Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt


Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> peugeot --> opisy --> 306 -->


Peugeot | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Peugeot 306, galerie i tapety. Wady i zalety.

12.02.2010 |  Peugeot 306 nie do końca doceniony.
Peugeot 306 Francuzi słyną z komfortowych samochodów. Potwierdza to również kompaktowy model 306, który w latach 90. zyskał w Polsce całkiem sporą popularność. Model ten kupowany był chętnie, w przeróżnych wersjach: hatchback, sedan, kombi. Mimo że auta spod znaku lwa nie należą do najtrwalszych, to jednak do dziś po naszych drogach jeździ cale mnóstwo "306" z różnych roczników. Nawet tych z początku produkcji, czyli z 1993 roku. Nic w tym dziwnego: w sumie w latach 1993-2002 sprzedano ponad 2,8 min kompaktowych "lewków".

      Peugeot 306 Ogromne powodzenie "306" zawdzięcza różnorodności wersji. Wprawdzie na początku do sprzedaży trafiły jedynie 3- i 5-drzwiowy hatchback, to w kolejnych latach poszerzono gamę o kabriolet, sedana i kombi. Coś dla siebie miały również osoby ceniące osiągi: w 1994 roku do sprzedaży trafił 306 S16 z 2-litrowym silnikiem o mocy ponad 160 KM. Auto osiągało "setkę" w mniej niż 9 sekund. Przy tym było chwalone za dobrze ustawione zawieszenie. Na bazie S16 powstały też niezłe samochody rajdowe, a za jeżdżący dowód sportowego charakteru marki i modelu służył do dziś pojawiający się na rajdowych OS-ach 306 Maxi (z seryjnym autem mający jednak niewiele wspólnego).

      Peugeot 306 Najpopularniejszy przez wszystkie lata produkcji pozostawał 5-drzwiowy hatchback, którego sprzedano prawie 1,6 min egzemplarzy. Skąd ten sukces? Peugeot zaproponował samochód o ładnej jak na połowę lat 90. sylwetce, z oszczędnymi i dość mocnymi silnikami oraz obszerną kabiną i bagażnikiem. Ten ostatni, liczący 338 litrów, nawet dziś nie byłby wcale najmniejszy w zestawieniu z konkurentami. Jeśli ta pojemność dla kogoś jest zbyt mała, zawsze można poszukać nieco rzadziej spotykanego na wtórnym rynku sedana (kufer o pojemności 465 litrów, ale niepraktyczny) lub kombi (440 litrów, które łatwo powiększyć do 1510 litrów).

      Peugeot 306 Efektowna w latach 90. sylwetka "306" dziś nie prezentuje się już tak atrakcyjnie, ale wielu nadal podoba się, zwłaszcza w wersji po przeprowadzonym w 1997 roku restylingu. Zdecydowanie mniej zwolenników znajduje wygląd deski rozdzielczej auta, z mało porywająco zaprojektowaną środkową konsolą. Ponadto plastiki są raczej marnej jakości i po kilku latach po prostu muszą skrzypieć. Tak było jednak w popularnych autach produkowanych pod koniec ubiegłego stulecia i Peuegot wcale nie wyróżnia się w tym względzie na niekorzyść.
Za to dobrze wypada, gdy mowa o ergonomii. Wszystko co potrzeba jest tu pod ręką i łatwe do odnalezienia. Może wyjąwszy klakson na końcu dźwigienki kierunkowskazów. Podobnie jest z funkcjonalnością. Są schowki na środkowej konsoli, przyzwoite kieszenie w drzwiach, lecz jest jedno "ale": zamykany schowek przed pasażerem ma żenująco małe rozmiary.

      Peugeot 306 Wyposażenie Peugeotów 306, dostępnych z drugiej ręki, zwykle nie jest bogate. W Polsce sprzedawano najubożej wyposażone wersje, nawet bez elektrycznie sterowanych szyb z przodu. Dopiero pod koniec produkcji zdarzały się promocyjne odmiany, np. z klimatyzacją lub pakietem elektrycznym.
Wyjątkiem jest prezentowana przez nas odmiana Roland Garros, trafiająca do dealerów zawsze w czasie słynnego turnieju tenisowego. Tu w standardzie było niemal wszystko, ale też cenę tej odmiany skalkulowano odpowiednio wysoko.

      Peugeot 306 Jedną z najważniejszych i docenianych zalet kompaktowego Peugeota jest jego znakomite zawieszenie. Konstrukcja oparta na belce skrętnej nie jest skomplikowana, ale dobór sprężyn i amortyzatorów jest taki, że całość spisuje się znakomicie. Popularne wersje są komfortowe, ale także pozwalają żwawo przejechać zakręt, zaś te sportowe trzymają się drogi nie gorzej niż dzisiejsze samochody klasy GTI, zwykle nadrabiające układami stabilizującymi tor jazdy.
Przy tym 306 okazuje się odporny na dziury. Poszczególne elementy układu jezdnego zużywają się szybciej niż w Niemczech, ale tragedii nie ma. Problemy to zużywające się łożyska przy tylnej osi oraz gumowe poduszki belki, zaś z, przodu - łączniki stabilizatorów.
Na pochwałę zasługują silniki. W "306" i na tle innych, kompaktów j były to jednostki mocne oszczędne. Nieporozumieniem jest silnik 1.1, u nas praktycznie niespotykany. Najpopularniejsze są te z 75-konną jednostką 1.4, która choć wystarczy do jazdy po mieście. Na trasę lepiej jednak pomyśleć o wersji 1.6. Trudno mieć większe zastrzeżenia do "306". Jego użytkownicy., z nielicznymi wyjątkami, bardzo go sobie chwalą. Liczą się z jego przypadłościami (np. częste drobne usterki), ale też doceniają silniki i zawieszenie. Warto dodać, że Peugeotowi rzadko zdarzają się awarie, które uniemożliwiają jazdę.

Na podstawie tekstu: Jarosława Horodeckiego (Motor 34/2005).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Peugeot 306.

Peugeot 306 Peugeot 306 Peugeot 306

Kobiece spojrzenie...

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.