--> lexus --> opisy --> is -->


Lexus | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Lexus IS, galerie i tapety. Wady i zalety.

28.01.2009 |  Lexus IS 200.
Lexus IS Markę Lexus utworzyła Toyota w USA w 1987 roku w celu wydzielenia aut o wyższym prestiżu niż pozostałe modele Toyoty. Lexusy są seryjnie bogato wyposażane, sprzedawane w oddzielnej sieci salonów. Klienci mogą liczyć na specjalne traktowanie. Np. gdy auto wymaga naprawy, właściciel otrzymuje na ten czas zastępczego Lexusa.
Niezawodność i duży komfort spowodowały, że marka uzyskała na rynku amerykańskim wielki prestiż, pobiła w sprzedaży BMW i Mercedesa. Historia Lexusa w Europie zaczyna się w 1991 roku. Sprzedano wówczas 2 tys. aut. W dwa lata później pojawił się na europejskich rynkach model GS 300. Wykorzystując sprzyjającą sytuację Toyota opracowała mały model, tym razem z myślą nie tylko o rynku amerykańskim, ale także europejskim. IS 200 ma 4,4 metra długości, a więc mniej więcej tyle ile Opel Vectra. Wyposażone jest w wyrafinowany technicznie silnik 2-1 litrowy, 6-cylindrowy, rzędowy, ze zmiennymi fazami rozrządu, 155 KM. Wyposażenie -jak w starszych i większych Lexusach - kompletne.

      Lexus IS Potencjalnym klientem kupującym model IS 200 ma być mężczyzna w wieku 35-45 lat, o ustabilizowanej pozycji zawodowej, zarabiający znacznie wyżej od przeciętnej, pewny siebie, dynamiczny, o silnej osobowości i charakterze. I ceniący sobie luksus.
Nabuaki Katayama, szef projektu Lexus IS 200, twierdzi, że projektanci chcieli osiągnąć zachwyt kierowcy z prowadzenia tego auta, maksymalną przyjemność z jazdy. Dlatego zadbano o luksus, ale w połączeniu z możliwościami sportowymi. Jak to wygląda w praktyce? 2-litrowy silnik rozwija maksymalną moc 155 KM przy 6200 obr./min. Zastosowano w nim najnowsze rozwiązanie - zmienne fazy rozrządu. Nowością jest też 6-bie-gowa ręczna skrzynia biegów. Pozwala optymalnie wykorzystać moc silnika, umożliwia sportową jazdę, wymaga jednak częstego operowania lewarkiem. Do wyboru jest też 4-biegowa skrzynia automatyczna. Jednak zwolennicy jazdy sportowej będą nią rozczarowani. Biegi zmieniane są bowiem zbyt leniwie, przyspieszenie do "setki" jest gorsze niż przy skrzyni ręcznej o 1,7 sekundy, a prędkość maksymalna o 10 km/h mniejsza. Aż się prosi, żeby w takim aucie o sportowych ambicjach, ale z automatyczną skrzynią biegów, pod maską pracował silnik o mocy co najmniej 200 KM. Wówczas amatorzy szybkiej, dynamicznej jazdy nie mieliby powodów do narzekań. Na razie tylko w Japonii IS 200 oferowany jest z silnikiem o mocy 210 KM. Czy będzie montowany także w wersjach europejskich? Przedstawiciele Toyoty odpowiadają dyplomatycznie: jeśli rynek tego zażąda, to być może.

      Lexus IS Lexus IS 200 ma dość twarde zawieszenie. Pozwala to na ostrą, sportową jazdę, ale odbywa się kosztem zmniejszonego nieco komfortu jazdy. Na gładkich drogach nie odczuwa się tego, ale wystarczą drobne nierówności, aby je odczuć we wnętrzu. Druga uwaga dotycząca sportowego stylu jazdy: silnik od 4,5-5 tys. obr./min staje się głośny. I to wszystkie punkty po stronie wady. Zalet jest znacznie więcej. Obszerne, luksusowo wykończone wnętrze, kompletne wyposażenie, łącznie z elektroniczną klimatyzacją, systemem audio i zmieniarką na 6 płyt CD, czterema poduszkami powietrznymi (dwie z przodu i dwie boczne w drzwiach), systemem kontroli trakcji oraz układem antypoślizgowym ABS. Dopłacać trzeba tylko za svstem nawigacji satelitarnej oraz skórzaną tapicerkę.

      Lexus IS Wnętrze Lexusa IS 200 podkreśla jego sportowy charakter. Gałka dźwigni zmiany biegów jest metalowa jak np. w Ferrari. Metalowe są też pedały hamulca, gazu i sprzęgła oraz podpórka pod lewą stopę. Również zegary podkreślają sportowy charakter auta. W dużym, centralnie umieszczonym na konsoli prędkościomierzu mieszczą się trzy mniejsze zegary: wskaźnik zużycia paliwa, wskaźnik ładowania i temperatury cieczy chłodzącej silnik. Zewnętrznymi atrybutami należnymi sportowym pojazdom są duże, 17-calowe obręcze kół, duże tarcze hamulcowe oraz przedni i tylny dolny spoiler. Duże tarcze hamulcowe nie są jedynie dla ozdoby. Lexus IS 200 wyhamowuje z "setki" do zera na odcinku 38 metrów, co jest wynikiem znakomitym.
Wnętrze zaprojektowane jest perfekcyjnie. Już po chwili po zajęciu miejsca za kierownicą ma się wrażenie, że tym autem jeździliśmy od dawna. Zachowanie w czasie jazdy bez zarzutu. Przy każdej prędkości kierowca panuje nad autem, czuje się bezpiecznie. Auto prowadzi się jakby było przyklejone do jezdni. Sportowo wyprofilowane fotele zapewniają kierowcy i pasażerowi pewne trzymanie w zakrętach. Materiały użyte do wykończenia wnętrza są wysokiej jakości. Deska rozdzielcza, konsola i boczki drzwi wykończone są modnym tworzywem w odcieniu tytanu.
Model IS 200 już wkrótce dostępny będzie na polskim rynku. Cena wstępnie szacowana jest na około 150 tys. złotych

Na podstawie tekstu: Romana Dębeckiego (AŚ 17/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Lexus IS.

Lexus IS Lexus IS