--> hyundai --> opisy --> santamo -->


Hyundai | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Hyundai Santamo, galerie i tapety. Wady i zalety.
21.12.2008 |  Hyundai Santamo 2.0 16V Komfort.
Hyundai Santamo Zaliczany do segmentu MPV (Multi-Purpose-Vehicle) Hyundai Santamo jest sprawdzoną, choć już nieco przestarzałą konstrukcją. Samochód produkowany w oparciu o ostatnie wcielenie Mitsubishi Space Wagona z roku 1994 nadal jednak zachowuje wiele elementów świeżości.
Stylistycznie Santamo jest niemal identyczne ze swoim japońskim pierwowzorem.
Różnice obejmują praktycznie tylko znaczki firmowe. Dwubryłowe, pięciodrzwiowe nadwozie może się podobać. Mocno pochylona linia maski, światła przeciwmgielne w lakierowanych na srebrno zderzakach, szerokie listwy boczne i relingi dachowe sprawiają, że Hyundai prezentuje się dość okazale. Jego największym atutem jest jednak przestronne wnętrze, które w prosty sposób można dostosowywać do aktualnych potrzeb użytkownika.

      Hyundai Santamo Umieszczono tu trzy rzędy siedzeń, na których może pomieścić się maksymalnie siedmiu pasażerów. Fotele tak przednie jak i tylne posiadają szeroki zakres regulacji. Siedzi się w nich dość wysoko, są komfortowe i nie powodują uczucia zmęczenia nawet przy pokonywaniu dłuższych dystansów. Tylko pasażerowie w ostatnim rzędzie mogą odczuwać pewne niedogodności. Siedzenia można przesuwać, składać, a nawet zupełnie wyjmować, dzięki czemu pojemność bagażnika zwiększa się z 212 l do 1714 I. Dodatkowymi zaletami są płaska podłoga, niski próg bagażnika i szeroko uchylana klapa tylna ułatwiająca załadunek. Duża ładowność (645 kg) sprawia, ze Santamo może być wykorzystywane jakoo auto dostawcze (w leasingu dostępne są również wersje z homologacją na samochód dostawczy). Liczne schowki, w tym także pod siedzeniem pasażera i w nadkolach tylnych kół, przydają się do przechowywania drobnych przedmiotów, jak np. kluczy czy map.
Większych zarzutów nie można mieć do poziomu wykończenia. Materiały są dobrej jakości, nie zachwyca tylko ich szary kolor. Odrobiny elegancji dodają drewniane inkrustacje w środkowej części konsoli Sama deska rozdzielcza jest dość kanciasta, ale czytelna.

      Hyundai Santamo Santamo napędzane jest benzynową dwulitrową jednostką, która zapewnia mu całkiem przyzwoite osiągi. Silnik ten jest udaną konstrukcją. Posiada dwa górne wałki rozrządu i wykonany jest w technice czterech zaworów na cylinder. Moc maksymalną 138 KM osiąga przy 5800 obr./min, a maksymalny moment obrotowy 178 Nm przy 4000 obr./min. Jest dość elastyczny, co szczególnie przydaje się na trasie w momencie wyprzedzania. Santamo może jeździć z maksymalną prędkością 175 km/h, a do "setki" przyspiesza w 11,7 s. Zużycie paliwa w teście wyniosło średnio 10,5 l/100 km i jest do przyjęcia, tym bardziej że na trasie spadało nawet poniżej 8 l/100 km. Pozytywne noty zbiera także pięciobiegowa skrzynia, która jest precyzyjna i dobrze zestopniowana. Napęd przenoszony jest na koła przednie.

      Hyundai Santamo Niezależne zawieszenie ma stosunkowo sztywną charakterystykę. Santamo jest wrażliwe na poprzeczne nierówności przy małych prędkościach. Przy szybszej jeździe, dzięki zastosowaniu stabilizatorów z przodu i z tyłu, zapewnia stabilność. Momentami jednak auto jest nadsterowne. Układ hamulcowy, wyposażony seryjnie w ABS, działa pewnie i skutecznie (w testowej wersji zamontowane były hamulce tarczowe). Z prędkości 100 km/h auto zatrzymuje się po przejechaniu 41,8 m. Kłopotów nie sprawia manewrowanie; raz, że mamy wspomaga nie, a dwa ze względu na dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Mankamentem może być zbyt duża, bo prawie 12-metrowa średnica zawracania. Zastrzeżenia można mieć także do układu kierowniczego, ponieważ na nierównościach odczuwalne są drgania kierownicy.
Santamo w Polsce oferowane jest w dwóch wersjach wyposażeniowych: Classic i Comfort. Ta druga, którą mieliśmy okazję testować, seryjnie wyposażona jest m.in. w poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera, wspomniany już ABS i wspomaganie układu kierowniczego, elektrycznie sterowane szyby przednie, tylne i lusterka, centralny zamek oraz instalację do montażu radia z anteną i czterema głośnikami. Czyli całkiem nieźle. Za to wszystko trzeba zapłacić prawie 40 tys. marek, czyli około 88 tys. zł. Konkurenci w tej klasie kosztują porównywalnie lub są drożsi.

Na podstawie tekstu: Rafała Sękalskiego (AŚ 20/1999).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Hyundai Santamo.

Hyundai Santamo Hyundai Santamo