Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Chevrolet auta
- Aveo
- Corvette
- Lacetti
- SparkAlfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> Chevrolet --> opisy --> Aveo -->


Chevrolet | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Chevrolet Aveo, galerie i tapety. Wady i zalety.

22.01.2012 |  Chevrolet Aveo - prezentacja.
Chevrolet Aveo W Polsce marka Chevrolet (nie licząc przedwojennej obecności) pojawiła się niedawno, dopiero w połowie 2004 roku. I nie zaprezentowała właściwie niczego nowego, sprzedaje w Europie auta koreańskiego Daewoo, przejętego przez koncern General Motors. Klienci z zachodniej części kontynentu poznali więc nasze Chevrolety Aveo dwa lata wcześniej, ale jako Daewoo Kalos.
Po niemal czterech latach obecności na rynku przyszła już pora na odnowienie koreańskiego Chevroleta.

      Chevrolet Aveo Wydawałoby się, że w przypadku niewielkiego samochodu segmentu B największym powodzeniem powinny cieszyć się hatchbacki. Wszak auta tego typu najczęściej wykorzystywane są w ruchu miejskim, a tu takie nadwozie jest nawet praktyczniejsze. A mały sedan? Takim samochodem trudniej się parkuje, dostęp do bagażnika też jest gorszy, a cena musi być wyższa. Okazuje się jednak, że nie brak klientów wybierających właśnie trójbryłowe nadwozia. W 2004 r. spośród 208 tysięcy wyprodukowanych Aveo aż 43% stanowiły sedany. Także w Polsce czterodrzwiowa odmiana stanowi 1/3 całkowitej sprzedaży tego modelu.

      Chevrolet Aveo Nie dziwi więc, że to właśnie sedan jako pierwszy doczekał się kolejnej wersji. Jej zaprojektowanie zlecono koreańskiemu centrum stylizacyjnemu w Bupyong. I trzeba przyznać, że dobrze wykonało ono swoją pracę. Sylwetka Aveo, zwłaszcza na tle wielu konkurentów, prezentuje się proporcjonalnie. Wyraźne uwypuklenia nadkoli dodają nadwoziu dynamizmu, uwagę przyciąga też przednia część nadwozia z głęboko przetłoczoną maską przechodzącą w potężny wlot powietrza, na którym umieszczono znak firmowy o największym możliwym do zaakceptowania rozmiarze.

      Chevrolet Aveo Nowy styl widać także we wnętrzu auta. Zupełnie inna niż dotąd jest tablica przyrządów zbudowana z dobrej jakości materiałów i ładnie zaprojektowana. Różnica (na korzyść, oczywiście) w porównaniu do poprzednika jest imponująca. Z racji rozmachu, z którym ją zaprojektowano, osoby siedzące na przednich fotelach Aveo mogą się w nim poczuć jak w aucie wyższego segmentu.
Niestety, są i wady. Koło kierownicy jest zbyt duże, a sam jej wieniec - zbyt cienki. Na dodatek potężna tablica przyrządów powoduje, że prawe kolano kierowcy niemal się o nią opiera. Kolumna kierownicy wyposażona została jedynie w pionową regulację, a wysokość siedziska fotela kierowcy ustawia się niezbyt poręcznym i trudno dostępnym po zamknięciu drzwi pokrętłem.
Za to fotele są wygodne i dobrze wyprofilowane, a zakres ich regulacji pozwala kierowcom o różnym wzroście przyjąć wygodną pozycję. Nie powinni narzekać także pasażerowie tylnej kanapy, choć otwór drzwi jest stosunkowo wąski, a szerokość wnętrza też nie zachęca do dłuższych podróży w towarzystwie kolejnych dwóch osób.
Za tylną kanapą wygospodarowano bagażnik o pojemności 400 l. To o 20 l więcej niż w dotychczasowym Aveo sedan. Szkoda jedynie, że rzeczywistą pojemność ograniczają mocno wnikające w jego głąb zawiasy pokrywy, a niesymetrycznie dzielone i składane jest tylko oparcie tylnej kanapy.

