--> subaru -> opisy -> impreza ->


Subaru | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Subaru Impreza, galerie i tapety. Wady i zalety.

23.10.2008 |  Subaru Impreza GT 1993 - 2000.
Subaru Impreza GT Mimo że Imprezę produkowano w latach 1993-2000 w rozmaitych wersjach, popularna jest tylko odmiana GT, którą śmiało można nazwać autem legendarnym. Stało się tak dzięki unikalnemu połączeniu osiągów, praktyczności, bezawaryjności i wizerunku.
Do jej popularności w Polsce przyczyniły się udziału w rajdach oraz to, że przypadkowo to auto znakomicie się nadaje do poruszania się po naszych dziurawych drogach. Taki efekt uzyskano przez połączenie silnika o przeciwsobnym układzie tłoków, napędu na cztery koła i zawieszenia, sztywnego, ale o dużym skoku.
Impreza GT, poprzednik aktualnego modelu WRX, pojawił się w 1994 r. (Subaru Impreza jako model zadebiutowała rok wcześniej, w 1993 r.), większość modeli dostępnych w Polsce to samochody z roku 1996 lub nowsze. Od początku cechami charakterystycznymi tej wersji, oprócz napędu na cztery koła i silnika typu bokser (o przeciwsobnym układzie tłoków), była turbosprężarka, dzięki której moc jednostki napędowej wynosiła początkowo 211 KM. W 1997 roku Imprezę poddano restylizacji, w wyniku której zyskała bardziej agresywny przód. W 1999 r. wprowadzono kolejne zmiany i przez ostatnie dwa lata produkcji Impreza GT legitymowała się mocą 218 KM i skuteczniejszymi hamulcami. W 2001 r. wprowadzono model, który technicznie bazował na poprzednim, jednak wyglądał znacznie gorzej. Tym samym zakończyła się pewna era.

      Subaru Impreza GT Subaru Impreza nie było pierwszym samochodem tego typu. Ale od innych (np. Lancii Delty HF Integrale czy Forda Escorta RS Cosworth) różniło się bardziej przystępną ceną, produkcją limitowaną tylko przez popyt oraz bezawaryjnością potwierdzaną przez większość użytkowników. Poza tym Impreza pojawiła się w momencie, gdy konkurentów właśnie wycofywano ze sprzedaży. Do Europy Impreza GT trafiła w wersjach sedan i kombi. Jej osiągi są nawet lepsze, niż sugeruje moc maksymalna - nieco powyżej 200 KM. Taki efekt dawały: duży maksymalny moment obrotowy, stosunkowo krótko zestopniowana skrzynia biegów i efektywny układ przeniesienia napędu na cztery koła z centralnym sprzęgłem wiskotycznym.
Najciekawsze odmiany produkowane na rynek japoński bazowały na sztywniejszej, dwudrzwiowej wersji nadwozia i miały "tasiemcowe" nazwy, np. Impreza WRX STi version V Typ -R V-limited. Takie modele osiągały moc do 280 KM były zaopatrzone w lżejsze nadwozia, centralny mechanizm różnicowy z płynnie i regulowaną blokadą oraz inne nowinki techniczne.

      Subaru Impreza GT Najciekawsza z nich to Impreza STi 22B (w kodzie szesnastkowym to liczba 55 - symbol sponsora zespołu rajdowego Subaru), wyprodukowana w liczbie 399 egzemplarzy z poszerzonymi o 4 cm błotnikami (rozstaw kół urósł o 8 cm) i silnikiem o pojemności powiększonej do 2,2 Ten model posłużył do uzyskania homologacji rajdowi dla Imprezy WRC, która miała nadwozie o identycznych wymiarach zewnętrznych.
Jednak stosunek ceny do realnej wartości samochodu jest najbardziej korzystny w popularnym modelu GT. Ubocznym efektem jednostki o takiej konstrukcji jest unikalny dźwięk, jaki wydaje jej układ wydechowy. Podobno charakterystyczne brzmienie Imprezy uzyskano przez połączenie silnika typu bokser z turbosprężarką - to z jej powodu kolektor wydechowy ma różną długość dla każdej z par cylindrów, Z kolei niezawodność wynika z zastosowania niezbyt nowoczesnych rozwiązań technicznych i wysokiej jakości wykonania: wszystkie Subaru są produkowane w Japonii.

      Subaru Impreza GT Miłośnicy szybkiej jazdy muszą się też pogodzić z wyjątkowo dużym zużyciem paliwa oraz częstszą wymianą niektórych elementów eksploatacyjnych. Rzadko który użytkownik Subaru Imprezy GT jeździ nią wolno, dlatego sporo egzemplarzy GT to bardzo zużyte auta. Jednak wszystko zależy od dbałości właściciela. Jeśli w samochodzie są regularnie wymieniane zużyte części, a kierowca przestrzega elementarnych reguł użytkowania, większe awarie praktycznie się nie zdarzają.
Lepiej wystrzegać się egzemplarzy, które mają znacznie podniesioną moc maksymalną. Zwykle jest to efekt zmian w oprogramowaniu silnika i podniesienia maksymalnego ciśnienia pracy turbosprężarki, co mocno wpływa na zużycie wielu elementów nieprzygotowanych na aż takie obciążenia. Warto też omijać samochody, które miały "rajdową" przeszłość.

      Subaru Impreza GT W przeciwieństwie do większości sportowych samochodów wytwarzanych wielkoseryjnie, Subaru Impreza z wiekiem nie traci wiele na wartości. To dlatego, że się cieszy wyjątkowo dobrą opinią. Egzemplarze z początku produkcji (lat 1996-1997) można kupić za rozsądne pieniądze
Oprócz silnika 2.0 Turbo pod maską Imprezy można było znaleźć jedną z kilku wolnossących jednostek napędowych typu bokser, a nawet odmiany tego auta z napędem na przednią oś. Jednak godna polecenia jest tylko wersja GT z turbodoładowanym silnikiem. To ona nadaje charakter autu, które w innych odmianach staje się niewyróżniającym się niczym szczególnym, poza wysoką ceną, kompaktowym sedanem.

Na podstawie tekstu: Łukasza Kifera (Motor 53/2004).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Subaru Impreza GT.

Subaru Impreza GT Subaru Impreza GT Subaru Impreza GT Subaru Impreza GT

Subaru Impreza GT