Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> mercedes --> opisy --> C -->


Mercedes | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Mercedes C W202, galerie i tapety. Wady i zalety.

12.03.2009 |  Mercedes C W202 (1993-2000).
Mercedes C W202 O poprzedniku klasy C, modelu 190, mówiono pieszczotliwie "Baby Benz". Był to Mercedes dla początkujących - może i mniej okazały od reszty rodzeństwa, ale jednak Mercedes. W chwili debiutu auta klasy C pozostały najmniejszym modelem w szeregu, ale "dziecinnie" nikt ich nie traktował. Zaczynał się bo wiem klarować segment "premium". Takie auta mają zapewniać swoim właścicielom przede wszystkim prestiż, niezależnie od ich gabarytów. Rolę malucha dość szybko przejęła zresztą klasa A.
Mercedes z prestiżem problemów nie ma. Dla wielu osób (czy słusznie - to już inna sprawa) auta te uchodzą za najlepsze na świecie. Inną cechą kojarzoną zwykle z tą marką, zwłaszcza w przypadku starszych modeli, jest ich trwałość. Dobrym przykładem jest Mercedes klasy C. Ten samochód wstydu marce nie przynosi.

      Mercedes C W202 Jeśli ktoś lubi kształty tradycyjnych Mercedesów - powinien zaakceptować pierwszą generację klasy C. Jedynym ukłonem na rzecz modnego wyglądu wydają się zachodzące na górę, trójkątne tylne światła. Ale i tak trudno uznać sylwetkę auta za szczególnie efektowną. Epoka ładnych Mercedesów miała dopiero nadejść. W praktyce dostępna jest tylko jedna wersja nadwoziowa - sedan z niezbyt dużym, 430-litrowym bagażnikiem. Bardziej harmonijnie prezentuje się odmiana kombi, ale wśród ofert odsprzedaży pojawia się wyjątkowo rzadko.
Nie można za to krytykować trwałości nadwozia. Korozja nie zdążyła zazwyczaj poczynić zniszczeń, drzwi zamykają się leciutko i z miłym odgłosem ba, nierzadko nawet lakier nie jest wyraźnie zmatowiały. Jest oczywiście jeden warunek - auto musi być bezwypadkowe. A takich jest niestety niewiele. Można wręcz założyć, że każde odsprzedawane auto przeszło rozmaite naprawy blacharskie. Nie opłaca się więc oszczędzać na fachowej ocenie stanu technicznego.

      Mercedes C W202 Są oczywiście bardziej przestronne Mercedesy. Ale narzekać na ciasnotę w tym przypadku nie wypada. We wnętrzu dobrze się będą czuć ci, którzy już wcześniej jeździli jakimkolwiek modelem tej marki. Kształt tablicy przyrządów, rozmieszczenie elementów, rodzaj materiałów - to wszystko przez lata pozostawało w niezmienionej formie.
W dodatku wnętrze "ładnie" się starzeje - nie ma mowy o powyciąganej tapicerce czy porysowanych plastikach. Tylko wyślizgana kierownica zdradza intensywną eksploatację auta. Jak prawie każdy Mercedes, także ten model lekkiego życia zazwyczaj nie ma. Roczne przebiegi większości aut (a już na pewno diesli) liczone są w dziesiątkach tysięcy kilometrów. Do samochodów o wyjątkowo niskim stanie licznika lepiej więc podchodzić szczególnie ostrożnie. Jest bardzo prawdopodobne, że jego wskazania zostały odpowiednio skorygowane. Duży przebieg nie musi być powodem do rezygnacji z zakupu. Do 200 000 km z silnikami nie dzieje się zwykle nic, później pojawiają się wycieki oleju.

      Mercedes C W202 Powtarzających się usterek dużo nie ma. W niektórych autach zdarzały się awarie pompy paliwa, w innych - usterki włącznika wentylatora chłodnicy, co przy braku szybkiej reakcji może doprowadzić do przepalenia uszczelki pod głowicą Trochę kłopotów przysparza instalacja elektryczna. Współpracy odmawia centralny zamek czy immobiliser.
Ale i tak najcięższe zadanie ma do wykonania zawieszenie. Najszybciej walkę z naszymi drogami przegrywają wszelkie elementy metalowo-gumowe. Do wymiany mogą się też kwalifikować końcówki drążków kierowniczych. Gdy wszystko uda się jednak doprowadzić do porządku, Mercedes klasy C potrafi odwdzięczyć się wysokim komfortem. Nie warto się jednak nastawiać na sportową jazdę, samochód wymusza stateczny sposób poruszania się. Jest w tym sporo winy niezbyt czułego układu kierowniczego oraz nieprecyzyjnie działających manualnych skrzyń biegów. Z tego powodu lepiej wybrać auto z automatem. Narzekań na niego słychać niewiele.
Kilkanaście lat obecności Mercedesa klasy C nie ułatwiło wskazania jego słabych punktów. Ma to oczywisty wpływ na wysoki poziom cen używanych aut. Ciekawe, że już dziś słychać o wiele mniej ciepłe słowa na temat niezawodności jego następcy - modelu z serii W 203. Czyżby już nikt nie produkował samochodów nie do zdarcia?

Na podstawie tekstu: Bartosza Zienkiewicza (Motor 5/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Mercedes C W202.

Mercedes C W202 Mercedes C W202 Mercedes C W202 Mercedes C W202

Mercedes C W202 Mercedes C W202 Mercedes C W202 Mercedes C W202

Mercedes C W202 Mercedes C W202 Mercedes C W202 Mercedes C W202

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.