--> mercedes --> opisy --> w201 -->


Mercedes | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Mercedes C, galerie i tapety. Wady i zalety.

07.06.2008 |  Mercedes 190 po liftingu (89-93).
Mercedes 190 W201 Niewiele jest samochodów, które mając 13-15 lat, uchodzą za godne polecenia. Dla większości pojazdów w tym wieku zaczyna się nieunikniona emerytura. Jednak są 3 tacy "staruszkowie", którzy a pomimo upływu lat nie wymagają jeszcze rekonwalescencji. Bez wątpienia do tego wąskiego grona należy właśnie model 190.
Jego korzenie sięgają początku lat 80. Od momentu pojawienia się na rynku auto zyskało przydomek "BabyBenz" (przeniesiony z handlowej nazwy w USA). Nie bez przyczyny, gdyż w powojennych dziejach firmy był to jeden z najmniejszych modeli. Początkowo wiele osób z rezerwą podchodziło do jego zakupu, tłumacząc, że niska cena nie idzie w parze z trwałością. Jak się później okazało, grubo się mylili. Samochód jest udaną konstrukcją. W statystykach bezawaryjności plasuje się w ścisłej czołówce.

      Mercedes 190 W201 Kanciasta stylizacja nadwozia i wnętrza na pewno nie należy do mocnych stron auta, ale i do niej można się przyzwyczaić. W kabinie miejsca wystarczy dla czterech dorosłych osób. Zmiany przeprowadzone w 1989 r. zaowocowały poprawą komfortu siedzeń, choć nadal są zbyt twarde i pasażerowie mają uczucie, że wysuwają się z siedzisk. Dobre wrażenie robią materiały wykończeniowe. Plastiki są miłe w dotyku, estetyczna tapicerka siedzeń odznacza się odpornością na zużycie. Nawet po przejechaniu 300 tys. km nic nie skrzypi i nie trzeszczy. Najwięcej zastrzeżeń dotyczy bagażnika. Kufer jest płytki i długi, a dodatkowo ma wysoki próg załadunku.
Te niedostatki bagażnika nie są dziełem przypadku. U ich źródeł leżą klasyczny układ napędowy i rozbudowane wielowahaczowe zawieszenie. Jednak z drugiej strony samochód bardzo pewnie zachowuje się na drodze. Niewielkie modernizacje przeprowadzone w 1989 r. przyczyniły się do obniżenia prześwitu o 15 mm, co w konsekwencji zmniejszyło przechyły pojazdu na zakrętach.

      Mercedes 190 W201 W aucie montowano jednostki benzynowe: 1.8, 2.4, 2.5 (również 16V), 2.5 i 2.6 o mocy od 102 do 204 KM oraz silniki Diesla 2.0 i 2.5 (również z turbo) o mocy od 72 do 126 KM
"190" z wolno ssącym, 2-B-trowym dieslem nie została stworzona do bicia rekordów prędkości. To raczej bardzo ekonomiczny środek lokomocji, świetnie sprawdzający się w roli samochodu rodzinnego. W warunkach pozamiejskich auto spala niecałe 61 paliwa, a średnio 7,5 1. Zaletą silnika jest ponadprzeciętna trwałość. Przy oszczędnej eksploatacji remonty kapitalne wykonywane są dopiero po przejechaniu 800 tys. km.
Podróż autem to przyjemność. Kabina została dobrze wyciszona, przełączanie biegów nie wymaga nadmiernej siły, a układ kierowniczy pracuje lekko i precyzyjnie. Wykonywanie manewrów parkingowych ułatwia zastosowana tu przekładnia kulowa, której przełożenie jest zależne od kąta skrętu koła kierownicy. Wysoką trwałość przekładni uzyskano przez zastosowanie urządzenia automatycznie kasującego luz. Dzięki temu czynności obsługowe sprowadzają się jedynie do sprawdzania poziomu oleju co 20 tys. km.

      Mercedes 190 W201 Mercedes 190 jest zaliczany do najtrwalszych samochodów na rynku. Przekłada się to na jego wartość. Egzemplarze w dobrym stanie technicznym z 1990 roku mogą kosztować nawet 18-20 tys. zł. Karoseria została dobrze zabezpieczona przed korozją. Jej oznaki pojawiają się jedynie na rantach drzwi oraz progach i są spowodowane mechanicznymi uszkodzeniami podczas eksploatacji. Można jeszcze spotkać auta, które mają oryginalne końcówki drążków, wahaczy, a nawet układ wydechowy.
Okresowe przeglądy przewidziane co 10 tys. km sprowadzają się jedynie do wymiany oleju. Przestrzeganie zalecanych przez producenta terminów wymiany oleju i filtra skrzyni biegów przyczynia się do jej bezawaryjnej pracy. Koszty eksploatacyjne obniża zastosowanie trwałego łańcuszka rozrządu.
Warto pamiętać, że w 1989 roku przeprowadzono modernizację głowicy. Nie pasuje do silników starszej konstrukcji i odwrotnie. W egzemplarzach produkowanych od 1988 roku na rynki Austrii i Szwajcarii wprowadzono drobne zmiany.

Na podstawie tekstu: Marcina Matusa (Auto Świat 26).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Mercedes 190 W201.

Mercedes 190 W201 Mercedes 190 W201 Mercedes 190 W201 Mercedes 190 W201

Mercedes 190 W201