--> lexus --> opisy --> sc -->


Lexus | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Lexus SC, galerie i tapety. Wady i zalety.

28.01.2009 |  Lexus SC 400 - używany.
Lexus SC Amerykanie bardzo wysoko stawiają poprzeczkę przed samochodami klasy wyższej. Mocna pozycja Lexusa na tej liście dobrze o nim świadczy. I rzeczywiście: nie ma się czego wstydzić. Dopracowana w szczegółach karoseria nie porywa śmiałą stylistyką, ale nie to jest głównym celem w tej klasie. Prawdziwe cuda techniki ukryte są wewnątrz.
Prawie pięciometrowy kolos zapewnia wymarzone warunki podróżowania dla dwóch osób. W Europie marnotrawstwo przestrzeni jest przyjmowane chłodno, ale taki już los samochodów coupe. Potężne fotele o wzorcowo dobranej twardości siedzisk utrzymują pasażerów bez problemu nawet w najostrzejszych zakrętach. Deska rozdzielcza wyposażona jest we wszystko, czego mógłby pragnąć kierowca: od elektronicznego sterowania klimatyzacji, poprzez wspaniały system audio, po komputer pokładowy.
Trudno znaleźć samochód o tak niskim poziomie hałasu jak Lexus. Dzięki aktywnemu systemowi wygłuszania dźwięku wyprzedza on konkurencję nawet o 6 dB (3 dB oznaczają dwukrotne obniżenie hałasu).

      Lexus SC Tylna kanapa, chociaż zawiera dwa z pozoru wygodne miejsca, jest dobra raczej dla dzieci. Utrudnione wsiadanie i niezbyt duża ilość miejsca na nogi są typowymi cechami pojazdów coupe.
Bagażnik jak na tak duże auto jest raczej symboliczny. 265 litrów wystarcza jednak w zupełności dwóm osobom.
Bardzo wysoko oceniane są silniki. Zapewniają wręcz piorunujące osiągi. Osiem cylindrów wyposażonych w cztero-zaworowy rozrząd harmonijnie oddaje swoją moc. Łagodny przebieg krzywej momentu obrotowego zapewnia bardzo dobre przyspieszanie już od niskich obrotów, co i tak ma mniejsze znaczenie przy automatycznej skrzyni. Przekładnia, podobnie jak silnik, bije konkurencję na głowę. Wprawdzie zadowala się czterema biegami, ale jej działanie jest niemal zgodne z instynktem kierowcy. Wbudowany komputer ocenia sposób, z jakim kierowca obchodzi się z pedałem gazu i dobiera zmianę przełożeń stosownie do temperamentu.

      Lexus SC Dobre noty zbiera również zawieszenie samochodu. Subiektywnie jest ono mniej sztywne niż w przypadku europejskich coupe, przez co zapewnia nieco większy komfort. To nie wpływa jednak źle na zachowanie w zakrętach.
Nawet kilkuletnie Lexusy nie sprawiają wielu problemów. Narzekania właścicieli ograniczają się do szczegółów, jak np. świst wiatru w ramkach drzwi. Niezawodność jest tym, czym Toyota podbiła wymagający rynek amerykański. Najwięcej jest samochodów sprowadzonych zza oceanu. Nie są to jednak auta tanie. Za egzemplarz z początkowego okresu produkcji (1992 rok), trzeba zapłacić około 70 tys. zł, natomiast auta dwuletnie są już o 100 tys. zł droższe.
Ponieważ Lexus jest działem Toyoty, w sieci tej marki należy szukać serwisu. Obecnie dostępność części nie stanowi problemu. Także nie są wysokie. Za komplet klocków hamulcowych trzeba zapłacić 300 zł, natomiast stłuczony reflektor przedni wymaga wyłożenia 1400 zł.

Na podstawie tekstu: Marcina Klonowskiego (AŚ 20/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Lexus SC.

Lexus SC Lexus SC Lexus SC Lexus SC

Lexus SC Lexus SC Lexus SC Lexus SC