Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   KontaktAlfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> lotus --> opisy --> elise -->


Resmoto.com - opisy | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Opisy Elise, jego użytkowanie i eksploatacja. Wady i zalety.

14.09.2008 |  Lotus Elise.
Lotus Elise Przyjemnie jest czasem stracić rozsądek. Oczywiście, o ile nie ucierpi na tym waga... Ale akurat z tym Lotus Elise nie ma najmniejszych problemów.
Biały ser zamiast golonki z piwem, benzyna bezołowiowa zamiast ołowianej prawej stopy - wszędzie trzeba wybierać rozsądek zamiast przyjemności. Wyjątkiem jest Lotus Elise, tu pozwalanie sobie na przyjemności nie pociąga za sobą żadnych strat. No, chyba że liczyć te w portfelu.
Agresywne kształty, agresywny przód rozdrażnionego komara, z tylu trochę jak w Ferrari - tak powinien wyglądać szybki samochód. Ekscytująco zaprojektowana karoseria oferuje miejsce dla dwóch osób, choć z pewnością muszą to być osoby lubiące się nawzajem dotykać i... mało jedzące. Bagażnik (a raczej schowek) znajduje się z tyłu auta.

      Lotus Elise Najkrótsze połączenie dwóch punktów nazywa się odcinkiem, najprzyjemniejsze zaś połączenie dwóch (właściwie wszystkich) zakrętów to Lotus Elise. Jadąc kilka centymetrów nad asfaltem, kierowca cieszyć się może znakomitym zachowaniem tego auta z centralnym silnikiem, układem kierowniczym (bez wspomagania) o przełożeniu bliskim bezpośredniemu, jak w gokarcie, i wspaniałą lekkością przemieszczania się. Lekkość ta jest zresztą rzeczywista, bo Elise waży tylko 765 kg, więc 122-konny silnik 1.8 może z samochodem robić wszystko, czego chce jego kierowca. A na dodatek wspaniale brzmi.
6,6 s do 100 km/h wystarczy, by doprowadzić do białej gorączki posiadaczy o wiele potężniejszych samochodów. Udane ze-stopniowanie skrzyni biegów daje dużą elastyczność także na wyższych biegach.

      Lotus Elise Konsekwentne odchudzanie auta spowodowało usunięcie na przykład ABS-u. No cóż, ten układ dużo waży. Ale ucierpiało na tym bezpieczeństwo, drogi hamowania rozczarowują. Nie ma też poduszek powietrznych czy elektronicznych "pomocników". Efektem jest bardzo rzadka dziś konstrukcja - całkowicie ascetyczna.
Wystarczyć musi regulacja wzdłużna fotela kierowcy. Każdy inny element podnoszący komfort tylko niepotrzebnie "spasłby" auto, które jest po prostu spartańskie.
Konsekwentnie podtrzymana tradycja firmy Lotus. Samochód ma być sportowy, i na tym koniec. Żadnych luksusów, żadnego komfortu - gokart z homologacją na drogi publiczne.

Na podstawie tekstu: (AŚ 41/2001)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Lotus Elise.

Lotus Elise Lotus Elise

Kobiece spojrzenie...

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.