--> peugeot --> opisy --> 605 -->


Peugeot | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Peugeot 605, galerie i tapety. Wady i zalety.

21.10.2008 |  Peugeot 605 SRti używane.
Peugeot 605 Należy przypuszczać, że to miesiące, a nie lata dzielą od prezentacji następcy "605". Obecna wersja nie ma się jednak czego wstydzić. Wprawdzie już w chwili wprowadzenia na rynek samochód nie szokował nowatorskimi rozwiązaniami stylistycznymi i technicznymi, to jednak po upływie dekady prezentuje się nie mniej elegancko. Z roku na rok wprowadzano drobne udoskonalenia, ale smak pozostał ten sam. W aucie używanym nie rażą spotykane gdzieniegdzie stare detale.
Nadwozie zaprojektowane mistrzowską ręką Pininfariny nie straciło na aktualności. Pozbawione jest ekstrawagancji, a to pozwoliło nadać ponadczasowy charakter. Dystyngowane linie, pokaźne rozmiary i pozytywnie zaskakująca precyzja montażu sprawiają, że "605" prezentuje się godnie między droższymi, np. niemieckimi autami. Udało się zachować typową dla Peugeota konwencję stylistyczną. Restyling przeprowadzony w 1994 roku dokonał drobnych retuszy.
Peugeot nie odbiega od przyjętych standardów w dziedzinie zabezpieczenia antykorozyjnego. Nawet modele z pierwszych lat produkcji nie powinny nosić śladów rdzy. Niestety, wiele aut ma za sobą poważne naprawy blacharskie. Tylko od solidności warsztatów zależy trwałość i geometria nadwozia.

      Peugeot 605 Równie pozytywne wrażenia wywołuje wnętrze. Jego obszerność może stanowić wzór dla najnowszych konstrukcji. Szczególnie zauważalne jest to na tylnej kanapie. W rzadko w którym aucie pasażerowie mogą tak swobodnie rozprostować nogi. Na komfort jazdy wpływa także świetne opracowanie siedzeń o wszechstronnych możliwościach regulacji -w lepszych wersjach pomogą w tym siłowniki elektryczne.
Słabiej wypada deska rozdzielcza. Nie potrafi ona ukryć swojego wieku. To, że nie nadąża za wymaganiami mody, nie przekreśla na szczęście funkcjonalności. Wszystkie wskaźniki i przełączniki (a w wersjach topowych potrafi ich być całe mnóstwo) znajdują się w zasięgu oczu i rąk kierowcy. Niestety, awaryjność zastosowanej elektroniki potrafi popsuć przyjemność z jej wykorzystywania. Dobrze, że przynajmniej jakość materiałów wykończeniowych i dokładność montażu nie zostawia wiele do życzenia. Dobre oceny otrzymuje największy Peugeot także w dziedzinie zdolności przewozu bagażu. Usatysfakcjonować może zarówno pojemność bagażnika jak i ładowność.

      Peugeot 605 Niewiele można zarzucić zawieszeniu. Francuzi w tej materii są uważani za ekspertów. Nie dziwi więc fakt, że i "605" zasługuje na uznanie. Nawet na najgorszych nawierzchniach podróżujący autem nie narzekają na brak komfortu. Kierowca jeśii zechce, będzie mógł jednak omijać wszelkie dziury w jezdni. Czuły układ kierowniczy pozwala mu na pełną kontrolę nad pojazdem. Pozytywne oceny zbierają też wydajne hamulce z układem ABS. Sielankowy obraz psują jednak nagminne awarie w zawieszeniu. To właśnie one stanowią najczęstszy powód wypraw do stacji serwisowych. A ceny części zamiennych są proporcjonalnie wysokie do wielkości pojazdu. Kupno egzemplarza o dużym przebiegu może być dopiero początkiem dużych wydatków.

      Peugeot 605 Mniej problemów warsztatowych sprawiają silniki. Ich gama obejmuje jednostki benzynowe czterocylindrowe (o mocy od 114 do 147 KM), sześciocylindrowe (167 - 200 KM) i turbodiesle (109 - 129 KM). Szczególnie warte polecenia są silniki wysokoprężne (za niskie koszty eksploatacji) i benzynowy dwulitrowiec wyposażony w turbosprężarkę (dostępny od 1994 roku). Silnik z turbiną charakteryzuje się mocą 150 koni i wysokimi wartościami momentu obrotowego. W normalnej jeździe obecności turbosprężarki nieomal się nie zauważa. Do uszu pasażerów nie dochodzą żadne dodatkowe hałasy. Nie wyczuwa się też charakterystycznego dla starszych sprężarek skokowego rozwijania mocy. Elastyczności z kolei mogłaby pozazdrościć niejedna widlasta szóstka.
Oczywiście, jest to okupione średnim zużyciem paliwa na poziomie 12 litrów na 100 km, ale przy tak wysokiej masie samochodu i oferowanych osiągach (0-100 km/h w 10 sekund) nie można uznać wyniku za zły.
Aby zapewnić wysoką trwałość jednostce napędowej, należy tylko przestrzegać ogólnych reguł eksploatacyjnych silników z turbiną. Komplikacja osprzętu powoduje też, że lepiej nie brać się za samodzielne naprawy i regulacje silnika, a wszelkie czynności powierzać fachowcom.

      Peugeot 605 Nie zmienia to faktu, że koszty utrzymania reprezentacyjnego Peugeota są bardzo wysokie. Powodem jest wyjątkowo duża utrata wartości, szczególnie w pierwszych latach eksploatacji. Nowy Peugeot 605 SRti (2.0 Turbo) to wydatek 128 tys. zł. Egzemplarz roczny bez trudu kupić można za 80 tys. Samochody z roku 1994 nie powinny kosztować już więcej niż 35-40 tys. zł. Nie trzeba wiele się naliczyć, żeby zauważyć, że utrata wartości kosztuje więcej niż ubezpieczenia i paliwo razem wzięte. Dodatkowo stan portfela mogą wyraźnie naruszyć ewentualne naprawy. Dla przykładu: nowa turbosprężarka kosztuje w ASO 7000 zł. Na szczęście osprzęt silnika nie jest ponad przeciętnie usterkowy, a dostępność części zamiennych nie daje powodów do narzekań.

Na podstawie tekstu: Dariusza Pietrzaka (AŚ 17/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Peugeot 605.

Peugeot 605