Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Porady związane z motoryzacją, wskazówki i pomoc dla kierowców.

Jak to naprawić, jak usprawnić, jak uniknąć kłopotów.

29.01.2001 |  Filtr kabinowy.
Filtr kabinowy Filtry kabinowe powinny być wymieniane nie rzadziej niż raz na rok lub po przejechaniu 15 tys. km. Niestety, wielu kierowców o tym zapomina. Ostatecznymi sygnałami do wymiany filtra są: parowanie szyb i nieprzyjemny zapach, który pochodzi od rozwijających się w filtrze bakterii.
Filtry kabinowe pomagają nie tylko osobom cierpiącym na alergię, uczulenia czy astmę. Stojąc w korkach jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych substancji, których stężenie w kabinie samochodu jest nawet sześć razy większe niż na poboczu drogi. Świeże, pozbawione spalin, bakterii i kurzu powietrze wewnątrz samochodu chroni przed zmęczeniem i bólem głowy.

      Filtr kabinowy Na skuteczność działania i trwałość filtra kabinowego zasadniczy wpływ ma jakość użytych materiałów. Filtry kabinowe nie powinny mieć wkładów papierowych, ponieważ po zawilgoceniu znacznie spada ich zdolność pochłaniania zanieczyszczeń i dokładność filtracji. Powinna być specjalna włóknina naładowana elektrostatycznie, a warstwy muszą mieć gęstość rosnącą wraz z kierunkiem przepływu powietrza. Wysokiej jakości filtr kabinowy jest w stanie zatrzymać blisko 100 proc. alergicznych pyłków oraz kurzu. Zarodniki i bakterie są filtrowane w 95 proc, a sadza w 80 proc.
Filtr pyłkowy składa się z trzech lub - w przypadku filtrów z węglem aktywnym - czterech warstw materiału filtrującego. Pierwsza, wstępna, warstwa zatrzymuje największe cząstki kurzu i brudu, włóknina środkowa - higroskopijna i naładowana elektrostatycznie - zatrzymuje mikrocząstki, pyłki i bakterie, kolejna warstwa stabilizuje filtr, a warstwa z węglem aktywnym usuwa ze spalin szkodliwe gazy (ozon, związki siarki i azotu).
W trosce o ochronę własnego zdrowia warto zastosować nieco droższy filtr kabinowy z węglem aktywnym, gdyż zatrzymuje szkodliwe gazy. Ale aby filtr z węglem aktywnym w 100 proc. zatrzymywał szkodliwe substancje, musi być wysokiej jakości. Wizualnie nie można tego sprawdzić, więc przy zakupie należy kierować się renomą producenta.

Na podstawie tekstu: Grzegorza Burdy.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.