Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Lancia auta
- Lybra



Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> lancia --> opisy --> ypsilon ->


Lancia - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Lancia Ypsilon | galeria | dane techniczne | wady i zalety.

14.09.2008 |  Lancia Ypsilon 1.3 JTD Multijet.
Lancia Ypsilon Grupa Fiata zrobiła ukłon w kierunku szybko rosnącej grupy użytkowników samochodów - kobiet. Nowa Lancia Ypsilon jest samochodem małym, eleganckim i wedle zapewnień producenta - dopracowanym w każdym szczególe. Te cechy powinny zadowolić nawet najbardziej wymagające panie, potrzebujące zwinnego auta, idealnego do wygodnej jazdy w mieście. Czy maluch luksusowej marki koncernu Fiata rzeczywiście spełnia wymagania reprezentantek płci zwanej niesłusznie słabszą?

      Lancia Y już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie samochodu godnego przynależności do marki, którą znamy jako wytwórcę rządowych limuzyn. Nawet mimo tego, że jest reprezentantem segmentu B grupującego auta miejskie. Wystarczy, że wsiądziemy do środka, by nasze pierwsze wrażenie znalazło mocne potwierdzenie. W seryjnym wyposażeniu testowanej przez nas, najbogatszej wersji znajdziemy m.in. skórzaną dwukolorową tapicerkę, system audio ze sterowaniem w kierownicy oraz dwustrefową klimatyzację. Dodajmy, iż podobny ekwipunek jeszcze niedawno spotkać można było jedynie w "topowych" odmianach limuzyn należących co najmniej do klasy średniej.
Nietrudno też zauważyć, iż twórcy Lancii z dużym zaangażowaniem starali się nadać swemu dziełu niepowtarzalny charakter. Ypsilon został zaprojektowany w stylu retro, czego najlepszym dowodem jest choćby klasyczna forma "zegarów": z białymi tarczami, srebrnymi wskaźnikami i oznaczeniami wypisanymi czcionką stosowaną dziesięciolecia temu. Ciekawostką jest umieszczenie zestawu wskaźników centralnie, w osi auta, nie zaś przed kierowcą.

      Lancia Ypsilon Jednakże w samochodzie o wysokich aspiracjach sam niebanalny styl, choć stanowi niepodważalną zaletę, byłby niewystarczającym argumentem "za". Twórcom malej Lancii udało się jednak w sposób bardzo spójny połączyć elegancję i technikę. Centralnym punktem tablicy przyrządów Ypsilona jest wielofunkcyjna środkowa konsola z wyświetlaczem LCD. Na niej znajdują się również przyciski sterowania radiem, klimatyzacją oraz komputerem pokładowym. Całość jest zaprojektowana czytelnie, co pozwala na szybkie zrozumienie wszystkich funkcji i intuicyjną obsługę poszczególnych urządzeń. To ważne, gdyż zmiana stacji w radioodbiorniku lub pożądanej temperatury w klimatyzacji nie rozprasza naszej uwagi podczas prowadzenia auta.

      Lancia Ypsilon Istotny dla kobiet jest inny drobiazg: komputer pokładowy w sposób bardzo przejrzysty informuje o kilometrach, jakie można przejechać na pozostałym w baku paliwie. Pozwoli to uniknąć niemiłych niespodzianek. Minusami są: słaba widoczność zegarka oraz materiał, z którego wykonano konsolę, Plastik, mimo niezłej jakości, bardzo kontrastuje ze skórzanymi obiciami siedzeń i elegancko wykończoną tablicą przyrządów. Rzecz jasna wnętrze niedużej Lancii nie zaskakuje przestronnością, z drugiej jednak strony nie odbiega wymiarami od przeciętnej w tej klasie. Mimo iż wysocy pasażerowie z tylu mają niedużo miejsca na nogi (za przyczyną niewielkiego rozstawu osi), to nie powinni narzekać na brak przestrzeni nad głową. Ypsilon jest po prostu wyższy od większości samochodów segmentu B.
Miejski charakter auta podkreśla też mała pojemność bagażnika. Z kufrem o takich rozmiarach Lancia bardziej nadaje się na zakupy, niż na rodzinny wyjazd wakacyjny. Dużym udogodnieniem jest jednak możliwość zwiększenia pojemności przestrzeni bagażowej poprzez zmianę ustawienia kąta pochylenia tylnych oparć. Gdy trzeba - można też złożyć tylną kanapę, rezygnując z dodatkowych miejsc dla pasażerów na rzecz większej przestrzeni bagażowej.

