--> renault -> opisy -> safrane ->


Renault | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Renault Safrane, galerie i tapety. Wady i zalety.

25.10.2008 |  Renault Safrane 3.0 V6 24V Automatik.
Renault Safrane W tym samochodzie cena obejmuje właściwie pełne wyposażenie. Ale w klasie wyższej to jeszcze nie wszystko. Podobnie jak jej pechowa poprzedniczka, R25, tak i "Safranka" nie ma szczęścia do klienteli pozafrancuskiej. Powodem, dla którego ten dopracowany i znakomicie wyposażony samochód nie odnosi sukcesów, może być tylko jedno. Brak tego, co zwykło się określać francuskim słowem "image", a więc wizerunku, stylu i charakteru, dzięki którym klienci już na samo brzmienie słowa "Safrane" czuliby powiew wielkiego świata i rzeczywiście wysokiej klasy - socjalnej i pieniężnej. Aby jeszcze bardziej zachęcić "antyfrancuską koalicję" klientów samochodowych do zainteresowania się tym flagowym okrętem, Renault oferuje Safrane w topowej wersji 3.0 V6 z absolutnie luksusowym wyposażeniem.

      Renault Safrane Auto o nie narzucającym się wyglądzie, szacowne z zewnątrz i przestronne wewnątrz. Dzięki ogromnej klapie bagażnika Safrane to niemal kombi. Bagażnik mieści 455 litrów i ma wręcz wzorcową dostępność. Zarówno siedzisko, jak i oparcie tylnej kanapy są rozdzielnie składane, a po ich złożeniu powstaje płaska przestrzeń o długości 1,75 m, gdzie można wygodnie wykorzystać wysoką ładowność (550 kg).
Dotychczas najpotężniejszym silnikiem była 2,5 l jednostka o mocy 165 KM. Teraz do dyspozycji klientów jest silnik V6 o pojemności 3,0 I i mocy 194 KM. Jednostka to potężna, harmonijnie pracująca i lubiąca obroty, ale spełnia tylko normę czystości Euro 2. Natomiast nie najnowocześniejsza automatyczna skrzynia biegów zmienia biegi ospale i poszarpuje. I tak jednak nie jest w stanie ograniczyć entuzjazmu, z jakim silnik ciągnie auto. Najlepiej jednak Safrane traktować jako luksusowe, bardzo szybkie auto podróżne.

      Renault Safrane Doskonale przyczynia się do tego znakomity układ jezdny o nastawach komfortowych, ale bez popadania w miękkość. Bardzo precyzyjny układ kierowniczy sprawia, że samochód jest bardzo zwrotny i niezmiernie poręczny. Wszelkie lęki powinny zaś zblednąć w obliczu czterech poduszek powietrznych, ABS, pięciu trzypunktowych pasów bezpieczeństwa i zagłówków. Do seryjnego wyposażenia należą nawet reflektory ksenonowe.
Jazda tą "renówką" to jak pobyt w Grand Hotelu nie warszawskim!): cisza, spokój, komfort, mięciutka skóra, wspaniała automatyczna klimatyzacja. Nawet znakomity system stereo (określenie "radioodtwarzacz" byłoby tutaj niemal obelgą) ze zmieniarką CD jest w wyposażeniu standardowym!

      Renault Safrane Cena 161 tys. zł (bez metalizowanego lakieru) brzmi z początku odstraszająco, ale jak się podliczy wszystko, co za to dostajemy, okaże się, że ta wersja Safrane to niemal okazja. Niestety, koszty utrzymania, jak i koszty ubezpieczenia są wysokie.
Safrane nadal pozostało tym, czym zawsze było: taką trochę inną limuzyną klasy wyższej. Bardzo praktyczną i komfortową, teraz nawet z lekką patyną wieku. Do tego pyszny nowy silnik i znakomite wyposażenie, a mimo to wciąż pozostaje otwarta kwestia prestiżu. A tu akurat Renault niewiele może zaoferować.

Na podstawie tekstu: (AŚ 46/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Renault Safrane.

Renault Safrane Renault Safrane Renault Safrane Renault Safrane