Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   KontaktAlfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> nissan --> opisy --> x-trail -->


Nissan | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Nissan X-Trail, galerie i tapety. Wady i zalety.

14.09.2008 |  Nissan X-Trail.
Nissan X-Trail Do rozrastającej się dość intensywnie klasy samochodów SUV dołącza nowy produkt Nissana - X-Trail. Samochód wysoko zaawansowany technicznie, posiadający bogate wyposażenie i nowoczesny elektronicznie sterowany rozdział napędu. Klasa SUV (Sport Utility Vehicle) skupia samochody turystyczno-rekreacyjne przeznaczone głównie do jazdy po utwardzonych drogach, ale dające jednocześnie możliwość bezpiecznego poruszania się w niezbyt trudnym terenie.
Napęd na cztery koła nie jest obowiązkowy, ale raczej wskazany. Konkurenci oferują częściej napęd na obie osie dołączany automatycznie niż stały 4x4. Konstruktorzy X-Traila postanowili wyprzedzić innych i zaoferowali napęd, który powinien zaspokoić najbardziej wybrednych. Kierowca może sam wybrać, z jakim rodzajem napędu będzie podróżował.
Do wyboru są trzy tryby pracy: 2WD (jednej osi), Auto (automatycznie włączany na drugą oś) i Lock (stały 4x4). Wyboru nie dokonuje się tak, jak to zwykle bywa, za pomocą oddzielnego lewarka, tylko używając przycisków umieszczonych na desce rozdzielczej. Uruchamianie poszczególnych rodzajów napędu odbywa się elektronicznie, bez potrzeby zatrzymania pojazdu.

      Nissan X-Trail Tryb pracy 2WD ma pełnić funkcję ekonomiczną. Przekazanie napędu na jedną oś redukuje niepotrzebne straty energii związane z napędem tylnej osi, ograniczając zużycie paliwa. Tryb Auto to również jazda z napędem na przednią oś, ale gdy elektroniczne czujniki wykryją niebezpieczeństwo poślizgu któregokolwiek z kół, część momentu napędowego kierowana jest na kota drugiej osi. Rozdział odbywa się za pośrednictwem sprzęgła umieszczonego na wale napędowym. Po wciśnięciu przycisku trybu Lock następuje stały rozdział mocy na obie osie w stosunku 57:43.
Napęd na obie osie daje wysoki poziom bezpieczeństwa jazdy i poprawia własności trakcyjne samochodu. Ale Nissan uważa, że to jeszcze za mato i oferuje więcej. W testowanej wersji Luxury znajdowały się także systemy kontroli trakcji i stabilności toru jazdy. Dodatkowym elementem, szczególnie przydatnym wjeździe terenowej, jest aktywny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Nowy Nissan jest więc wyposażony w najnowocześniejsze systemy mające zapewnić maksimum bezpieczeństwa jazdy.

      Nissan X-Trail Na polskim rynku X-Trail oferowany jest jedynie z benzynową jednostką. Nowoczesny 2,0-litrowy silnik ze zmiennymi fazami rozrządu dysponuje mocą 140 KM i zapewnia ważącemu 1,5 tony pojazdowi niezłą dynamikę. Uzyskiwanie dobrych przyspieszeń wiąże się jednak z koniecznością korzystania z górnej partii obrotów (maks. moment obr. 192 Nm/4000 obr./min). Silnik charakteryzuje się niskim poziomem hałasu i wysoką kulturą pracy. To zasługa zastosowania dwóch wątków wyrównoważających, Podczas jazd testowych uzyskaliśmy średnie spalanie na poziomie 11 l/100 km.
2,0-litrowa jednostka dostępna jest z manualną lub automatyczną skrzynią biegów. W naszym modelu zmiana biegów odbywała się ręcznie i jej pracę oceniamy bardzo dobrze.

      Nissan X-Trail W jeździe na utwardzonych drogach X-Traila prowadzi się bardzo łatwo, nie odczuwając niemalże, że jedzie się samochodem terenowym. Pomimo wysoko umieszczonego środka ciężkości pokonywanie zakrętów nie powoduje nadmiernego przechyłu nadwozia czy też uślizgów kół. W Nissanie przednie i tylne elementy zawieszenia mocowane są za pośrednictwem ram pomocniczych odpowiednio izolowanych od nadwozia. Efekt takiego zastosowania to zmniejszenie poziomu wibracji i cicha praca zawieszenia.
Komfort jazdy X-Trailem jest bardzo wysoki. Dobrą konstrukcję mają fotele przednie, których siedziska są szerokie, a dobrze wyprofilowane oparcie zapewnia świetne trzymanie boczne. Przyjemność z jazdy podnoszą wysokiej jakości materiały użyte do wykończenia wnętrza. W najbogatszej wersji Luxury znajdziemy na desce rozdzielczej elementy pokryte drewnianymi imitacjami, kierownicę i gałkę zmiany biegów obszyte skórą. We wnętrzu jest wiele ciekawych i praktycznych rozwiązań. W kokpicie centralnym są dwa schowki na napoje, które mają funkcję chłodzenia lub podgrzewania. Chłodzenie uzyskuje się z układu klimatyzacji, a podgrzanie z systemu nagrzewania wnętrza. Jeśli ktoś nie lubi klimatyzacji, może skorzystać z dużego okna dachowego sterowanego elektrycznie. Nietypowo umiejscowiono wskaźniki, które w X-Trailu znajdują się w centralnym miejscu deski rozdzielczej.

      Nissan X-Trail Osoby ceniące swobodną przestrzeń we wnętrzu powinny być zadowolone. Swoboda ruchów na przednich fotelach jest duża, z tyłu też nie można narzekać na brak miejsca. Nieco ucierpiał na tym bagażnik, który oferuje 410 litrów. Po rozłożeniu oparć tylnej kanapy uzyskujemy płaską powierzchnię, a przestrzeń wzrasta do 1841 I. Wnętrze bagażnika pokryto praktycznym, łatwo zmywalnym materiałem. Ze względu na wysoko położone nadwozie przy załadunku bagaży trzeba się trochę napracować. Denerwująca jest nisko otwierająca się pokrywa tylna, która przysporzyła kierowcom testującym kilka guzów na głowie.
Duży nacisk na bezpieczeństwo zaowocował wyposażeniem układu hamulcowego w tarcze hamulcowe, z przodu wentylowane, oraz ABS. Także na liście seryjnego wyposażenia znalazły się systemy elektronicznej kontroli rozdziału siły hamowania i układ wspomagania nagłego hamowania.
Podstawowy model z wyposażeniem Comfort kosztuje 99 900 zł. Nie jest to może mato, ale auto oferuje wysoko zaawansowany poziom techniczny.

Na podstawie tekstu: Janusza Borkowskiego (AŚ 19/2002)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Nissan X-Trail.

Nissan X-Trail Nissan X-Trail

Kobiece spojrzenie...

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.