      Lancia Ypsilon Jednostka napędowa umieszczona w testowanym Ypsilonie to niewielki, bo zaledwie 1.3 - litrowy turbodiesel o mocy maksymalnej 70 KM. Oczywiście zastosowano w nim zaawansowany system wtrysku bezpośredniego common rail drugiej generacji, a także cztery zawory w każdym z cylindrów. Przypomnijmy, iż ta nowoczesna jednostka powstaje w bielskich zakładach spółki Fiat-GM Powertrain.
Można powiedzieć, iż wprawdzie silnik Lancii jest dosyć mały, lecz dynamiczny i - jak dla tej wielkości samochodu - idealny pod względem osiągów oraz zużycia paliwa. Niewielki silniczek pozwala się szybko rozpędzić, choć "właściwe" przyspieszenie zyskuje dopiero na wyższych obrotach, gdy aktywna jest sprężarka. Rzecz jasna, wówczas w nie najlepiej wytłumionej kabinie robi się dość głośno. Na szczęście niedopatrzenie to w jakiejś części rekompensuje dobrej jakości system audio z odtwarzaczem CD. firmowany przez znanego producenta głośników i twórcę systemów nagłaśniających - Bose. Po prostu, muzyka może zagłuszyć "kłopotliwe" odgłosy turbodiesla. Wówczas też - co jest nieczęsto spotykaną cechą małych aut - naprawdę nie odczuwamy, iż jedziemy ze znaczną prędkością (oczywiście na ile pozwalają na to przepisy i możliwości 70-konnego silnika). Do tej pory przyjemność komfortowej, szybkiej jazdy zarezerwowana była tylko dla o klasę większych i droższych limuzyn.

      Lancia Ypsilon W miejskim aucie ważna jest jeszcze inna cecha: widoczność do tyłu. Konstruktorzy Lancii zadbali, by była ona bardzo dobra - dzięki dużej, niemal pionowo poprowadzonej szybie. Na ciasnych parkingach przydaje się też tak ważna dla kobiet, stosowana w autach grupy Fiata, funkcja CITY (wzmocnienie działania elektrycznego serwomechanizmu kierownicy). Pozwala ona wykonywać manewry na parkingu z wielką łatwością - kołem kierownicy można kręcić dosłownie jednym palcem.
Istotny na naszych marnych asfaltach jest też układ jezdny. Amortyzowanie nierówności nie budzi zastrzeżeń, chociaż rzecz jasna nie jest możliwe, żeby jakikolwiek samochód idealnie tłumił wszelkie dziury i garby, jakich na polskich drogach jest bez liku. Biorąc pod uwagę prostą konstrukcję zawieszenia - właściwości jezdne tego autka są przyzwoite. Dosyć dobrze trzyma się ono drogi i jest stabilne w zakrętach. Sprawa wygląda jednak inaczej, gdy zdecydujemy się na szybkie pokonywanie łuków. Samochód ma wtedy tendencję do mocnego przechylania się. Jednak kobiety, jesteśmy uważane za ostrożnych i nieszarżujących kierowców, więc mając tę cechę zawieszenia Ypsilona na uwadze, nie powinnyśmy mieć żadnych problemów z kontrolą nad autem.

      Lancia Ypsilon Nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów może także czuwać elektronika, w postaci dostępnego za dopłatą, układu stabilizacji toru jazdy ESP. Zadbano też o bezpieczeństwo czynne, montując airbagi czołowe oraz chroniące głowy pasażerów kurtyny gazowe. Zadziwiający jest fakt, iż na razie do Ypsiiona nie można zamówić bocznych poduszek gazowych!
Podsumowując, bezsprzecznie walorami Lancii Ypsilon są jej bardzo charakterystyczny włoski design, bogate wyposażenie, staranność wykończenia i prężna jednostka napędowa. Sprawiają one, iż to miejskie auto godne jest polecenia i warte swojej niemałej niestety ceny. Ta ostatnia z pewnością ograniczy grono nabywców do wymagających i bogatych pań, sprawujących kierownicze stanowiska.

Na podstawie tekstu: Agnieszki Kochańskiej (48/2003 Motor)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Lancia Ypsilon.

Lancia Ypsilon Lancia Ypsilon Lancia Ypsilon

Kobiece spojrzenie...

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.