--> lexus --> opisy --> GS -->


Lexus | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Lexus GS, galerie i tapety. Wady i zalety.

28.01.2009 |  Lexus GS 430.
Lexus GS Lexus - luksusowa marka tworzona przez Toyotę głównie w celu wyróżnienia się na rynku amerykańskim - chce mocniej zaznaczyć swoją obecność w Europie i zdobyć nowych klientów. Jakich? Przede wszystkim zamożnych, ale także takich, którzy chcą nie tylko luksusowego auta, ale potrafią jeszcze cieszyć się sportową jazdą. To właśnie z myślą o takich kierowcach przygotowano nowy, jeszcze mocniejszy silnik w znanym już modelu GS.
Dotychczas ten model dostępny był w wersji z 3-litrowym silnikiem V6 o mocy 219 KM. To niemało, zważywszy, że "setkę" GS 300 osiągał w 8,2 sekundy, a rozpędzał się do 230 km/h. Teraz pod maską pracuje supernowoczesny silnik VS o pojemności 4,3 litra ze zmiennymi fazami rozrządu (WT-i). Dzięki zmiennym fazom rozrządu silnik osiąga dużą moc 283 KM i bardzo wysoki moment obrotowy - 417 Nm. GS 430 ma więc mocy z naddatkiem, dzięki czemu jego osiągi porównywalne są do aut sportowych typu Porsche czy Maserati.

      Lexus GS Aby osiągnąć "setkę", wystarczy zaledwie 6,3 sekundy, a gdy warunki drogowe (oraz umiejętności kierowcy pozwalają) prędkość może osiągnąć aż 250 km/h! Oczywiście, tylko nieliczni szczęśliwi posiadacze Lexusa GS 430 będą mogli tak przyspieszać i rozwijać prędkości maksymalne. Zresztą nie o same maksymalne osiągi tu chodzi. Ludzie zamożni, a tylko takich stać na kupno tego modelu, często chcą mieć wersję z najmocniejszym silnikiem (i maksymalnie bogatym wyposażeniem) dla samego prestiżu, dla świadomości, że jeśli zechcą, to ich auto w kilka sekund przyspieszy, wyprzedzi inne pojazdy, słowem zamieni się w bolid mknący z ogromną prędkością.
Lista zamontowanych w aucie układów kontrolnych i sterujących obejmuje kilkanaście pozycji. Jednym z ciekawszych jest układ Torque Activated Powertrain uwzględniający obciążenie silnika. Koryguje on przebieg momentu obrotowego podczas jazdy pod górę, tak ustawiając biegi w skrzyni automatycznej, aby zawsze moment na kołach miał maksymalną wartość. Oczywiście, są też układy zapewniające stabilność jazdy (odpowiedni ESP), zabezpieczające przeć poślizgiem i buksowaniem kół na śniegu, lodzie itp. Jest także "pomocnik hamowania'"(brake assist) wspomagający siłę hamowania przed gwałtownym wciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę. Ochronę w razie kolizji zapewniają poduszki czołowe i boczne (zamontowane w oparciach przednich foteli), a także kurtyny powietrzne zamontowane w przednich słupkach.

      Lexus GS Z dodatków zapewniających luksus podróżowania warto wymienić klimatyzację elektronicznie sterowaną (oddzielne ustawienie dla kierowcy i pasażera), tempomat, skórzaną tapicerkę, elektryczne sterowanie foteli, lusterek oraz szyb, wysokiej klasy sprzęt audio z 7 głośnikami i zmieniarką. W opcji jest system nawigacyjny na płyty DVD z dużym ekranem, na którym wyświetlane są funkcje (sterowanie odbywa się dotykowo).
Jak się jeździ Lexusem GS 430? Mówiąc najkrócej: nawet po dłuższym prowadzeniu tego auta nie chce się z niego wysiadać. Auto przyspiesza jedwabiście. To zasługa mocnego silnika, znakomitej 5-stopniowej automatycznej skrzyni biegów, a także dużej masy pojazdu. To wszystko powoduje, że nie odczuwa się przeciążeń. Auto jest bardzo dobrze wyciszone, zawieszenie w porównaniu z wersją amerykańską zostało dostosowane do warunków jazdy i przyzwyczajeń kierowców europejskich. Jest twardsze, lepiej zachowuje się podczas szybkiej jazdy, ostrego hamowania i przyspieszania. Jedyna wada tego auta to wysoka cena: ok. 300 tys. zł, a co za tym idzie, także wysokie koszty ubezpieczenia. W sprzedaży GS 430 pojawi się wiosną 2001 r.

Na podstawie tekstu: Romana Dębeckiego (A¦ 48/2000)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Lexus GS.

vascript" src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">

Lexus GS Lexus GS Lexus GS Lexus GS