Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> peugeot --> opisy --> 206 -->


Peugeot | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Peugeot 206, galerie i tapety. Wady i zalety.

06.05.2008 |  Peugeot 206 po latach.
Peugeot 206 Gdy przychodzi kupić nieduży samochód do jazdy w mieście, można wybrać m.in. dość drogiego i nieciekawego pod względem stylizacyjnym Volkswagena Polo, udaną konstrukcyjnie, lecz niezbyt urodziwą Skodę Fabię albo Peugeota 206 - autko niebrzydkie i to zarówno na zewnątrz, jak i we wnętrzu.
Do niedawna najmniejszy z Peugeotów (właśnie zaprezentowano modele 107 i 1007) przedstawiono 7 lat temu, jako następcę bardzo popularnej 205. To szmat czasu i najpewniej z tego właśnie powodu coraz częściej mówi się o rychłej premierze jego następcy - pojazdu o numerze 207. Na razie jednak 206 jest modelem "bieżącym", od 2003 roku sprzedawanym w nieco odmłodzonej wersji.

      Peugeot 206 Trzeba przyznać, że mimo upływu lat mały Peugeot nadal wygląda zgrabnie. Jego nadwozie i tablicę przyrządów zaprojektowano z polotem oraz - jak się okazuje - w ponadczasowym stylu. Auto zdaje się zwarte i w sumie niewielkie. Tymczasem jego długość wynosząca 380 cm jest jedną z największych w tej klasie, podobnie jak rozstaw osi równy 244 cm. Gabaryty te mają swoje przełożenie we wnętrzu, które jest naprawdę obszerne. 206 to jedno z nielicznych aut miejskich, w którym z tyłu zdołają w miarę wygodnie zasiąść dwie dorosłe osoby. O komforcie można zapomnieć, ale generalnie nie jest źle. Z przodu siedzi się w nim jak w wielu innych samochodach tego segmentu. Warto jedynie dodać, iż w Polsce dominowały auta z podstawowym wyposażeniem. Mało które ma regulowany na wysokość fotel kierowcy. Na szczęście możliwość ustawienia wysokości kierownicy to standard. Ale ergonomia jest mocną stroną 206. Wszystkie urządzenia są rozmieszczone tak, jak się tego spodziewamy. To ważna zaleta, gdy wielu producentów na siłę udziwnia kokpit.

      Peugeot 206 Niestety, jeśli chodzi o wyposażenie, to z większością sprzedanych u nas 206 nie jest najlepiej. Takie "luksusy", jak elektrycznie sterowane szyby i lusterka, radio, klimatyzacja, należą do rzadkości. Podobnie jak ABS czy też choćby dwa airbagi. Peugeot starał się uczynić zadość wymaganiom polskich klientów i Francuzi woleli sprzedawać tanie auta, a nie dobrze wyposażone. Dopiero niedawno, gdy nasze wymagania wzrosły, poprawiło się standardowe wyposażenie podstawowych odmian "lwiątka".
Cenowy aspekt wyboru sprawia też, iż zwykle kupowano najtańsze auta z silnikami 1.1 lub 1.4. Ten pierwszy jest zdecydowanie za słaby. Ma zaledwie 60 KM, a to wystarczy, by spokojnie poruszać się po mieście, ale już wyjazd w trasę - ze względu na słabą elastyczność - będzie trudny. Po prostu wyprzedzanie tym samochodem trwa bardzo długo. Przy tym jednostka ta wcale nie zużywa mało paliwa, bo wymusza częstą zmianę biegów i utrzymywanie wysokich obrotów. Lepiej więc znaleźć auto z silnikiem 1.4 o mocy 75 KM. Na rynku wtórnym różnica w cenie nie jest wcale duża, a dopłacić naprawdę warto.
Jeżeli ktoś planuje często podróżować, warto też zainteresować się autem z silnikiem 2.0 HDi o mocy 90 KM. Nie sprzedano ich w Polsce zbyt wiele, ale sporo egzemplarzy sprowadzono w ramach prywatnego importu. Mały Peugeot z tak mocnym turbodieslem jest żwawy, a pali mało. Niestety, nawet używane auto z tą jednostką nie jest tanie. Warto więc przed zakupem wszystko dobrze przeliczyć (uwzględniając koszt ubezpieczenia!). Jeszcze ciekawszy jest nowiutki, 110-konnv diesel 1.6, ale cena napędzanego nim samochodu jest wręcz abstrakcyjna.

      Peugeot 206 Aktywnie uczestnicząc w sporcie samochodowym, Peugeot zadbał też o szczególnie szybkie "cywilne" wersje. Od początku produkcji sprzedawano odmianę S16 z 2-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 135 KM. Prędkość maksymalna tego auta to 210 km/h, zaś przyspieszenie do "setki" - niespełna 9 s. To już osiągi godne małego GTi. Jeszcze sprawniejsza jest wersja RC, również z 2-litrową jednostką, lecz o mocy prawie 180 KM i z mocno usztywnionym zawieszeniem. Tu osiągi budzą respekt: prędkość maksymalna to 220 km/h, a 100 km/h osiąga się w 7,4 s.
Co do usterkowości, z francuskim autkiem wcale nie jest tak źle, jak się powszechnie sądzi. Peugeot nie ma dobrej opinii, ale przede wszystkim za sprawą kłopotów z egzemplarzami z pierwszych kilkunastu miesięcy produkcji. Potem najistotniejsze problemy wyeliminowano, skutecznie naprawiając też samochody, które wcześniej mogły się psuć. Trzeba mieć zatem pecha, by trafić na "felerny" egzemplarz.

Na podstawie tekstu: Jarosława Horodeckiego (Motor 18/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Peugeot 206.

Peugeot 206 Peugeot 206 Peugeot 206 Peugeot 206

Peugeot 206 Peugeot 206

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.