Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt


Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> citroen --> opisy --> xantia -->


Citroen - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Citroen Xantia| galeria | dane techniczne | wady i zalety.

20.10.2008 |  Citroen Xantia II 2.0 16V SX.
Citroen Xantia II Obecnie sprzedawana Xantia II kusi bogatym wyposażeniem. Wszystkie wersje seryjnie zaopatrzone są w dwie czołowe poduszki powietrzne, elektrycznie sterowane prawe usterko i przednie szyby, a także automatyczną klimatyzację. Dodatkowo seryjnie instalowany jest także ABS, układ zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania.
Tegoroczny model nie różni się specjalnie od ubiegłorocznych egzemplarzy. W porównaniu do wcześniej testowanych wersji zauważalny jest szczególny zachwyt wielu osób właśnie Xantią w kolorze srebrnym. Zazwyczaj mało kto rozpoznaje, że koła tej wersji nie mają aluminiowych felg lecz stalowe obręcze z plastikowymi nakładkami.
Trzeba przyznać, że facelifting przydał się Xantii bardzo Obecnie prezentuje się ona bardzo dobrze i można nawet powiedzieć, że stylistyka zewnętrzna jest jej mocną stroną. Deska rozdzielcza także została zmodernizowana, ale rezultat nie jest tak znakomity jak w przypadku nadwozia. Wprawdzie odnaleźć można w kokpicie Xantii wiele elementów z nowoczesnej deski Xsary, ale mimo wszystko nie udało się zatuszować wieku i rozwiązań modnych na początku lat 90.

      Citroen Xantia II Pomimo wieku konstrukcji Xantia pozostaje niepokonana pod względem przestronności. Wykonane na nowo pomiary potwierdzają, że jest to jeden z największych samochodów w tej klasie. Suma wymiarów na tylnej kanapie jest natomiast największa w całym segmencie. Bagażnik jest także spory i przede wszystkim bardzo ustawny.
Najwyraźniej rozwiązania wnętrza odwołują się do najlepszych tradycji Citroena, bowiem w tej dziedzinie Xantia jest prawdziwym zwycięzcą. Nieco zachwiana jest jednak relacja między stylistyką wnętrza i nadwozia. Dość zgodne są głosy mówiące, że face lifting karoserii zawyżył poziom na tyle wysoko, że teraz zauważalne są mankamenty deski rozdzielczej.
Testowany egzemplarz wyposażony jest we wspomniany silnik 2-litrowy z czterema zaworami na cylinder. Jest to jednostka, która dobrze pasuje do tego auta. Nawet z pełnym obciążeniem gwarantuje uzyskiwanie dobrych osiągów. Okupione są jednak dość znacznym zużyciem paliwa, które w warunkach miejskich dochodzi nawet wg producenta do 13 l/100 km. Przy delikatnym obchodzeniu się z pedałem gazu możliwe jest zredukowanie spalania w mieście do 11 l/100 km, a poza miastem do 9 l /100 km.

      Citroen Xantia II Przyśpieszenia uzyskiwane przez tę wersję silnikową można określić jako lepsze od przeciętnej w tej klasie. Najwyraźniej układ napędowy nastawiony jest bardziej na uzyskiwanie krótkich czasów podczas wyprzedzania niż na dynamiczne rozpędzanie. Czas, po jakim Xantia model 99 rozpędza się do 100 km/h, wynosi 10,0 s, a prędkość maksymalna 203 km/h. Pierwszy kilometr Citroen pokonuje w ciągu 31,4 s, czyli w tempie całkiem ekspresowym.
Najbardziej intrygującym elementem Xantii jest stosowane od lat hydropneumatyczne zawieszenie. Jest ono sprzężone z układem kierowniczym i hamulcowym. Charakterystyka zawieszenia jest "miękka", dzięki czemu Xantię prowadzi się zupełnie inaczej niż samochody wyposażone w klasyczne podwozie. Tłumienie drgań jest o wiele skuteczniejsze, a reakcje zawieszenia są całkowicie odmienne. Sam fakt, że komputer potrafi w ułamku sekundy usztywnić zawieszenie oznacza, że możliwości zwiększenia komfortu jazdy są ogromne. Z takiej budowy układu zawieszenia, który połączony jest z układem kierowniczym i hamulcowym, wynikają także inne reakcje kierownicy i hamulca. Układ kierowniczy charakteryzuje się mniejszym wyczuciem drogi, a hamulce są .niezwykle sprężyste.
Zaletą tego modelu jest duża ładowność, która wynosi 520 kg, wadą zaś duża średnica zawracania (12 m).
Dzięki zawieszeniu i dużej przestronności Xantia wyróżnia się wysokim komfortem jazdy. Pod tym względem mimo upływu lat wciąż jest jednym z najlepszych samochodów w klasie średniej.

Na podstawie artykułu: Krzysztofa Burmajstera (AŚ 20/2000)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Citroen Xantia II.

Citroen Xantia II Citroen Xantia II Citroen Xantia II


Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.