--> kia --> opisy --> pride -->


Kia | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Kia Pride, galerie i tapety. Wady i zalety.

20.10.2008 |  Kia Pride Kombi GLXi.
Kia Pride Kombi Pride oznacza po angielsku "duma". Ale naprawdę trudno powiedzieć, by technicy koreańskiego koncernu Kia mogli być dumni z wersji kombi modelu Pride.
Ten samochód narodził się jako Mazda 121 (na rynku amerykańskim Ford Festiva). Teraz jako koreński produkt licencyjny przeżywa drugą młodość po wprowadzeniu wersji kombi.
Także i we wnętrzu Koreańczycy nie pokusili się o żadne eksperymenty: taniutki plastik, jak w japońsko-amerykańskim oryginale z roku 1988, i miejsce (choć homologacja opiewa na pięć osób) tylko dla czterech pasażerów. Za to bagażnik (maksymalnie 1083 litrów, ładowność 445 kilogramów) rzeczywiście zasługuje na swą nazwę. 0 przestarzałości konstrukcji kombi świadczy wysoka wewnętrzna krawędź załadunkowa (15 cm), ponad którą trzeba każdorazowo targać ładunki. Kolejna niedogodność dotyczy niedostatecznego wykorzystania materiałów wygłuszających - trzaśniecie drzwiami o czy klapami powoduje brzęk 5 podobny do wydawanego 2 przez kopniętą pustą puszkę.
Krótko mówiąc: samochód ten sprawia wrażenie zdecydowanie starszego od porównywalnej Mazdy 121.

      Kia Pride Kombi 0 wiele lepiej przedstawia się sprawa z silnikiem - przynajmniej do prędkości obrotowej 4000/min, bo powyżej jest nieprzyjemnie hałaśliwy i warkotliwy. Za to ta 64-konna, lubiąca obroty jednostka spala raptem 6,6 l/100 km, i to paliwa 91-oktanowego. Układ przełączania biegów jest po japońsku precyzyjny, z tym że w teście kilkakrotnie wyskoczyło nam drugie przełożenie.
Układ jezdny jest co najmniej za miękki. Tak miękki, że w szybkich zakrętach samochód potrafi podnieść wewnętrzne przednie koło, a przyśpieszanie powoduje tak silne zadarcie "nosa", że jadący w nocy z przeciwka zostają oślepieni. Brakuje poduszek powietrznych, ale z tym jeszcze by się dało jakoś żyć, gdyby nie katastrofalna skuteczność (a raczej kompletna nieskuteczność) układu hamulcowego, zatrzymującego samochód od prędkości 1OO km/h na dystansie 52,7 m. A do tego jeszcze ma on wielką skłonność do fadingu (osłabienie siły hamowania przy każdej kolejnej próbie zatrzymania pojazdu). ABS jest niedostępny, ale właściwie nie ma sensu jego stosowanie, skoro hamulce i tak najwyraźniej nie są w stanie zablokować kół.

      Kia Pride Kombi Elektryczne sterowanie szyb w drzwiach przednich i centralny zamek to już całe wyposażenie komfortowe, którym może się pochwalić Kia Pride Kombi.
29 500 złotych to niska cena, ale obecnie na polskim rynku jest już wiele ciekawszych propozycji w tym przedziale cenowym. Tym bardziej że akurat Kia Pride Kombi 1.3 zaliczona została dc droższej klasy ubezpieczeniowej, niżby to mogło wynikać z jej mocy i wielkości (o 24 ccm przekracza próg kategorii pojemnościowej). Niemniej trzy lata gwarancji (do 100 00C km) wciąż stanowią spory plus.
Małe kombi, problemy wielkie. Bezpieczeństwo czynne i bierne na poziomie sprzed lat 20, niewiele lepiej jest z pozostałymi elementami i układami auta.

Na podstawie tekstu: (AŚ 33/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Kia Pride Kombi.

Kia Pride Kombi Kia Pride Kombi Kia Pride Kombi Kia Pride Kombi

Kia Pride Kombi