Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Volkswagen auta
- Bora
- Caravelle
- Fox
- Golf
- Jetta
- Lupo
- New Beetle
- Passat
- Polo
- Sharan
- Transporter



Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> volkswagen --> opisy --> bora -->


Volkswagen | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Volkswagen Bora, galerie i tapety. Wady i zalety.

16.12.2008 |  VW Bora Comfortline 1.4.
Volkswagen Bora Silnik 1,4 I stanowi pierwszy stopień w gamie silnikowej Bory. Modelu, który został przez Volkswagena zaprojektowany jako alternatywa dla serii 3 BMW. Niestety, trójbryłowy "Golf z plecakiem", niezależnie od wszystkich uszlachetniających go zabiegów, nie przemówił do żadnego potencjalnie niezadowolonego z cen i charakteru małego BMW. Bora uważana jest raczej za komfortowy kompakt niż dynamiczno-usportowionego mini Passata.
Szczególnie wyraźnie uwypukla się ten charakter Bory z podstawowym, 75-konnym silnikiem 1.4 16V, który znamy również z Golfa i Polo. W Borze zachowuje się on w sposób... powiedzmy, nie narzuca się kierowcy. Pod żadnym względem, szczególnie dynamiki. Fakt, że dzięki lepszemu wykończeniu w tym akurat samochodzie niemal go nie słychać, ale w zamian ma tu do uciągnięcia aż 1255 kg masy własnej auta, co właściwie przesądza o wszystkim. Szczególnie po wykorzystaniu pełnej ładowności (455 kg) trzeba się potężnie namachać lewarkiem, żeby Bora w ogóle chciała coś wyprzedzić - inna sprawa, że skrzynia biegów pomaga w tym nadzwyczajnie. Pracuje lekko i precyzyjnie, przełożenia są dość krótkie, a skoki dźwigni małe. Mimo wszystko spalanie utrzymuje się na akceptowalnym poziomie.

      Volkswagen Bora Bora nie wie, co to nerwowe zachowanie na szosie. Precyzyjny, choć za lekko pracujący układ kierowniczy w połączeniu ze świetnymi hamulcami powoduje, że autem jeździ się naprawdę znakomicie. W Polsce Bora jest dość poważnie zubożona w porównaniu z odpowiednikiem niemieckim, w którym standardem są system ESR cztery airbagi i ABS, dopłaty wymagają poduszki nad-okienne. U nas za cały luksus wystarczyć musi ABS, dwa airbagi, wspomaganie układu kierowniczego, w wersji Comfortline dochodzą do tego jeszcze elektrycznie sterowane szyby przednie i lusterka.
¦wietnie dopracowane i zestrojone resorowanie, komfortowe fotele, bardzo niski poziom hałaśliwości - kto lubi podróżować komfortowo, w Borze będzie się czuć dopieszczony przez wytwórcę auta. Pod warunkiem, że podróżować będzie z przodu. Bo tylko tam znajdzie dość miejsca, by - zgodnie z ideą przyświecającą powstaniu tej wersji nadwoziowej - mieć poczucie jazdy autem klasy średniej oskróconym nadwoziu. Z tyłu jest najzwyczajniej w świecie ciasno jak w aucie klasy B. Dobrze że choć bagażnik jest duży - 455 l to już wartość do przyjęcia w takiej klasie pośredniej między C a D. Niestety, wykorzystanie tak dużego kufra jest dość kłopotliwe, bo i ładowność skromna, i otwór załadowczy wąski.

      Volkswagen Bora 55 tys. zł za model standardowo wyposażony i aż 62 tys. zł za wersję różniącą się od podstawowej elektrycznie sterowanymi szybami i lusterkami to czysta przesada. Co do tego nie ma wątpliwości. Ale cóż, Volkswagen postanowił najwyraźniej w modelu tym strzelać co chwilę do własnej bramki. Z pewnością z tym silnikiem Bora nie stanowi atrakcyjnej oferty. Auto jest ociężałe i niechętnie reaguje na ruch pedału gazu, a przy tym ma - jak na swój poziom wyposażenia, wielkość, ogólny komfort - absurdalnie wysoką cenę.

Na podstawie tekstu: (AŚ 3/2001)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu VW Bora.

Volkswagen Bora Volkswagen Bora Volkswagen Bora Volkswagen Bora


Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.