Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt
Volkswagen auta
- Bora
- Caravelle
- Fox
- Golf
- Jetta
- Lupo
- New Beetle
- Passat
- Polo
- Sharan
- Transporter

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

--> volkswagen --> opisy --> lupo -->


Volkswagen | prezentacje | testy | samochody nowe i używane

Volkswagen Lupo, galerie i tapety. Wady i zalety.

20.01.2009 |  Volkswagen Lupo 1.4 16V.
Volkswagen Lupo Co to jest: małe, jadowicie zielone, wyłupiastookie i drze asfalt przednimi łapami? Żaba z dopalaczem, czyli 16V o mocy 100 KM przy masie 975 kg. Po prostu potworny potworek! Podstawą motoryzacji tej ognistej rzekotki jest zwykły silnik 1.4, który normalnie ma 75 KM. Ale dla modelu 100-konnego uległo dość daleko idącym przeróbkom. Dzięki "wyostrzeniu" krzywek wałków rozrządu, zwiększeniu średnicy kanałów dolotowych (przepustnica jest większa o 8 mm), a także zastosowaniu kolektora dolotowego z gładkimi ściankami wewnętrznymi (z aluminium zamiast tworzywa sztucznego) moc wzrosła o 25 KM, do 100. Na dokładkę 16-zaworowej jednostce dano końcowy tłumik o mniejszych oporach przelotu. Dla dodatkowego zaakcentowania inności tego autka ów tłumik kończy się umieszczonym na środku zderzaka wylotem z polerowanej stali.
Do właściwości silnika doskonale dopasowano pięciostopniową skrzynię biegów, ale tylko pod względem przełożeń. System przełączania biegów na elastycznych cięgłach w czasie testu kilka razy spowodował tak zwane przyhaczenie biegu.

      Volkswagen Lupo Autko wystarczająco małe, by je uznać za typowo miejskie, ale wystarczająco wielkie, by swobodnie pomieścić dwójkę dodatkowych pasażerów. Pod warunkiem oczywiście, że są to dzieci. Przewidziano dla nich z tyłu bardzo bezpieczne miejsca z pasami typu lsofix.
Do możliwości kształtowania wnętrza tego w całości ocynkowanego "malucha" z Wolfsburga projektanci podeszli praktycznie: oparcie i siedzisko tylnej kanapy są składane i dzielone, przez co możliwości przewozowe zdecydowanie wzrastają. A nie jest to bez znaczenia, kiedy bagażnik ma 130 l pojemności. Inna sprawa, że jak się kupuje 100-konnego potworka klasy mini, to raczej nie po to, żeby robić z niego auto rodzinne. Bardziej się człowiek wtedy interesuje, jak to jeździ...
Wystarczy lekki deszczyk, a już ruszenie z miejsca jest niemal niemożliwe - przednie koła usiłują się wkręcić po osie w podłoże. Za to na suchej nawierzchni wiele potężniejszych aut klasy średniej, a nawet mocno podrasowanych, pozostaje w pobitym polu zarówno przy starcie, jak i zrywie przy większych prędkościach. Jak na tak mały samochodzik ten Lupo ma nawet przyzwoite hamulce - wynik 40,5 m od 100 km/h do zera jest do przyjęcia. Fakt, że pomaga w tym wydatnie kombinacja ABS-u i elektroniczne rozdziału siły hamowania.

      Volkswagen Lupo Mimo krótkiego rozstawu osi (2323 mm) samochodem jeździ się przyjemnie: jest wystarczająco twardy, by bezpiecznie wieźć pasażerów z maksymalną prędkością 188 km/h, ale nie popada przy tym w niewygodną twardość.
Już sama cena podstawowa, 24 900 DEM (w Niemczech, u nas nie ma na razie żadnej wersji Lupo) jest właściwie zaporowa. Jaka będzie polska cena, jeszcze nie wiadomo, ponieważ autko zostanie sprowadzone do nas dopiero pod koniec 2000 r.
Wspaniały przykład wszechstronnych umiejętności i możliwości firmy Volkswagen, choć ten akurat model jest wręcz wzorcowym przykładem auta nierozsądnego czy może nawet szalonego. Ale jest mnóstwo klientów, którzy wielbią takie pojazdy, szczególnie przy tak bogatym wyposażeniu. Z całą pewnością nie zabraknie ich również w Polsce. Będzie to jednak zabawka dla bogatych.

Na podstawie tekstu: (AŚ 47/2001)

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Volkswagen Lupo.

Volkswagen Lupo Volkswagen Lupo Volkswagen Lupo

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.