--> Skoda --> opisy --> Fabia -->


Skoda | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Skoda Fabia, galerie i tapety. Wady i zalety.

12.11.2008 |  Skoda Fabia przed premierą.
Skoda Fabia I Tą strategię Volkswagen stosuje już od kilku lat. W 1997 roku Hiszpanie wypuścili na rynek małą Arosę, wyprzedzającą o rok VW Lupo, 2 którym dzieli rozwiązania techniczne. Podobnie Skoda Octavia była pierwszym modelem, który już w 1996 r. otrzymał płytę podłogową Golfa IV (debiut rok później).
Teraz znów do Skody należy pierwsze słowo. Na dwa lata przed nową generacją Polo zaprezentowana została Fabia, skonstruowana na jego płycie podłogowej. Pod elegancko ukształtowaną blachą kryją się podzespoły produkowane przez macierzysty koncern VW podobne osie jak w Audi A2 znane silniki Volkswagena i wiele innych...
To z czym styka się potencjalny nabywca jest oczywiście całkiem nowe. Atrakcyjny nieduży samochód, który swoją prawie czterometrową długością plasuje się w bezpośrednim sąsiedztwie klasy kompakt. Odpowiedzialnym za Fabię stylistą był Dirk van Braekel, który wcześniej zaprojektował Octavię. Teraz pojechał do Anglii zmierzyć się z Bentleyami. Awans w pełni zasłużony, gdyż nowa Skoda rzeczywiście mu się udała.

      Skoda Fabia I W wyrazistym przedzie z chromowaną osłoną chłodnicy widoczne jest nie zbędne podobieństwo rodzinne. Boczne łuki solidnych zderzaków sięgają daleko ku górze na błotniki - styl prezentowany przez Audi A6. Do tego szykowne reflektory pod gładkim szkłem, zwracające uwagę kontury maski, szeroki tylny słupek dachowy i śmiały tył, stylistycznie umiejscowiony pomiędzy Oplem Astra i Audi A3.
I tak Fabia - bazująca wprawdzie technicznie na płycie podłogowej małego samochodu - zaprojektowana została w duchu i formacie klasy kompakt. Dotyczy to także przestronności przedniej części wnętrza. Z tyłu rosłe osoby, mierzące od 1,80 m wzwyż, mogą zawadzić głową o sufit.
Wnętrze nie wyróżnia się szczególnie wyszukaną stylistyką. Panuje w nim raczej pewna - charakterystyczna zresztą dla produktów grupy Volkswagena - surowość kształtów. Ale może właśnie Fabia nie miała być za piękna, żeby nie pokrzyżować planów związanych z konkurentami wewnątrz koncernu - Ibizą i Polo. Materiały wykończeniowe dobrano jednak tak, żeby wnętrze w żadnym razie nie kojarzyło się z tandetą.

      Skoda Fabia I Na ocynkowane nadwozie udzielana jest 10-letnia gwarancja perforacyjna. Udostępniony do pierwszej jazdy egzemplarz przedseryjny z Mlada Boleslav sprawiał wrażenie wykonanego z dużą dbałością o jakość.
Zawieszenie nowej Skody zestrojono z myślą o uzyskaniu wysokiego komfortu jazdy. Jednak o krótkich poprzecznych nierównościach Fabia bezlitośnie informuje swoich pasażerów. Prezentowana wersja 1.4, napędzana 68-konnym silnikiem (spełnia normę czystości spalin Euro 4), wydawała się nieco pozbawiona temperamentu, ale miała dopiero 2000 km przebiegu. Produkcji przedseryjnej należy przypisać - mamy nadzieję -utrudnioną zmianę biegów, wsteczny włączał się bardzo opornie. Ci z Państwa, których nasza prezentacja zachęciła do bliższego przyjrzenia się Fabii, będą musieli niestety jeszcze poczekać. Samochód pojawi się w salonach sprzedaży na terenie naszego kraju dopiero za kilka miesięcy. Na niektóre europejskie rynki wchodzi już teraz. Do wyboru są następujące silniki: benzynowe 1.0 (50 KM), 1.4 (68 KM), 1.4 16V (100 KM) i diesle: wolno ssący SDi (64 KM) i turbodiesel z bezpośrednim wtryskiem TDi (100 KM). W Polsce, jak poinformowało kierownictwo Skody, podstawowa wersja Fabii będzie kosztowała ok 34-36 tys. zł. Nie są natomiast jeszcze określone wersje silnikowe ani wyposażeniowe.

Na podstawie tekstu: (AŚ 49/1999)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Skoda Fabia I.

Skoda Fabia I Skoda Fabia I Skoda Fabia I Skoda Fabia I

Skoda Fabia I