      Chevrolet Aveo O ile nadwozie nowego Aveo wyraźnie urosło (jest dłuższe o 7,5 cm, o 4 cm szersze i wyższe o centymetr), to rozstaw osi (248 cm) pozostawiono niezmieniony. Wzrósł za to, o 20 mm, rozstaw kół auta. W połączeniu z właściwie dobranymi nastawami typowego dla samochodów tej klasy zawieszenia (kolumny MacPherson z przodu, belka skrętna z tyłu), zapewnia to małemu sedanowi pewne własności jezdne. W szybko pokonywanych zakrętach nadwozie Chevroleta nie przechyla się zanadto, a kontrolę nad torem jazdy ułatwia kierowcy nieprzesadnie silne, hydrauliczne wspomaganie układu kierowniczego.
Problem jedynie w tym, że nie każdy silnik proponowany do Aveo nadaje się do bardziej dynamicznej jazdy Na pewno nie podstawowy o pojemności 1,2 l. Teoretycznie nie jest źle - 72 KM powinny wystarczyć. Jednak maksymalna moc osiąga na jest dopiero przy 5400 obr./min, a maksymalny rnoment obrotowy (104 Nm 1000 obr./min wcześniej. By zmusić silnik do bardziej wytężonej pracy, trzeba korzystać z wysokich obrotów i na dobra elastyczność, np w czasie wyprzedzania, też nie ma co liczyć Uzyskanie deklarowanych przez producenta przyspieszenia do 100 km/h w 13,7 s i maksymalnych 157 km/h wymaga od kierowcy samozaparcia. Na szczęście, nawet mocno "poganiany" silnik nie jest głośny, powinien też zadowalać się rozsądnymi ilościami paliwa W sumie można go polecić jedynie naprawdę spokojnie jeżdżącym kierowcom.

      Chevrolet Aveo Lepszą propozycją, szczególnie dla tych, którzy zamierzają wykorzystywać Aveo w roli pojazdu rodzinnego, będzie druga i ostatnia z proponowanych do tego Cheyroleta jednostek napędowych. Silnik 1.4 16V uzyskuje 94 KM przy 6200 obr./min i maksymalny moment obrotowy 130 Nm przy 3400 obr./min. Po tabunie niemal 100 koni pod maską można by oczekiwać niemal sportowego temperamentu, tak jednak nie jest. Po prostu samochód jeździ sprawnie, ma wystarczającą dynamikę, a zużycie paliwa jest tylko nieznacznie wyższe niż w przypadku podstawowej jednostki napędowej. Wykorzystanie możliwości auta ułatwia zresztą taka sama, co w silniku 1.2, pieciobiegowa przekładnia. I tu ciekawostka - po raz pierwszy Aveo. właśnie z silnikiem 1.4, oferowanym będzie na naszym rynku także z przekładnią automatyczną. Czterostopniowy, klasyczny automat tylko nieznacznie pogarsza dynamikę auta (przyspieszenie do 100 km/h trwa 0,4 s dłużej), ale trzeba się liczyć z zużyciem paliwa wyższym o około pół litra na każde 100 km.

      Chevrolet Aveo Ciekawe, jakim powodzeniem w Polsce cieszyć się będą poszczególne odmiany nowego sedana? Przedstawiciele Chevroleta właśnie nasz rynek, obok rosyjskiego i tureckiego, wymieniają jako najważniejszy w Europie. Na całym Starym Kontynencie w tym roku nabywców ma znaleźć 25 tyś. nowych sedanów, O powodzeniu w Polsce zadecyduje zapewne - jak zawsze - cena, a ta nie jest jeszcze znana. Prawdopodobnie najtańsza wersja 1.2 kosztować będzie mniej więcej tyle, ile poprzednik z silnikiem 1.4, czyli ok. 35-36 tyś. zł. Jak będzie naprawdę, przekonamy się w kwietniu, gdy auto pojawi się w salonach sprzedaży.

Na podstawie tekstu: Andrzeja Penkalli (6/2006 Motor)

Kobiece spojrzenie...

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.