Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> citroen --> opisy --> C5 -->


Citroen - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Citroen C5 | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

05.05.2009 |  Citroen C5 2.0 Break.
Citroen C5 Break Duży. To pierwsza myśl towarzysząca kontaktowi z Citroenem C5. Zwłaszcza z jego odmianą kombi czy - jak woli producent - Break. Rozmiary auta optycznie powiększa jeszcze smukła sylwetka: długa maska, cienkie słupki i duża powierzchnia szyb.
Nie jest to jednak model, który zaskakiwałby oryginalnym wyglądem. Przeprowadzony jesienią ubiegłego roku lifting był krokiem w dobrą stronę. Zmieniło się niewiele - przednie światła i wlot powietrza upodobniły dużego Citroena do kompaktowego C4. Pas przedni nabrał przez to wyrazu, samochód wyraźnie odmłodniał. Reszta po staremu.

      Citroen C5 Break Wnętrze też bez większych zmian. Na konsoli centralnej pojawił się zestaw przejęty z Peugeota 407, który na pierwszy rzut oka robi wrażenie dość skomplikowanego -przycisków jest niemal tyle co w kalkulatorze. Na szczęście obsługa jest prosta, niemal intuicyjna. Trochę przesadzono z zegarami. Jest ich dużo, przez co wzrok błądzi po wielu wskazówkach. Nie pomaga też oszczędny sposób ich opisania, większość wskazań można raczej oszacować, niż odczytać. W nocy pomocna okazuje się funkcja "dark" -naciskając przycisk wyłącza się podświetlenie wszystkich zegarów, z wyjątkiem prędkościomierza. Łatwiej się wtedy skoncentrować na sytuacji na drodze.
Trochę lepsza mogłaby być jakość tworzyw sztucznych, dolna część tablicy przyrządów wykonana jest z twardego, połyskującego materiału. Konkurenci stosują lepsze plastiki.

      Citroen C5 Break Pokaźne gabaryty auta nie zostały zmarnowane - wnętrze jest bardzo przestronne. Nawet z tyłu jest wystarczająco dużo miejsca, aby zmieściły się trzy osoby. Dodatkowe centymetry na nogi udało się wygospodarować dzięki konstrukcji przednich foteli - z tylu oparć są głębokie podcięcia. Fotele są bardzo wygodne, całodzienna podróż nie powoduje zmęczenia. Na przestronności wnętrza nie ucierpiały zdolności przewozowe. Przy normalnym położeniu foteli bagażnik ma 565 l pojemności. Po złożeniu kanapy w samochodzie można się nawet przespać, powstaje równa powierzchnia o długości około 180 cm. Do tego dochodzi sporo miejsca na drobiazgi - w schowku przed pasażerem spokojnie mieści się duży atlas drogowy, w drzwiach mamy dwie kieszenie (w tym jedną zamykaną), pod daszkami przeciwsłonecznymi są klipsy, np. na przepustkę parkingową. Trzeba tylko uważać na napoje. Uchwyt między fotelami nie utrzyma butelki nawet przy łagodnych manewrach.

      Citroen C5 Break Wygodne fotele, mnóstwo przestrzeni - zaczyna się wyłaniać obraz komfortowego połykacza kilometrów. Przydałby się zatem odpowiedni silnik i zawieszenie.
Dwulitrowy turbodiesel jest odpowiedni. W normalnej jeździe wystarczy utrzymywać obroty na poziomie 2000. We wnętrzu jest wtedy cichutko, a podczas wyprzedania nie trzeba dotykać dźwigni biegów. Zazwyczaj wystarczy dodać gazu. I wcale nie dzieje się to powoli, w średnim zakresie obrotów dysponujemy sporym zapasem mocy. Taki charakter jednostki owocuje niewielkim zużyciem paliwa - przy żwawej jeździe potrzeba około 7 l/100 km. Jak na samochód o masie 1,5 tony to niedużo.
Wyczuwalna jest jednak "turbodziura" - na dodanie gazu silnik reaguje po około sekundowej zwłoce. Szybko można się do tego przyzwyczaić, wszelkie manewry podświadomie planuje się z tym krótkim wyprzedzeniem. Skrzynia biegów o sześciu przełożeniach nie działa źle, ale przydałyby się krótsze skoki dźwigni i nieco dłuższa "jedynka". Po ruszeniu nie warto nawet zdejmować ręki z lewarka.

      Citroen C5 Break Po przodkach Citroen C5 odziedziczył hydropneumatyczne zawieszenie. Układ zapewnia wysoki komfort jazdy. Szczególnie dobrze radzi sobie z dłuższymi nierównościami, pofalowana nawierzchnia jest prawie nieodczuwalna. Ale nawet torowiska czy wystające studzienki nie powodują większych wstrząsów. Kierowca ma możliwość zwiększenia prześwitu przy wolnej jeździe lub - przeciwnie - opuszczenia auta np. do załadunku ciężkich przedmiotów. Odpowiedni przycisk jest nawet w burcie bagażnika.
2.0 HDI towarzyszy wyłącznie pełne wyposażenie poziomu SX. Auto nie jest tanie, ale rywale po wyrównaniu poziomów nie mają się czym chwalić. A w długich podróżach trudno o przyjemniejszego kompana niż kombi C5.

Na podstawie artykułu: Bartosza Zienkiewicza (Motor 18/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Citroen C5 Break.

Citroen C5 Break Citroen C5 Break Citroen C5 Break Citroen C5 Break

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.