Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> peugeot --> opisy --> 307 -->


Peugeot | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Peugeot 406, galerie i tapety. Wady i zalety.

12.03.2009 |  Peugeot 406 (1995-2004).
Peugeot 406 Peugeot miał "dobrą rękę" do aut klasy średniej. Modele 403, 404 i 504 korzystnie wpłynęły na wizerunek marki. A ich następca, 405, to jeden z najbardziej znanych Peugeotów. Rok 1995 przyniósł koniec produkcji leciwego auta i prezentację jego następcy. Jak się okazało - godziwego.
Peugeot 406, jak na połowę lat 90., zyskał ciekawą stylizację nadwozia. Nowocześnie zaprojektowano i wnętrze, które też okazało się bardzo przytulne (to zasługa niezłej klasy materiałów), i przestronne. W 406 nawet wysokie osoby mogą wygodnie podróżować, siedząc z przodu i z tyłu.

      Peugeot 406 Spora przestrzeń sprawiła, że auto szybko stało się cenioną rodzinną limuzyną. Szkoda, że jako sedan ma bagażnik z trudnym dostępem, a na dodatek o pojemności tylko 430 litrów. To niewiele jak na auto tej klasy. Na szczęście przestrzeń tę można łatwo powiększyć, składając oparcie kanapy.
Rozwiązaniem kłopotu z bagażnikiem jest odmiana kombi ze sporych rozmiarów, praktyczną przestrzenią ładunkową. Przez jakiś czas oferowana była w odmianie z możliwością montażu dwóch dodatkowych fotelików ustawionych tyłem do kierunku jazdy. Wprawdzie niwelowały one wielkość kufra do zera, ale za to pozwalały zmieścić w kombi klasy średniej aż siedem osób. Rzecz jasna, te dwie ostatnie nie mogły liczyć na podróż w komfortowych warunkach.

      Peugeot 406 A wygoda pasażerów była priorytetem konstruktorów układu jezdnego 406. Zawieszenie nie jest szczególnie finezyjne - z przodu zastosowano kolumny MacPherson, z tyłu zaś układ wielodrążkowy. Wszystko jednak dostrojono tak, że nawet w trudnych, polskich warunkach drogowych samochód spisuje się bez zarzutu: nieźle radzi sobie z kocimi łbami, nierówno ułożonymi betonowymi płytami bądź "zwykłymi" dziurami w asfaltowej nawierzchni. Wszelkie tego typu "atrakcje" są skutecznie i cicho amortyzowane. Przy tym zawieszenie 406 jest dość trwałe. Należy się jedynie liczyć z szybszym niż w normalnych warunkach zużyciem drążków reakcyjnych i gum stabilizatora.

      Peugeot 406 Peugeot 406 jest też autem, które jeździ bezpiecznie. Nie ma mowy o głębszym przechylaniu się nadwozia na zakrętach czy też nerwowej reakcji na ruchy pedałem gazu. Nawet bez ESP (rzadko spotykanego w 406) auto jeździ jak po szynach. W szczególności uwaga ta dotyczy sprzedawanych pod koniec produkcji wersji Sport ze sztywniej ustawionym zawieszeniem i 2,2-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 160 KM.
Silnik ten zapewnia ważącemu ponad 1,5 tony bardzo, dobre osiągi, ale niestety sporo pali. To odnosi się do pozostałych jednostek napędowych stosowanych w Peugeocie, oczywiście wyjąwszy bardzo oszczędne turbodiesle 2.0 HDI (90 i 110 KM) i 2.2 HDI (136 KM). Te ostatnie zadowalają się znikomymi ilościami oleju napędowego, pozwalając sprawnie wyprzedzać, ale za cenę gorszego przyspieszenia do 100 km/h.
Spośród silników benzenowych najmniej łasa na paliwo jest jednostka 1.8, ale nie gwarantuje ona dobrych osiągów. Za to propozycją dla rozrzutnych entuzjastów 406 jest odmiana z silnikiem V6o poj. 3 litrów i mocy ponad 200 KM. Jednostka ta współpracuje z automatyczną przekładnią w ruchu miejskim potrafi zużyć nawet ponad 15 l/100 km. Samochodów takich w Polsce sprzedało się niewiele, a na rynku w toi ujm można znaleźć pojedyncze sztuki. Ponieważ trudno je sprzedać, są one relatywnie tanie (ceny porównywalne z benzynową odmianą 2.0).

      Peugeot 406 Przestronne wnętrze, komfort, niezłe własności jezdne, bogate wyposażenie - czego chcieć więcej? W przypadku używanego auta - niewielkiej awaryjności. I w tym względzie 406 wypada zupełnie dobrze. Okazuje się jednym z najtrwalszych samochodów koncernu PSA. Kupując auto z przebiegiem około 100 tys. km, warto jednak sprawdzić stan rozrządu. Producent zaleca wymianę paska po 120 tys. km, ale lepiej zrobić to po 90 tys. km. Jednak o tym, że 406 generalnie nie jest autem awaryjnym, najlepiej świadczy to, że do dziś korzysta z niego wielu taksówkarzy. A przecież dla nich koszty są kluczowe.

Na podstawie tekstu: Jarosława Horodeckiego (Motort 12/2005)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Peugeot 406.

Peugeot 406 Peugeot 406 Peugeot 406 Peugeot 406

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.