Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Lancia auta
- LybraAlfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> lancia -> opisy -> dedra ->


Lancia - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Lancia Dedra | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

16.11.2008 |  Lancia Dedra 1.8 i.e. używana.
Lancia Dedra Lancia Dedra zaprezentowana została w kwietniu 1989 roku. Technicznie samochód spokrewniony jest z Fiatami Tipo i Tempra (wykorzystano tę samą płytę podłogową) oraz Lancia Deltą. W Polsce auto nie było sprowadzane w oficjalnej sieci i na naszych drogach nie jest zbyt częstym widokiem. Mimo to na rynku wtórnym do wyboru jest kilka wersji importowanych indywidualnie.
Samochód dostępny jest z silnikami benzynowymi o mocy od 78 KM w modelu podstawowym 1.6 do 169 KM w topowej wersji lntegrale z turbo i napędem na 4 koła. Dla oszczędnych przewidziano doładowany silnik wysokoprężny 1.9 o mocy 90 KM.
Ciekawą propozycją w bogatej gamie jest jednostka benzynowa o pojemności 1,8 litra. Dysponujący mocą 105 KM silnik dobrze radzi sobie z napędzaniem ważącej ponad 1200 kg limuzyny. Nieco słaby jest w niskim zakresie obrotów, dlatego chcąc poruszać się w miarę dynamicznie, trzeba "kręcić" go dość wysoko, dbija się to niestety na głośności i ekonomice.

      Lancia Dedra W silniku nie brak ciekawostek technicznych. Choć w układzie rozrządu są tylko dwa zawory na cylinder, sterują nimi dwa wałki.
W mieście, przy spokojnej eksploatacji, na 100 km potrzeba 10 litrów paliwa. Kierowcy jeżdżący dynamicznie muszą się liczyć z dużo większym zapotrzebowaniem na benzynę. Za miastem, gdzie Dedra czuje się znacznie lepiej, nawet przy szybkiej jeździe zużycie obniża się do 7 litrów. Podróżować można z dosyć dużą szybkością, dochodzącą do 190 km/h.

      Lancia Dedra Nadwozie ma typowy włoski styl. Jest eleganckie i ma lekko sportową linię podkreśloną dynamicznym klinowym kształtem. Przy tym jest to praktyczna, trzybryłowa karoseria z wysokim tyłem.
Wnętrze jest wystarczająco przestronne dla czterech osób i bagażu. Z przodu wygodnie mogą podróżować nawet pasażerowie o wzroście dochodzącym do 195 centymetrów. Na brak miejsca na głowę i kolana mogą takie osoby narzekać, jeżeli zajmą miejsce na tylnej kanapie. Niezależnie od wzrostu prowadzący dzięki pionowej regulacji kierownicy oraz fotelowi ustawianemu w dwóch płaszczyznach ma wygodną pozycję. Wskaźniki są czytelne, a przełączniki umieszczone w zasięgu rąk. Bardzo dobra jest widoczność we wszystkich kierunkach.
Przestrzeń, ładunkowa o pojemności 480 litrów jest wystarczająca nawet na większe wakacyjne pakunki. Fiatowski odpowiednik (Tempra) oferuje zaledwie 20 l więcej. W razie potrzeby można złożyć tylne siedzenia. Regularne kształty i równa podłoga ułatwiają wykorzystanie części ładunkowej. W zapakowaniu bagażnika przeszkadza wąski otwór.

      Lancia Dedra Niezależne zawieszenie jest dość sprężyste, dzięki czemu bezpieczne jest pokonywanie zakrętów nawet z większą szybkością. Cierpi przez to komfort podróżowania. W czasie jazdy wyczuwalne są wszelkie nierówności drogi.
W prowadzeniu przeszkadza wspomaganie układu kierowniczego. 0 ile na postoju działa bez zarzutu, to w czasie jazdy duże koło nieco opornie się obraca i zbyt gwałtownie powraca do pierwotnego położenia. Przez to auto jest trochę nieporęczne i to kolejny argument do jazdy poza miastem.
Zawieszenie jest elementem, który na dziurawych drogach może ulegać szybkiemu zużyciu. Słabe punkty to wahacze i końcówki drążków kierowniczych. Dedry dręczone są różnymi drobnymi usterkami, mają również skłonności do przegrzewania się silników. Skutkiem może być przepalenie uszczelki pod głowicą.
Mimo oryginałości samochodu i jego rzadkiego występowania, wszystkie części zamienne są na szczęście dostępne. Te których nie ma na miejscu, zostaną sprowadzone w ciągu tygodnia. W serwisach autoryzowanych ceny części i napraw są wprawdzie dosyć wysokie, ale znaleźć można dużo tańsze zamienniki.

Na podstawie tekstu: Tomasza Kamieńskiego (A¦ 48/2000)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Lancia Dedra.

Lancia Dedra Lancia Dedra Lancia Dedra

Kobiece spojrzenie...

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.