Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Renault auta
- 19
- Clio
- Espace
- Koleos
- Kangoo
- Laguna
- Megane
- Safrane
- Thalia

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> renault -> opisy -> laguna ->


Renault | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Renault Laguna, galerie i tapety. Wady i zalety.

19.01.2009 |  Renault Laguna 2.0 RXE po 50 tys. km.
Renault Laguna Wystartowaliśmy w połowie lipca 1997 r. z zamiarem przejechania Laguną 2.0 RXE 50 tys. km w ciągu roku. Zamiar się powiódł, ale potrzeba było nieco więcej czasu na pokonanie tego dystansu.
Odwiedziliśmy testowaną Laguną kilkanaście europejskich krajów. Ponad 10 tys. km przypadło na autostrady austriackie, belgijskie, francuskie, włoskie, niemieckie i szwajcarskie. Większość testowanej trasy wiodła przez polskie drogi. W naszym rozkładzie jazdy było też sporo krętych alpejskich i tatrzańskich serpentyn. Sporo kilometrów (i czasu) przypadło na jazdę miejską. Na tak zróżnicowanych drogach i w tak różnych warunkach można było poznać dynamikę i elastyczność silnika, cechy układu kierowniczego, jezdnego i zawieszenia. Można było poznać samochód.
Lagunę użytkowaliśmy w skrajnych warunkach: w upały i mróz, w deszczu i śniegu. Jeździliśmy nią po dziurawym asfalcie, wertepach i po oblodzonych drogach gdy nie odmówiła posłuszeństwa. W siarczyste mrozy zapalała za pierwszym razem. Nigdy nie było problemu z żadnym podzespołem, a nawet częścią. Drobny pech dopadał nas na parkingach. Dwa razy ktoś kradł nam firmowe kołpaki ochronne, a dwa dni przed końcem testu na zatłoczonym parkingu lekko uszkodzony został lewy kierunkowskaz. Raz też, tuż przed parkingiem, złapaliśmy gumę.

      Renault Laguna Testowaliśmy Lagunę sprzed face liftingu o najwyższym ówczesnym poziomie wyposażenia. Jedynym mankamentem był brak schowka w desce rozdzielczej (obecnie już schowek jest). Miejsce to zajmowała druga poduszka powietrzna, a kierowcy musiał wystarczyć niewielki schowek usytuowany między fotelami, którego pokrywa służyła za podłokietnik. Bardzo zresztą potrzebny i wygodny.
Funkcjonalność wnętrza oceniana była bardzo wysoko przez wszystkich dziennikarzy testujących auto, podobnie-jak fotele i komfort jazdy.
Im dłużej służy auto, tym wyżej można ocenić szczegółowe rozwiązania. Podobnie jest w przypadku Laguny. Wygodę foteli wzmacniały odchylane zagłówki. Duży plus za ten drobny wynalazek! Podobnie jak za syntezator mowy (szkoda, że po francusku) domagający się zapięcia pasów, informujący o tym, że jedziemy na rezerwie, zaciągniętym hamulcu ręcznym, z nie domkniętymi drzwiami albo chcemy opuścić auto pozostawiając zapalone światła. Te mogłyby gasnąć wraz z wyłączeniem silnika, a zapalać się w momencie jego uruchomienia. Cennymi elementami podnoszącymi ogólny komfort jazdy jest komputer pokładowy, na życzenie pokazujący kierowcy wiele niezbędnych informacji.
Kierowca ma w Lagunie poczucie bezpieczeństwa. To nie tylko kwestia wielkości auta, wyposażenia go m.in. w dwie poduszki powietrzne, wzmocnienia boczne i skuteczne hamulce. Na to samopoczucie wpływa przede wszystkim dynamika i elastyczność silnika i precyzyjny układ kierowniczy. Dobre przyspieszenia na niższych biegach i elastyczność na biegach wyższych zadowolą większość kierowców. Ma to kapitalne znaczenie na polskich zatłoczonych drogach, gdzie manewr wyprzedzania jest często walką o życie. Również wyposażenie auta w ABS dodaje nam pewności, o czym w trakcie użytkowania można się było przekonać wiele razy. Na przyjemność z jazdy wpływa też dobre zawieszenie. Zarówno wjeździe po prostej, jak i przy pokonywaniu zakrętów, auto jest stabilne.

