--> kia --> opisy --> sportage -->


Kia | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Kia Sportage, galerie i tapety. Wady i zalety.

14.09.2008 |  Kia Sportage Wagon 2.0 16V.
Kia Sportage Wagon Kia postanowiła po raz kolejny wydłużyć swój znany na wielu rynkach terenowy samochód. Jego pięciodrzwiowa wersja nadwoziowa otrzymała większy bagażnik i urosła do długości 4,4 m. Nazywa się teraz w tej "ciężarowej" wersji Wagon.
Między zderzakami mierząc, zrobiło się aż o 32 cm więcej auta, od podłogi do dachu zaś 5 cm. Ponadto koło zapasowe powędrowało pod podłogę - i oto zamiast bagażnika 373/640 l mamy do dyspozycji 483 lub 1319 I. Było o co powalczyć, bo teraz kufra wystarczy i na wyjazd wczasowy, i rodzinny, a uciąg o wartości 1800 kg wystarczy na poważne wyprawy kempingowe.
Nagana należy się w tym układzie projektantom wnętrza, którzy niedopracowanymi pomysłami psują wszystko to, co zyskano na przeróbce karoserii. Oto bowiem tylna kanapa jest tak skonstruowana, że nie da się wykorzystać w pełni walorów kombi: składa się rozdzielnie tylko oparcie, a mechanika tej czynności jest - delikatnie mówiąc - nieprecyzyjna. Kiepsko jest też z jakością wykończenia - montaż i spasowanie elementów kokpitu sprawiają, że każda konstrukcja z klocków lego wydaje się szczytem stabilności i precyzji.

      Kia Sportage Wagon Układ napędowy pozostał nie zmieniony. Dwulitrowy silnik ma poważne kłopoty z siłą ciągu na niskich obrotach. Przy wyższych ostro się bierze do dzieła, ale domaga się za to poważnej nagrody: w teście 12,1 l/100 km. Ponadto spełnia tylko normę EU2. trzeba go więc albo przerobić, albo wymienić (w Unii Europejskiej od 01.01.2001 obowiązuje wyższa czystość spalin).
Mimo silnego wychylania się w zakrętach zachowanie na jezdni jest dobre. Na śliskiej nawierzchni dołączalny przedni napęd dostarcza poczucia bezpieczeństwa, a w połączeniu z samoblokującym tylnym mechanizmem różnicowym i dużym (21,6 cm) prześwitem umożliwia dużo zabawy w trudnym terenie. Układ kierowniczy jest słaby i nieprecyzyjny, daje bardzo mało czucia jezdni, hamulce natomiast niezłe: 42,9 m.

      Kia Sportage Wagon Zbyt miękkie zawieszenie jest jeszcze do przyjęcia, ale za małe i za krótkie fotele już nie. Regulacji wysokości foteli ani pasów nie ma, na tylnej kanapie wyżsi pasażerowie mogą się po zagłówkach spodziewać tylko masażu między łopatkami.
Zdecydowanie jaśniejszy punkt: nie tylko ABS i alufelgi, ale nawet klimatyzacja jest w standardzie, podobnie zresztą jak trzyletnia gwarancja. W Polsce wersji Wagon spodziewać się możemy prawdopodobnie pod koniec I kwartału 2001 roku.
Ten model Kii rzeczywiście urósł, ale właściwie wyłącznie pod względem bagażnika. Zarówno silnik, jak układ jezdny i wyposażenie pozostały bez zmian. Wygląda na to, że Kia przespała możliwość poważnego zagrożenia konkurencji przez zrobienie ze Sportage Wagon prawdziwego SUV-a.

Na podstawie tekstu: (49/2000 AŚ)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Kia Sportage Wagon.

Kia Sportage Wagon Kia Sportage Wagon