ÿ
--> citroen -> opisy -> xsara ->


Citroen - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Citroen Xsara | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

04.08.2008 |  Citroen Xsara 1.6 SX (1997- 2000).
Citroen Xsara Elegancki kompakt z doskonałymi własnościami jezdnymi pochodzący z Francji - w to łatwo uwierzyć. Ale (patrząc w niechlubną przeszłość Citroena) zaraz pojawia się pytanie: jak długo to pojeździ? Konstrukcje Citroena oprócz nienajwyższej jakości przez lata słynęły również z zaawansowania technicznego (np. hydropneumatyczne zawieszenie, reflektory skręcające się wraz z kotami). W połowie lat 90. Citroen zaczął nieco zmieniać image: auta mają być "normalniejsze", ale za to znacznie bardziej trwałe. Dokładnie takie są Xsary z pierwszych lat produkcji.
     Xsarę kontynuującą tradycję modelu ZX pozbawiono nowinek technicznych. Proste w budowie auto jest bardzo praktyczne i okazuje się niezawodne.

      Citroen Xsara Karoseria Xsary charakteryzuje się dużą praktycznością. ¦redni rozstaw osi (jak dla segmentu C) pozwolił osiągnąć przestronne, wygodne wnętrze. To również cecha charakterystyczna aut Citroena. Szerokie wnętrze, zadowalająca ilość miejsca na nogi - kompakt doskonale spełni pokładane w nim nadzieje.
      Wygodne fotele skrytykować można za zbyt miękkie siedziska i niedostateczne podparcie ciała, ujawniające się przy ostrej jeździe na zakrętach. Dobrym pomysłem są funkcjonalne, zamykane schowki w drzwiach przednich, zdolne pomieścić np. atlas samochodowy. Nieco gorzej jest przy cofaniu i manewrach - zadarta tylna część samochodu wydatnie ogranicza pole widzenia.
      Jak na małego hatchbacka bardzo przyzwoite wymiary ma bagażnik. Ciekawostką jest możliwość zablokowania kanapy tylnej w taki sposób, że do bagażnika nie można się dostać od strony kabiny.

      Citroen Xsara Wnętrze nieźle znosi trudy eksploatacji - w samochodzie z przebiegiem około 60 tys. km trzaski nie są przykrą dolegliwością. Istotną zaletą wnętrza jest też bogate wyposażenie seryjne. Najuboższa Xsara z silnikiem 1.6 oznaczana była jako SX i posiada kierownicę regulowaną w dwóch płaszczyznach, elektrycznie sterowane szyby przednie oraz prawe lusterko wsteczne, centralny zamek, poduszkę powietrzną kierowcy. W kolejnych latach produkcji wyposażenie wzbogacano (w Xsarze łatwo spotkać dwie, a nawet cztery poduszki powietrzne i ABS).
       Mniej oczywista ocena należy się za stylistykę auta. Osobom przywiązanym do nietuzinkowych pomysłów Citroena brak tu nowoczesnych, odważnych posunięć, ale bez wątpienia karoseria jest elegancka.

      Citroen Xsara Po osiągającej 88 KM jednostce napędowej nie należy spodziewać się atrakcyjnych sprintów do 100 km/h. Jednak solidna ośmiozaworowa konstrukcja z wielo-punktowym wtryskiem paliwa w codziennym użytkowaniu łatwo pokaże swoje zalety: jest elastyczna i w miarę oszczędna. Na trasie spalanie łatwo spadnie poniżej 7 1/100 km, w mieście będzie to 8-9 l. Samochód dość wyraźnie przyspiesza już od 2500 obr./min.

      Citroen Xsara Samochody ze stylizowanymi kołami zębatymi prowadzą się lekko i zapewniają wysoki komfort jazdy. Było to zasługą zawieszenia hydropneumatycznego, które jednak uchodziło za drogie (a na pewno skomplikowane) w naprawie. Dlatego już pierwszy kompakt Citroena - ZX - zaopatrzony został w rozwiązania dość klasyczne: kolumny resorujące i niezależne zawieszenie tylne wykorzystujące drążki skrętne. Jednak i tu nie zabrakło innowacji - poduszki mocujące tylne zawieszenie do nadwozia umożliwiają wychylenie całej osi w kierunku zgodnym ze skrętem kół przednich, co wyraźnie poprawia stateczność samochodu przy większych prędkościach. Właśnie taka jest Xsara - pewna w prowadzeniu, komfortowa. Pomocą w manewrowaniu jest seryjny układ wspomagania kierownicy, jednak średnica skrętu jest jak na tak małe auto spora (wynosi 11,4 m).

      Citroen Xsara Przeciętna opinia, jaka przylgnęła do Citroenów na rynku wtórnym samochodów, powoduje, że ceny nie są zbyt wysokie. W porównaniu z niemiecką czy japońską konkurencją wydatek okazuje się dużo niższy. Nieco wyższa od przeciętnej utrata wartości dotyczy głównie aut nowych, chociaż i używane dwulatki stracą nieco więcej niż np. Toyota Corolla.
      Niestety na razie Xsara jest zbyt młoda, aby figurować w statystykach niezawodności prowadzonych przez TUV lub ADAC.
     W kategorii odwiedzania warsztatów Xsara okazuje się bardzo przyjazna użytkownikowi. Największych problemów spodziewać się można ze strony instalacji elektrycznej. Szwankują kontrolki, lampki itp. Pozostałością po starszym modelu ZX jest też niezbyt, precyzyjny wskaźnik poziomu paliwa w zbiorniku.
      Najbardziej uważać trzeba na dwie rzeczy: włącznik wentylatora chłodnicy (bo późniejsza procedura jest doskonale znana - przegrzanie jednostki napędowej, przepalona uszczelka pod głowicą i wysokie koszty) oraz nieprzyjemne awarie silnika 1.6 w egzemplarzach z początku produkcji (zdarza się gaśniecie jednostki na biegu jałowym, jednak serwisy autoryzowane już potrafią sobie z tą przypadłością poradzić).
       Konstruktorzy przygotowali też kilka ułatwień w naprawach. Trzyczęściowe zderzaki nie wymagają wymiany całości po drobnej stłuczce. Pozytywnie zaskakują ceny części zamiennych. Niemal wszystkie elementy dostępne są od ręki, a sprzęgła za 400 zł czy reflektora w cenie poniżej 300 zł nie spotyka się w każdej firmie.

Na podstawie artykułu Andrzeja Jedynaka (AŚ 41/2001)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Citroen Xsara.

Citroen Xsara Citroen Xsara