      Renault Laguna W chwili przekazania do testu ta wersja Laguny kosztowała 74 tys. zł. Spory wydatek uzasadniało bogate wyposażenie podnoszące komfort auta.
Resztę kosztów poznaliśmy w trakcie eksploatacji. Silnik o mocy 115 KM wydaje się być nie tylko pod względem osiągów optymalny do tej wielkości i masy samochodu. Także pod względem zużycia paliwa. Dwulitrowa jednostka napędowa spory apetyt ma tylko w mieście. Poruszając się w korkach nie chciała palić mniej niż 9 l/100 km. Zwykle było to od 10,2 do 11,5 litra.
Eksploatowana na dłuższych trasach potrafiła wyraźnie poprawić humor kierowcy. Minimalne zużycie, jakie zanotowaliśmy na trasie przekraczającej dystans 300 km, wyniosło 6,6 l/100 km przy średniej prędkości 72 km/h!
Pokonanie 50 tys. km nie wymagało kropli oleju, płynu hamulcowego czy chłodniczego, poza wymianą w trakcie okresowych przeglądów. Systematycznie uzupełniany musiał być płyn do spryskiwaczy.
Jedynym elementem, który w sposób widoczny odczuł skutki użytkowania, był filcowy chodniczek pod nogi kierowcy. Początkowo bardzo elegancki, w końcowym etapie zmienił się w zdeptaną szmatę.
Na dwa pierwsze okresowe przeglądy auto oddawane było z adnotacją "bez uwag". Podczas przeglądu po 45 tys. km zgłoszone były głośniejsze stuki przy pokonywaniu poprzecznych nierówności. Wymagało to wymiany przedniego prawego wieszaka stabilizatora I na tym uwagi użytkowe po 50 tys. km się kończą.

      Renault Laguna Po zakończeniu testu pod daliśmy podzespoły Laguny szczegółowym badaniom technicznym. Oględziny nadwozia samochodu nie ujawniły uszkodzeń powłoki lakierniczej w postaci ognisk korozji czy zmatowienia lakieru.
Również przeprowadzona kontrola stanu zabezpieczenia podwozia prawie nie wykazała usterek. Zauważyliśmy jedynie drobne wgniecenie podłogi powstałe na skutek najechania na przeszkodę. Bardziej szczegółowemu badaniu poddaliśmy jednostkę napędową. Po podłączeniu do komputera (testera) układy elektroniczne silnika oraz osprzętu (klimatyzacja, poduszki powietrzne) okazały się w pełni sprawne.
Dokonany pomiar ciśnienia sprężania wykazał, iż silnik Laguny znajduje się w doskonałej formie. Na wszystkich cylindrach wartości były prawie jednakowe (13-14 barów). Również dokonany pomiar analizy spalin potwierdził wysoką sprawność jednostki. Badania na biegu jałowym wykazały zawartość tlenku węgla w spalinach 0,01 proc. (norma 0,5 proc), węglowodorów 25 ppm (zawartość dopuszczalna 100 ppm). Wartość współczynnika nadmiaru powietrza (lambda) wyniosła 1,07.

      Renault Laguna Przez 50 tys. km nie dokonywano wymiany paska rozrządu ze względu na to, iż producent zaleca jego wymianę po przebiegu 120 tys. km. Mimo eksploatacji auta w trudnych warunkach układ wydechowy Laguny nie był skorodowany i wykazywał pełną sprawność. Jedyne mankamenty zespołu napędowego, jakie się ujawniły podczas badania technicznego, to nieznaczne "pocenie się" miski olejowej oraz drobny wyciek oleju z lewej półosi napędowej w okolicach skrzyni biegów.
Gruntownemu badaniu poddaliśmy również układ hamulcowy. Pomiar na stanowisku wykazał dobrą skuteczność zespołu zarówno przedniej jak i tylnej osi pojazdu. Różnica w wartości siły hamowania pomiędzy lewym a prawym kołem wynosiła 17 i 14 procent odpowiednio dla osi przedniej i tylnej. Przez cały okres eksploatacji wymieniane były jedynie klocki hamulcowe, zaś badanie grubości tarcz hamulcowych wykazało, że ich zużycie jest nieznaczne i nie klasyfikują się do wymiany. Bez zarzutu oceniliśmy też tylne szczęki i bębny. Również poddaliśmy kontroli stan zużycia płynu hamulcowego. Urządzenie wykazało, że nie posiada on żadnych wtrąceń w postaci np. wody. Dobrze świadczy to o konstrukcji układu hamulcowego i jakości płynu.
Badaliśmy także zużycie amortyzatorów na specjalnym stanowisku. Wyniki pomiaru amplitudy drgań i tłumienia wykazały zużycie na przebiegu 50 tys. km w 30 procentach.
Układ kierowniczy ze wspomaganiem nie posiadał żadnych luzów lub wycieków oleju. Zawieszenie także było w 100 procentach sprawne, jednak próby nie wytrzymał wieszak drążka stabilizatora osi przedniej, który wymieniony został po 45 tys. kilometrów.
Laguna jest najbardziej stylistycznie udanym modelem Renault ostatnich lat. Mała limuzyna, choć formalnie jest to samochód dwubryłowy, sprawowała się w długodystansowym teście bardzo dobrze. Jest to samochód przestronny, komfortowy, bezpieczny i niezbyt drogi w eksploatacji.

Na podstawie tekstu: Józefa Szewczyka (AŚ 10/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Renault Laguna.

Renault Laguna Renault Laguna Renault Laguna Renault Laguna

Renault Laguna Renault Laguna Renault Laguna Renault Laguna

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.