Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> hyundai --> opisy --> matrix -->


Hyundai | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Hyundai Matrix, galerie i tapety. Wady i zalety.
21.12.2008 |  Hyundai Matrix 1.6 16V GL.
Hyundai Matrix Matrix to tegoroczny majowy debiutant na polskim rynku. Nie jest to jednak nowy model. Ten kompaktowy van został zaprezentowany w Europie jesienią 2001 roku. Skąd więc jego spóźniony debiut w Polsce?
Data 1 maja 2004 jest magiczna dla wielu koncernów samochodowych, które importowały do Polski auta wyprodukowane poza Unią Europejską. Pojazdy te obciążone były wysokim, 35-procentowym cłem. Właśnie z powodu nie sprowadzano nowych aut z Korei aż do momentu wejścia Polski do UE. Van Hyundaia zbudowany jest na płycie podłogowej modelu klasy średniej - Elantry. Co za tym idzie, pojazd powinien być sporych gabarytów. Tak jednak nie jest. Wymiary zewnętrzne i rozstaw osi nie dość, że nie odpowiadają autom klasy średniej, to w dodatku trudno je przypisać nowoczesnym, kompaktowym vanom. Teraz już wiemy, skąd wziął się pomysł na nazwę tego samochodu - Matix to pojazd z innego wymiaru.

      Hyundai Matrix Przy niedużych gabarytach ; zewnętrznych konstruktorom udało się wygospodarować dużo przestrzeni. Dzięki wysoko poprowadzonej linii dachu wewnątrz swobodnie będą się czuły nawet wysokie osoby. W tylnym rzędzie siedzeń przestrzeni na nogi wy starczy rosłym pasażerom, nawet gdy kierowca odsunie fotel maksymalnie do tyłu. Taka przestronność wnętrza to zasługa regulowanej wzdłużnie tylnej kanapy (zakres 19 cm) i niedużego bagażnika. 354-Iitrowy kufer w klasie kompaktowych vanów to zdecydowanie za mało. Konkurencyjne Renault Scenie oferuje 430 l. Także po złożeniu tylnej kanapy przestrzeń nie jest zbyt wielka -1284 l (Scenic -1840 l).
Matrix nadrabia za to funkcjonalnością. Jak na vana przystało, w jego wnętrzu przewidziano wiele miejsc na drobiazgi. W desce rozdzielczej oprócz głównego schowka po stronie pasażera znajdziemy skrytkę obok wnęki na radio niedużą po lewej stronie kolumny kierowniczej oraz wysuwany uchwyt na napoje po stronie pasażera. Oprócz nich schowki znajdują się obok lusterka wstecznego na okulary, w podłokietniku, pod siedziskiem tylnym i we wnękach bocznych w bagażniku. Po złożeniu dzielonej asymetrycznie tylnej kanapy uzyskujemy w bagażniku równą podłogę Tylne siedzenia są niezależnie przesuwane i mają regulowany kąt oparcia W testowym modelu pasażerowie drugiego rzędu foteli mogą korzystać z podnoszonych stolików zamocowanych w oparciu przednich siedzeń Niższe osoby będą mieć problemy z uzyskaniem właściwe pozycji za kierownicą, gdy kolumna ma jedynie możliwość pionowej zmiany położenia, a fotela kierowcy nie da się regulować na wysokość.

      Hyundai Matrix Jako podstawowe źródło napędu silnik 1.6 o mocy i 103 KM będzie zupełnie wystarczający. Ma dość dobrą dynamikę, jednak uzyskiwanie krótkich czasów wyprzedzania wymaga redukcji na czwarty, a nawet trzeci bieg i utrzymywania silnika na wysokich obrotach. A wówczas w kabinie pasażerskiej robi się nieprzyjemnie głośno. Jednostka 1.6 nie jest przesadnie paliwożerna, ale i w teście auto spaliło o ponad i litr więcej, niż podaje producent.
Z silnikiem współpracuje pięciostopniowa skrzynia manualna, której obsługę uznaliśmy za poprawną. Lewarek umieszczono wygodnie w konsoli środkowej. Jego skoki są nieduże, a wybór przełożeń dokładny.
Mimo wysoko położonego środka ciężkości szybkie pokonywanie zakrętów nie stanowi dla Matrixa żadnego problemu. Auto ma twardo zestrojone zawieszenie, ale bez przesady - komfort podróżowania zastał zachowany. Tylko układ kierowniczy mógłby odznaczać się większą precyzją. Słabe wyczucie nawierzchni spowodowane jest zbyt silnym wspomaganiem układu kierowniczego.
Cenę Hyundaia Matrixa 1.6 skalkulowano na 60 900 zł. To kwota niewygórowana, jeśli wziąć pod uwagę seryjne wyposażenie modelu - 2 airbagi, pełną "elektrykę" i klimatyzację manualną. Niestety, model sprzed trzech lat nie oferuje airbagów bocznych, kurtyn powietrznych czy systemu ESP.

Na podstawie tekstu: Janusza Borkowskiego (AŚ 21/2004)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Hyundai Matrix.

Hyundai Matrix Hyundai Matrix Hyundai Matrix Hyundai Matrix

Hyundai Matrix

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.