--> peugeot --> opisy --> 806 -->


Peugeot | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Peugeot 806, galerie i tapety. Wady i zalety.

21.10.2008 |  Peugeot 806 HDI.
Peugeot 806 Właściwie ten tekst mógłby się ukazać na łamach pisma kobiecego jako opis skutków idealnego działania biura matrymonialnego: doświadczony van o nieskazitelnym charakterze i z miejscem na rodzinę poznał młodą, ambitną i chętną do wspólnego życia jednostkę napędową o świetnych manierach i wymarzonym u gospodyni domowej talencie do oszczędzania. Peugeot 806 HDi to perfekcyjny związek, jak wymarzone stadło rodem z najlepszego Kącika Samotnych Serc.
109-konny, nowoczesny turbodiesel z wtryskiem bezpośrednim zdecydowanie opóźni zejście ze sceny motoryzacyjnej tego modelu Peugeota (debiut: 1994). Taka jednostka napędowa to jak woda życia, źródło młodości, młoda żona dla nieco już podstarzałego pana vana. Dzięki technice Common Rail auto jest zrywne i oszczędne (7,7 l/100 km), elastyczność silnika umożliwia jazdę niemal bez zmian biegów, a jednocześnie na autostradzie nie trzeba się wcale kryć na prawym pasie - 173 km/h prędkości maksymalnej nie wymaga tu komentarza. Jedynym zgrzytem w tym pięknym stadle jest fakt, że Peugeot nadal nie przewiduje automatycznej skrzyni biegów do dieslowskiego vana.

      Peugeot 806 Mimo kuracji odmładzającej model 806 robi wrażenie nieco steranego wiekiem - przynajmniej optycznie. Bo od strony "vanowatej" wszechstronności wnętrza (możliwość wymontowania tylnych siedzeń), przestronności (pojemność bagażowa do 3300 l) oraz jakości wykonania (świetna) nie można mu absolutnie nic zarzucić. Bardzo dobrym wynalazkiem są duże przesuwne drzwi i świetna widoczność.
Płasko ustawiona kierownica to znak firmowy modelu 806 od samego początku jego istnienia. Podobnie jak dwie poduszki powietrzne i porządne hamulce. Niestety, boczne airbagi będą dostępne dopiero w następnym modelu, od 2001 r.

      Peugeot 806 Gdyby fotele nie były trochę za małe, nic by nie stało na przeszkodzie, by określić to auto jako wyjątkowo wygodne. Nie tylko bowiem jego zawieszenie jest bardziej komfortowe od porównywalnego Sharana, ale jednostka napędowa jest sporo cichsza od volkswagenowskiego 110-konnego silnika TDI. Klimatyzacja jest wyposażeniem standardowym, opcjonalnie nawet automatyczna. Bardzo dogodnym rozwiązaniem są przednie fotele obracane o 180 stopni.
HDi występuje w Polsce tylko w jednej wersji, kosztującej 130 tys. zł. Jest to obecnie jeden z najdroższych vanów (VW Sharan TDI w wersji Basis kosztuje 117 tys. zł, Chrysler Voyager SE 2.5 TD 119 tys. zł). Dość wysokie tradycyjnie w Peugeocie koszty utrzymania obniżają długie okresy między przeglądowe.
Zdecydowanie najlepiej zmotoryzowana wersja Peugeota 806, jakby ten silnik i ten van były dl; siebie stworzone od samego początku. Są nowocześniejsze vany na rynku, są także i tańsze, ale z małżonkami 806 HDi można bardzo spokojnie i przyjemnie się zestarzeć.

Na podstawie tekstu: (AŚ 46/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Peugeot 806.

Peugeot 806 Peugeot 806 Peugeot 806 Peugeot 806