymi. Jej możliwości można było zresztą podziwiać na dużym ekranie, samochód zagrał jedną z głównych ról w filmie "Ronin".

      Audi A8 A8 nie jest mikrusem - jego długość minimalnie przekracza 5 metrów, a w wersji przedłużonej (produkowanej od 2000 roku) limuzyna mierzy ponad 516,5 cm. Prowadzenie go jest jednak źródłem dużej frajdy, precyzyjny układ kierowniczy w połączeniu ze skomplikowanym zawieszeniem sprawia, że samochód jest bardzo zwinny, przy zachowaniu wysokiego komfortu jazdy.

Miejsca w środku nie zabraknie, choć trzeba przyznać, że BMW 7 czy Mercedes klasy S oferują nieco więcej przestrzeni. Olbrzymi jest bagażnik, jego objętość wynosi 525 litrów.

Wnętrze wykończono materiałami bardzo dobrej jakości, co sprawia, że ślady zużycia w kilkuletnich egzemplarzach nie są zbyt wyraźne. Audi A8 po prostu ładnie się starzeje.

Tanie jednak nie jest, koszt zakupu czy serwisowania skomplikowanego auta jest wysoki. W tej klasie nie jest to (niestety) niczym wyjątkowym. Nawet, gdy niezawodność utrzymuje się na wysokim poziomie.

Na podstawie tekstu: Bartosza Zienkiewicza (48/2004 Motor).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Audi A8 D2.

Audi A8 Audi A8 Audi A8 Audi A8

Audi A8 Audi A8