Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> ford -> opisy -> fiesta ->


Ford - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Ford Fiesta | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

27.04.2009 |  Ford Fiesta (1989-1996) - używane.
Ford Fiesta Mk 3 Fiesta zadebiutowała w roku 1976. Byt to pierwszy model firmy Ford wyposażony w poprzecznie ustawiony układ napędowy, z silnikiem z przodu i napędzany przednimi kołami. W tamtych czasach nie było to jeszcze powszechne rozwiązane. O nowoczesności konstrukcji świadczyły też takie elementy, jak klejona przednia szyba, bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa czy podgrzewana szyba. Samochód spotkał się z bardzo przychylnym przyjęciem na rynku, klienci szybko docenili nowoczesne rozwiązania techniczne i niewysokie koszty eksploatacji. Posypały się też nagrody, samochód wygrywał w wielu plebiscytach przeprowadzanych przez fachowe europejskie czasopisma.
Pierwsza generacja Fiesty przeszła poważne zmiany w roku 1983. Zmienił się przede wszystkim wygląd przedniej części auta. Nowsza wersja oznaczana jest często Mk II. Na zupełnie nowy model - Mk III - trzeba było poczekać do roku 1989.

       Ford Fiesta Mk 3 Technicznie ten model nie wyróżniał się niczym szczególnym. Najważniejszą zmianą, poza wyglądem, było znaczące zwiększenie wymiarów zewnętrznych rozstaw osi wzrósł o ponad 15 cm, długość o ponad 10 cm. Fiesta stała się jednym z największych samochodów swego segmentu, tylko nieznacznie ustępowała modelowi klasy kompakt - Escortowi. Nad rywalami (a były to czasy Fiatów Uno, kanciastych Opli Corsa czy Citroenów AX) wyraźnie górowała.
Trzeba też przyznać, że do teraźniejszości dotrwała w formie lepszej niż jej równolatkowie. Miła dla oka sylwetka może i nie mieści się w dzisiejszych standardach, ale na pewno nie jest jeszcze archaiczna.
Podobnie jak w przypadku ówczesnych, konkurencyjnych modeli, nie ma zbyt szerokiej gamy wersji nadwoziowych - czasy małych sedanów czy kombi miały dopiero nadejść. Wybierać można - pomiędzy trzy- a pięciodrzwiowymi hatchbackami. Wśród ofert odsprzedaży nie brakuje ani jednych, ani drugich, a ceny na tle modeli konkurencyjnych prezentują się bardzo atrakcyjnie. Szczególnie warte uwagi są samochody z końcówki produkcji. Niewiele jest tańszych, około 10-letnich aut miejskich.

       Ford Fiesta Mk 3 Jest też trzecia odmiana, ale mocno odcinająca się od pozostałych. We wrześniu 1991 roku zaprezentowano wersję dostawczą Fiesty, nazwaną Courier. Kabina pasażerska nie różni się od tej, jaka jest w zwykłym aucie. Za nią znajduje się jednak regularna bryła furgonu, mieszcząca do 2,8 m3 towarów. Dostępne są dwie odmiany. Obok towarowej, bez okien w przedziale ładunkowym, oferowano także przeszklone, ciężarowo-osobowe kombi. Do przenoszenia większych obciążeń przystosowane zostało tylne zawieszenie. Także i ta odmiana zdobyła dużą popularność. Ceny używanych aut mieszczą się w przedziale od 4000 do 10 000 zł.
Wspólną bolączką wszystkich wersji Fiesty, a także kilku innych modeli Forda jest podwyższona podatność na korozję niektórych elementów karoserii. Śladów rdzy warto szukać w okolicach wlewu paliwa (niemal pewne), na błotnikach i przy zamku bagażnika. Szybko rdzewieją też miejsca napraw blacharskich.

       Ford Fiesta Mk 3 Wnętrze ma przynajmniej jedną niezaprzeczalną zaletę: zostało dokładnie zmontowane. Nawet w kilkunastoletnich autach nie powinno skrzypieć. Tablica przyrządów niczym nie zachwyca, ale też nie zasługuje na krytykę - proste, nieco toporne kształty i czarna kolorystyka, ale też niezła ergonomia i duża liczba schowków.
W chwili debiutu Fiesta uchodziła za przestronne auto. Faktycznie, z przodu miejsca jest pod dostatkiem, ale na tylnej kanapie przestrzeni, zwłaszcza na nogi, zbyt wiele nie ma. Bagażnik ma objętość 250 litrów - nie za dużo, nie za mało. Jeszcze dziś to po prostu standard w samochodach tej klasy.
Gama jednostek napędowych Fiesty była dość szeroka - benzynowe jednostki miały od 1,1 do 1,8 l, do tego dochodziły 1,8-litrowe diesle. Większość silników była stosowana także w innych modelach Forda, choćby w Escorcie. Wszystkie mają dużą trwałość, nawet 300 000 km na liczniku nie musi być powodem do rezygnacji z zakupu. Niektórzy użytkownicy skarżą się co najwyżej na podwyższone zużycie oleju. Do wspólnych bolączek można też zaliczyć defekt pompy paliwa (wymiana w silniku 1.3 kosztuje około 360 zł) i cieczy chłodzącej (nowa do silniku 1.3 to wydatek rzędu 400 zł), a w silnikach z wtryskiem paliwa - "falujące" wolne obroty.

       Ford Fiesta Mk 3 Zawieszenie Fiesty to typowe rozwiązanie w tej klasie - z przodu kolumny MacPherson z tyłu belka skrętna Usterki podwozia też są typowe dla naszych warunków - wymieniać trzeb przede wszystkim wszelkie elementy elastyczne - tuleje i przeguby kuliste. Dobre zestrojenie zapewnia jednak stosunkowo wysoki komfort jazdy bez pogorszenia stabilności jazdy.
Samochód wycofywano ze sprzedaży trochę "na raty". Wprowadzony w roku 1996 model był tak naprawdę gruntowną modyfikacją poprzednika. Dalsze zmiany nastąpiły w roku 1999. Zupełnie nowy, dostępny dziś w salonach model zaprezentowano dopiero w roku 2002.
Niewysokie ceny używanych Fiest powinny skłonić do wyboru młodszych egzemplarzy. W końcu lepiej parę dni dłużej poszukać zadbanego, choćby nawet trochę droższego auta, niż później przez kilka lat narzekać na wysoką awaryjność.

Na podstawie tekstu: Bartosza Zienkiewicza (Motor 13/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Ford Fiesta mk3.

Ford Fiesta Mk 3 Ford Fiesta Mk 3 Ford Fiesta Mk 3 Ford Fiesta Mk 3

Ford Fiesta Mk 3 Ford Fiesta Mk 3 Ford Fiesta Mk 3

Kobiece spojrzenie...

Ford Fiesta Mk 7
Ford Fiesta mk7 - nowa generacja.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.