Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> ford -> opisy -> mondeo ->


Ford - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Ford Mondeo | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

18.01.2009 |  Ford Mondeo 1.6 CLX - używane.
Ford Mondeo I Recepta na zbudowanie samochodu mogące bez problemów konkurować na wielu rynkach (głównie w Europie i w Stanach Zjednoczonych) okazała się prosta. Wystarczyło stworzyć nowoczesne, solidne auto o długości około 4,5 m, które w zależności od tego gdzie się znajdzie, należeć będzie do klasy średniej lub niższej.
Samochód zastąpił Sierrę, ale wszystkie rozwiązania w nim zastosowane są zupełnie nowe i zrywają z koncepcją poprzednika. Główną innowacją jest rezygnacja z tylnego napędu i zastosowanie umieszczonego poprzecznie zespołu napędowego.
Wiele uwagi poświęcono nadwoziu Mondeo. Jest ono dokładnie opracowane pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym. Dobrze przeliczone strefy zgniotu, grube drzwi ze wzmocnieniami, seryjna poduszka powietrzna - takie podejście sprawdza się na każdym kontynencie. Minusem jest brak normalnych zagłówków na tylnej kanapie (są tylko małe wyoblania), za to wśród aut sprowadzanych z zagranicy najczęściej trafiają się egzemplarze z dwiema poduszkami i (również nie seryjnym) ABS.

       Ford Mondeo I Do roli auta rodzinnego doskonale pasuje oferowany komfort. Wnętrze ma ciekawą kolorystykę i jest przyzwoicie wykończone. Nawet przy większych przebiegach trzaski należą do rzadkości, pojawiają się głównie w autach z początków produkcji. Deska rozdzielcza jest czytelna, wysoka pozycja kierowcy ułatwia obserwację zegarów i obsługę przełączników. Nie można narzekać na ubogie wyposażenie; jeden z niższych standardów - CLX- oferuje m.in. dwupłaszczyznową (wysokość i odległość od kokpitu) regulację kierownicy, zmienną wysokość fotela kierowcy, obrotomierz i filtr przeciwpytkowy.
Pasażerowie mają do dyspozycji sporo miejsca. W zestawieniu z Sierrą wzrósi rozstaw osi i szerokość wnętrza, a szyba przednia znalazła się znacznie bliżej zderzaka przedniego. O pewnych brakach można mówić tylko w odniesieniu do głów pasażerów tylnego rzędu. Nieco gorzej rozwiązano przedział bagażowy. W sedanie nie brakuje pojemności (480 I), ale zawiasy wnikają do wnętrza, szerokość klapy ograniczają tylne światła, a elementy zawieszenia dość mocno uszczuplają szerokość.

       Ford Mondeo I Istotną zaletą samochodu jest przyjemność prowadzenia, szczególnie w warunkach miejskich. Seryjne wydajne wspomaganie układu kierowniczego, mimo niemałych rozmiarów samochodu pozwala na sprawne manewrowanie zarówno na parkingu, jak i na ulicy. Zawieszenie dostrojone jest z nastawieniem na komfort.
Podstawowy silnik 1.6 jest nowoczesny. Wielopunktowy wtrysk paliwa, szesnaście zaworów, plastikowy kolektor dolotowy (wymagający szczególnej uwagi na instalacje gazowe) - na początku lat 90. w Europie nie wszystko to należało do standardu. Zdawałoby się, że silnik 1.6 jest nieco za maty, ale w mieście sprawdzi się doskonale. Tu nie brakuje mu ani elastyczności, ani mocy. Najgorzej jest podczas szybkiej podróży autostradą. Obok kilku dodatkowych koni życzyć sobie wtedy można lepszej precyzji prowadzenia. W każdych warunkach do zalet zaliczyć należy spalanie. Tylko w warunkach miejskich przekroczy ono (nieznacznie) 8 l/100 km.

       Ford Mondeo I Mondeo nie jest samochodem kłopotliwym w eksploatacji. Doskonale zakonserwowane nadwozie uwalnia od problemu korozji posiadaczy nawet najstarszych egzemplarzy.
Największą bolączką, mogącą na dodatek dopaść kierowcę w czasie jazdy, są usterki elektronicznego układu zapłonowego. Trapiły one zwłaszcza egzemplarze z pierwszych lat produkcji (93-94 rok). Nie mniej kosztowne, ale za to nie powodujące niespodziewanych przerw w podróży, jest stosunkowo szybkie zużycie elementów zawieszenia - silentblocków, łożysk kół.
Niewiele obsługi wymaga zespół napędowy. Hydrauliczne kasowanie luzu zaworów, bezobsługowy zapłon - pamiętać trzeba tylko o terminowej wymianie paska napędu rozrządu.

Na podstawie tekstu: Andrzeja Jedynaka (AŚ 3/2001)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Ford Mondeo Mk I.

Ford Mondeo I Ford Mondeo I Ford Mondeo I Ford Mondeo I

Ford Mondeo I Ford Mondeo I Ford Mondeo I Ford Mondeo I

Kobiece spojrzenie...

Ford Mondeo III
Ford Mondeo 2.0 TDCi Trend X.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.