Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> peugeot --> opisy --> 605 -->


Peugeot | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Peugeot 605, galerie i tapety. Wady i zalety.

21.10.2008 |  Peugeot 605 SRti używane.
Peugeot 605 Należy przypuszczać, że to miesiące, a nie lata dzielą od prezentacji następcy "605". Obecna wersja nie ma się jednak czego wstydzić. Wprawdzie już w chwili wprowadzenia na rynek samochód nie szokował nowatorskimi rozwiązaniami stylistycznymi i technicznymi, to jednak po upływie dekady prezentuje się nie mniej elegancko. Z roku na rok wprowadzano drobne udoskonalenia, ale smak pozostał ten sam. W aucie używanym nie rażą spotykane gdzieniegdzie stare detale.
Nadwozie zaprojektowane mistrzowską ręką Pininfariny nie straciło na aktualności. Pozbawione jest ekstrawagancji, a to pozwoliło nadać ponadczasowy charakter. Dystyngowane linie, pokaźne rozmiary i pozytywnie zaskakująca precyzja montażu sprawiają, że "605" prezentuje się godnie między droższymi, np. niemieckimi autami. Udało się zachować typową dla Peugeota konwencję stylistyczną. Restyling przeprowadzony w 1994 roku dokonał drobnych retuszy.
Peugeot nie odbiega od przyjętych standardów w dziedzinie zabezpieczenia antykorozyjnego. Nawet modele z pierwszych lat produkcji nie powinny nosić śladów rdzy. Niestety, wiele aut ma za sobą poważne naprawy blacharskie. Tylko od solidności warsztatów zależy trwałość i geometria nadwozia.

      Peugeot 605 Równie pozytywne wrażenia wywołuje wnętrze. Jego obszerność może stanowić wzór dla najnowszych konstrukcji. Szczególnie zauważalne jest to na tylnej kanapie. W rzadko w którym aucie pasażerowie mogą tak swobodnie rozprostować nogi. Na komfort jazdy wpływa także świetne opracowanie siedzeń o wszechstronnych możliwościach regulacji -w lepszych wersjach pomogą w tym siłowniki elektryczne.
Słabiej wypada deska rozdzielcza. Nie potrafi ona ukryć swojego wieku. To, że nie nadąża za wymaganiami mody, nie przekreśla na szczęście funkcjonalności. Wszystkie wskaźniki i przełączniki (a w wersjach topowych potrafi ich być całe mnóstwo) znajdują się w zasięgu oczu i rąk kierowcy. Niestety, awaryjność zastosowanej elektroniki potrafi popsuć przyjemność z jej wykorzystywania. Dobrze, że przynajmniej jakość materiałów wykończeniowych i dokładność montażu nie zostawia wiele do życzenia. Dobre oceny otrzymuje największy Peugeot także w dziedzinie zdolności przewozu bagażu. Usatysfakcjonować może zarówno pojemność bagażnika jak i ładowność.

      Peugeot 605 Niewiele można zarzucić zawieszeniu. Francuzi w tej materii są uważani za ekspertów. Nie dziwi więc fakt, że i "605" zasługuje na uznanie. Nawet na najgorszych nawierzchniach podróżujący autem nie narzekają na brak komfortu. Kierowca jeśii zechce, będzie mógł jednak omijać wszelkie dziury w jezdni. Czuły układ kierowniczy pozwala mu na pełną kontrolę nad pojazdem. Pozytywne oceny zbierają też wydajne hamulce z układem ABS. Sielankowy obraz psują jednak nagminne awarie w zawieszeniu. To właśnie one stanowią najczęstszy powód wypraw do stacji serwisowych. A ceny części zamiennych są proporcjonalnie wysokie do wielkości pojazdu. Kupno egzemplarza o dużym przebiegu może być dopiero początkiem dużych wydatków.

      Peugeot 605 Mniej problemów warsztatowych sprawiają silniki. Ich gama obejmuje jednostki benzynowe czterocylindrowe (o mocy od 114 do 147 KM), sześciocylindrowe (167 - 200 KM) i turbodiesle (109 - 129 KM). Szczególnie warte polecenia są silniki wysokoprężne (za niskie koszty eksploatacji) i benzynowy dwulitrowiec wyposażony w turbosprężarkę (dostępny od 1994 roku). Silnik z turbiną charakteryzuje się mocą 150 koni i wysokimi wartościami momentu obrotowego. W normalnej jeździe obecności turbosprężarki nieomal się nie zauważa. Do uszu pasażerów nie dochodzą żadne dodatkowe hałasy. Nie wyczuwa się też charakterystycznego dla starszych sprężarek skokowego rozwijania mocy. Elastyczności z kolei mogłaby pozazdrościć niejedna widlasta szóstka.
Oczywiście, jest to okupione średnim zużyciem paliwa na poziomie 12 litrów na 100 km, ale przy tak wysokiej masie samochodu i oferowanych osiągach (0-100 km/h w 10 sekund) nie można uznać wyniku za zły.
Aby zapewnić wysoką trwałość jednostce napędowej, należy tylko przestrzegać ogólnych reguł eksploatacyjnych silników z turbiną. Komplikacja osprzętu powoduje też, że lepiej nie brać się za samodzielne naprawy i regulacje silnika, a wszelkie czynności powierzać fachowcom.

      Peugeot 605 Nie zmienia to faktu, że koszty utrzymania reprezentacyjnego Peugeota są bardzo wysokie. Powodem jest wyjątkowo duża utrata wartości, szczególnie w pierwszych latach eksploatacji. Nowy Peugeot 605 SRti (2.0 Turbo) to wydatek 128 tys. zł. Egzemplarz roczny bez trudu kupić można za 80 tys. Samochody z roku 1994 nie powinny kosztować już więcej niż 35-40 tys. zł. Nie trzeba wiele się naliczyć, żeby zauważyć, że utrata wartości kosztuje więcej niż ubezpieczenia i paliwo razem wzięte. Dodatkowo stan portfela mogą wyraźnie naruszyć ewentualne naprawy. Dla przykładu: nowa turbosprężarka kosztuje w ASO 7000 zł. Na szczęście osprzęt silnika nie jest ponad przeciętnie usterkowy, a dostępność części zamiennych nie daje powodów do narzekań.

Na podstawie tekstu: Dariusza Pietrzaka (AŚ 17/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Peugeot 605.

Peugeot 605

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.