Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Toyota auta
- Avensis
- Aygo
- Carina
- Celica
- Corolla
- Hilux
- Land Cruiser
- RAV 4
- Starlet
- YarisAlfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> Toyota --> opisy --> Celica -->

Toyota | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Toyota Celica, galerie i tapety. Wady i zalety.

14.01.2009 |  Toyota Celica GT 2.0 16V używana.
Toyota Celica GT Celica jest jednym najbardziej znanych sportowych samochodów z Japonii. Bardzo dużą popularność uzyskała ze względu na świetne właściwości jezdne i przystępną cenę. Pieniądze, jakie trzeba zapłacić za auto V generacji, nie są duże: na najlepsze egzemplarze wydać trzeba około kilka tys. zł. Po zapowiadanym wprowadzeniu najnowszego modelu ta wersja powinna stać się jeszcze bardziej atrakcyjna cenowo.
W 1985 roku pokazano pierwszy model z napędzaną przednią osią. Wszystkie koła otrzymały niezależne zawieszenie. Skutek: niesamowite trzymanie w zakrętach, stabilna jazda na wprost - same plusy. Negatywnym efektem ubocznym jest mocne usztywnienie zawieszenia obniżające komfort podróży. To auto pozbawione jest kompromisów głównie ma zapewnić przyjemność z jazdy, a to że trochę trzęsie, traktować trzeba wyrozumiale. Potwierdzeniem dobrego prowadzenia jest spora lista sukcesów odniesionych na rajdowych trasach.

      Toyota Celica GT Zmiana biegów odbywa się szybko i lekko. Jasny obraz mąci nieco układ kierowniczy - jest precyzyjny, ale czuć wyraźny wpływ napędu.
Pochodzące z popularnych modeli silniki (z Corolli i Cariny) sprostają różnorodnym wymaganiom odnośnie ceny, spalania i osiągów. Najciekawiej sprawuje się wyceniana trochę drożej dwulitrówka. Oferowane (w wersji bez doładowania) 140 KM jest w stanie nadać autu atrakcyjne osiągi. Na osiągnięcie "setki" czekać trzeba 9 s, a maksymalna prędkość to około 200 km/h. W części egzemplarzy (głównie tych sprowadzanych z rynku amerykańskiego) spotkać się można z nietypową w autach sportowych automatyczną przekładnią. Nieco pogarsza ona osiągi, ale poprawia komfort, nie wpływa też bardzo negatywnie na zużycie paliwa. Silnik 2.0 z "automatem" potrafi się zadowolić w trasie 7,5 l; eksploatacja miejska podnosi spalanie do 10 I. Przy pełnym wykorzystaniu osiągów zużycie rośnie o kolejne kilka litrów.

      Toyota Celica GT Nadwozie Celiki piątej generacji jest kanciaste, ale ma swój styl. Po 10 latach od zakończenia produkcji nie można mówić oczywiście o nowoczesności, ale wygląda zupełnie współcześnie. Wadą przyjętej koncepcji karoserii jest kiepska widoczność przy manewrowaniu i do tyłu.
Dobry samochód sportowy nie może się obyć bez rasowego wnętrza. Przednie fotele mają kształt dobrze dopasowany do ciała, co zapewnia stabilne trzymanie w ostro pokonywanych zakrętach. Liczba miejsc w dowodzie rejestracyjnym określana jest na 5, ale to tylko teoria. Celikę należy traktować jako 2 + 2, co oznacza możliwość przewożenia na tylnych siedzonkach (również kubełkowych) tylko dzieci
Mniej ciekawie wygląda kokpit. Jest wzorowy pod względem ergonomii i dobrze wyposażony (obrotomierz zajmuje główne miejsce), ale kształtem nie odbiega od rozwiązań z samochodów kompaktowych, kiedy tymczasem od sportowego modelu oczekiwać można nieco więcej. Korzystnie prezentuje się wyposażenie, np. elektrycznie sterowane szyby, lusterka i szyberdach.
Pozytywnie wypada bagażnik. Ma dużą pojemność i regularne kształty, wadą jest tylko konieczność wysokiego podnoszenia bagaży i nie za duża tylna klapa.

      Toyota Celica GT Celica może się okazać (wbrew pozorom) autem łatwym w eksploatacji i wcale nie nadzwyczaj kosztownym. Nadwozie wykonano z delikatnych blach, jednak jest dobrze zabezpieczone przed korozją. Wnętrze jest nieźle wykonane i nie rozprasza podróżujących trzaskami.
Zastosowanie podzespołów sprawdzonych w wielkoseryjnych modelach procentuje ich doskonałym dopracowaniem i niezawodnością. Taki jest właśnie silnik i elementy zawieszenia. Oznacza to też łatwość naprawy - może nie komplikacja konstrukcji utrudnia samodzielne dokonanie, ale zlecenie nie wywoła stresu w autoryzowanej stacji obsługi Ceny części zamiennych nie odbiegają od poziomu przyjętego dla "normalnych" aut japońskich, materiały eksploatacyjne często dostępne są od ręki, rzeczy brakujące sprowadzane są w terminie (w zależności od miejsca) 2-3 dni lub do 3 tygodni
Auto bez wad? Niezupełnie. Spory procent samochodów eksploatowany jest agresywnie przez młodych ludzi. Efekt łatwo przewidzieć część egzemplarzy przeszła wypadki, część ma spore przebiegi lub jest zajeżdżona. W takim przypadku eksploatacja może stać się pasmem wydatków. Auto jest też trapione kilkoma typowymi usterkami. Wydech koroduje stosunkowo szybko (ale w którym 10-latku to nie jest problem?), wymiana całości korzystając z oryginalnych części to 1200 zł. Dochodzące z podwozia stuki najczęściej oznaczają zużyte końcówki drążków kierowniczych. Chowane reflektory (problem większości takich rozwiązań) drgają i korodują. Wymiana rozrządu (paska i napinaczy) przeprowadzona w ASO to kolejne 1200 zł.

Na podstawie tekstu: Andrzeja Jedynaka (AŚ 47/2001).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Toyota Celica.

Toyota Celica GT Toyota Celica GT Toyota Celica GT Toyota Celica GT

Toyota Celica GT Toyota Celica GT


Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.