Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Porady związane z motoryzacją, wskazówki i pomoc dla kierowców.

Jak to naprawić, jak usprawnić, jak uniknąć kłopotów.

05.07.2008 |  Awaria układu ABS.
Pompa ABS Współczesne samochody są coraz bardziej najeżone układami elektronicznymi, które uprzyjemniają i ułatwiają jazdę oraz podnoszą bezpieczeństwo. Wszystko jest dobrze, jeśli są sprawne, natomiast gdy pojawi się usterka, może to oznaczać bardzo duże wydatki.
Jeszcze kilka lat temu w większości samochodów jedynym układem elektronicznym był moduł zapłonowy. Natomiast obecnie praktycznie w każdym samochodzie jest co najmniej kilka takich układów. Do nich należy również ABS, który wspomaga kierowcę podczas awaryjnego hamowania.

      Układ ABS Głównymi elementami ABS-u są: komputer sterujący pracą całego układu, modulator regulujący ciśnienie płynu hamulcowego dopływającego do zacisków hamulcowych i czujniki prędkości obrotowej - umieszczone przy każdym kole, które przesyłają informację o poślizgu koła. Komputer sterujący cały czas diagnozuje układ i jeśli pojawi się jakaś nieprawidłowość, natychmiast sygnalizuje to świecącą cały czas kontrolką na desce rozdzielczej. Wówczas układ hamulcowy nadal działa, ale tak jakby był pozbawiony ABS-u. Dlatego nie należy zwlekać z naprawą. Niestety, do diagnozy potrzebna jest odpowiednia wiedza i sprzęt. Bez specjalnego testera wykrycie usterki jest bardzo pracochłonne, a czasami wręcz niemożliwe. Testery takie mają wszystkie autoryzowane stacje obsługi oraz większe serwisy nieautoryzowane. Niektóre usterki powstają z winy kierowcy.

      Czujnik ABS Układ przestanie działać, jeśli założymy na felgi opony o różnych średnicach. Wówczas komputer będzie dostawał informacje o różnych prędkościach obrotowych kół, więc od razu wyłączy układ z pracy. Także jazda na hamulcu ręcznym, nawet bardzo krótka, spowoduje wyłączenie układu z pracy. Wyłączenie ABS-u nastąpi również, jeśli koła napędowe dość długo nie uzyskają dobrej przyczepności. Dzieje się tak zwłaszcza w zimie. Usterka może się pojawić również po wymianie przegubu napędowego lub piasty, gdy ze względu na oszczędności zakłada się przegub lub piastę bez pierścienia ABS-u i przekłada stary pierścień na nową część.
Wszystkie elementy ABS-u, nawet te najmniejsze, mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy, więc uszkodzonych części nie naprawia się, tylko wymienia na nowe. Niestety, poszczególne elementy układu dość drogie. Czujniki prędkości obrotowych kosztują kilkaset złotych, komputer kilka tysięcy złotych, podobnie jak modulator. Sama diagnoza bez naprawy to wydatek około 100 zł.

Na podstawie tekstu: Grzegorz Burda (SN 16-07-2007).

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.