--> lancia -> opisy -> lybra ->


Lancia - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Lancia Lybra | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

03.05.2008 |  Lancia Lybra rzadka ale z klasą.
Lancia Lybra Lybra to śmiało zaprojektowane auto, które miało przyciągnąć osoby poszukujące nie tyle dużego, ile luksusowego i bardziej prestiżowego samochodu.

Lancia od lat należy do Fiata, który starał się stworzyć z niej wytwórcę prestiżowych aut dla zamożnych. Nawet mały Ypsilon zbudowany na bazie Punto dzięki ciekawej stylizacji i bogatemu wyposażeniu miał podbić serca najbardziej wymagających nabywców miejskich samochodów. Lancia w niewielu krajach cieszy się uznaniem społecznych elit. U nas swoją popularność zawdzięcza rządowym Kappom. Z wizerunkiem, wyjąwszy może Włochy i Polskę, Lancia zawsze miała problem. Nie da się go wszak ukształtować tylko wysokimi cenami. A Lancie są drogie.

      Lancia Lybra Ich cenę uzasadnia jednak bogate wyposażenie. W czasach, gdy w klasie średniej nie zawsze mieliśmy klimatyzację w standardzie, w Lybrze była już klimatyzacja elektroniczna i wkomponowane w tablicę przyrządów radio. Trzeba też przyznać, iż Włosi postarali się, by wnętrze wykonane było z dobrej klasy materiałów: zarówno plastiki, jak i obicia foteli są przyjemne w dotyku i ładnie wyglądają. Kontrowersje budzi jedynie stylizacja Lancii. To jednak jeden z czynników, który miał ją wyróżniać. Niewątpliwie na korzyść tego samochodu przemawia wysoki komfort jazdy i to nieograniczający pewności prowadzenia. Lybra ma skomplikowane, nieźle ustawione zawieszenie, niezależne z przodu i z tylu. W Polsce oczekiwalibyśmy może nieco sztywniejszych nastawów, ale powodów do narzekań raczej nie ma. Nie można nic złego powiedzieć o silnikach, może oprócz najsłabszego 1.6 znanego z Fiata Brava. Pozostałe zapewniają dobre osiągi, a 2-litrowa "pięciocylindrówka" ma miłe dla ucha brzmienie, zaś turbodiesle są mocne, dość ciche i bardzo oszczędne.

      Z Lancią jest jeden kłopot. To auto niszowe, produkowane w niewielkiej liczbie egzemplarzy, a w Polsce sprzedawane w śladowych ilościach. U nas niełatwo ją kupić, a jeśli już staliśmy się posiadaczami Lybry, to należy się liczyć z drogim serwisem i utrudnioną odsprzedażą. Co więcej autoryzowanych stacji serwisowych Lancii w Polsce jest tylko kilkanaście.

Na podstawie tekstu: Jarosława Horodeckiego (51/2004 Motor)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Lancia Lybra.

Lancia Lybra Lancia Lybra Lancia Lybra Lancia Lybra

Lancia Lybra Lancia Lybra Lancia Lybra