12.02.2010 | Nissan Terrano II - używany.
|
Terrano, do dziś produkowane w Hiszpanii, to już niemal model historyczny. Po raz pierwszy zaprezentowano go w 1992
roku. Ale właśnie wiekowość Nissana dla niektórych jest jego zaletą. To "terenówka" starej szkoły: zbudowana na
ramie, z prostym zawieszeniem, mechanicznie włączanym reduktorem i dołączanym napędem na przednie koła.
Nissan dostępny jest w wersjach 3-i 5-drzwiowej. Różnią się one rozstawem osi i długością (odpowiednio: 245/466,5 cm i 265/466,5 cm), a także pojemnością bagażnika (335 litrów i ponad 500 litrów). Większy model w razie potrzeby może przewieźć nawet 7 osób, ale wówczas zostaje zaledwie 115-litrowy kufer.
W modelach sprzed 1999 roku niektórych może razić tablica przyrządów o archaicznym wyglądzie.
Terrano nie jest idealnym samochodem do codziennej eksploatacji. Nie najlepiej radzi sobie na utwardzonych drogach. Przy żwawej jeździe niebezpiecznie przechyla się, a ESP nie jest w tym modelu dostępne. W trasie męczące są też głośne odgłosy toczenia oraz szum wiatru. Terrano jest za to doskonałym, mocnym koniem pociągowym: niestraszne mu przyczepy o masie do 3 ton.
Przez lata produkcji w Nissanie Terrano stosowano zaledwie trzy silniki. Na początku były to: 2,7-litrowy turbodiesel (na początku 100 KM, a później 125 KM) i 118-konna, 2,4-litrowa jednostka benzynowa. W 2001 roku zrezygnowano z odmiany benzynowej, a rok później pojawiła się wersja ze 154-konnym turbodieslem o pojemności 3 litrów. Ten ostatni silnik zapewnia dobre osiągi i zużywa relatywnie mało oleju napędowego, ale auta nim napędzane są w miarę nowe i przez to bardzo drogie. Najwięcej jest Terrano z 2,7-litrowym turbodieslem: jeżdżą one wolno, ale biorąc pod uwagę niepewne zachowanie auta na asfalcie - jest to zaleta. Terenowy Nissan to auto solidne, ale wymagające wyrzeczeń.
Na podstawie tekstu: Jarosława Horodeckiego (Motor 36/2005).
Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Nissan Terrano.
|