Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Renault auta
- 19
- Clio
- Espace
- Koleos
- Kangoo
- Laguna
- Megane
- Safrane
- Thalia



Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> renault -> opisy -> 19 ->


Renault | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Renault 19, galerie i tapety. Wady i zalety.

14.12.2008 |  Renault 19 1.2 - używane.
Renault 19 Renault 19 to pierwszy widoczny efekt wprowadzonych przez francuski koncern reform. Mimo kiepskiej opinii, jaką miały poprzednio produkowane auta, "19" bez problemów zdobyła ogromną popularność - i to nie tylko we Francji, ale w całej Europie. Wersja 1.2 nie jest najpopularniejsza: występowała głównie w modelach dostawczych, jako auto osobowe tylko w niektórych krajach. Do Polski nie była sprowadzana oficjalnie, ale sporo egzemplarzy trafiło drogą importu prywatnego, głównie z Belgii.

      Renault 19 Nowoczesne nadwozie R 19 w 1988 roku (czyli w czasie debiutu) było nadzwyczaj nowoczesne. Ilością miejsca wewnątrz samochód wyprzedzał model 21. Nie sprawia to oczywiście, że nawet w długą podróż można się wybrać z kompletem pasażerów, ale zarówno fotele przednie, jak i kanapa tylna oferują zadowalającą przestrzeń i wygodę. Tablica rozdzielcza jest przykładem dobrej ergonomii. Pozytywne uwagi odnoszą się też do bardzo obszernego, blisko 400-litrowego bagażnika (wersja 5-drzwiowa) z klapą opadającą do zderzaka. Otwór załadunku nieco ograniczają lampy tylne, a skromnie wykończone wnętrze "ładowni" pozbawione jest wykładzin.
W najtańszej wersji 1.2 (TR i GTR) próżno szukać wielu udogodnień, mimo to autem podróżuje się miło i wygodnie.
Samochody wyprodukowane przed modernizacją z 1992 roku (wycofano wtedy silnik 1.2) wyglądają mniej ponętnie i zapewniają nieco gorsze zabezpieczenie przed skutkami wypadków, nie oznacza to jednak, że są niewarte uwagi.

      Renault 19 Mniej uwag pochlebnych odnosi się do jednostki napędowej. Silniki C (a taki jest 1.2) są przestarzałe i pamiętają znacznie starsze modele Renault.
Umieszczony w kadłubie wałek rozrządu napędzany jest łańcuchem, a w układzie zasilania zastosowano gaźnik. Niezbyt porywająca jest moc zaledwie 55 KM. Efektem są raczej skromne osiągi. Szybkość 100 km/h auto uzyskuje po ponad 16 sekundach rozpędzania. Od nowszych silników odstaje też kultura prac i elastyczność. Na pocieszenie pozostaje przyzwoite zużycie paliwa. W mieście na przebycie 100 km potrzeba około 8-9 l/100 km.

      Renault 19 W układzie przeniesienia napędu stosowano zarówno jak i 5-biegową przekładnię. W zawieszeniu nie przeprowadzano eksperymentów Z przodu montowane są kolumny McPhersona, z tyłu belka skrętna o przekroju kołowym. Przednie zawieszenie i silnik mocowane są do ramy pomocniczej. Niweluje ona drgania przenoszone na nadwozie oraz upraszcza wyjecie całego zespołu napędowego podczas naprawy.
Mimo braku stabilizatora przedniego zachowanie auta na drodze jest poprawne bez problemów prowadzi się w zakretach, nie zapominając o komforcie należnym pasażerom. Układ kierowniczy pozbawiony wspomagania wymaga dużej siły przy operowaniu kierownicą, za to zapewnia niezłą średnicę zawracania - 10,4 m pomiędzy krawężnikami.

      Renault 19 Od rewelacyjnie zaplanowanego nadwozia i nowych technologii produkcji ważniejsza jest trwałość. I tu Renault ma się czym pochwalić. Zastosowanie na szeroką skalę blach jedno- i obustronnie cynkowanych oraz pokrywanie powłok Zincrometalem pozwoliło znacząco ograniczyć jedną z największych wad starszych modeli Renault - korozję. Przyczyniło się do tego również uzyskanie wysokiej sztywności nadwozia. Co prawda w egzemplarzach z początku produkcji spotkać można rdzawe plamy, jednak nie stanowią one problemu.
Pod względem niezawodności mechanicznej "19" plasuje się przeciętnie. Stary silnik jest prosty w budowie (elektronikę zaprzęgnięto tylko do sterowania zapłonem) i nie powinien sprawiać problemów w naprawach. Przy dobrej eksploatacji wytrzymuje bez większych usterek do naprawy głównej 200 tys. km.
Najbardziej awaryjne są detale osprzętu silnika oraz umieszczone pod dużym kątem amortyzatory tylne (pozostałe elementy zawieszenia są dość trwałe). Prawie normalne są też drobne wycieki oleju z silnika i skrzyni biegów. Łańcuch rozrządu wymaga wymiany tylko "przy okazji" rozbierania silnika.
Przyzwoicie wygląda dostępność i ceny części zamiennych (wszystkie brakujące elementy otrzymać można na zamówienie). Auto wymaga dość częstej opieki w serwisie.

Na podstawie tekstu: Andrzeja Jedynaka (AŚ 49/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Renault 19.

Renault 19

Kobiece spojrzenie...

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.