Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Porady związane z motoryzacją, wskazówki i pomoc dla kierowców.

Jak to naprawić, jak usprawnić, jak uniknąć kłopotów.

05.07.2008 |  Uszkodzony Katalizator.
Katalizator Spadek mocy silnika jest sygnałem, że coś niedobrego dzieje się z jednostką napędową. W wielu przypadkach pochopnie podejmuje się wtedy decyzję o kosztownym remoncie silnika. W silnikach wysokoprężnych mechanicy zalecają remont drogiej turbosprężarki. Niestety, przeważnie są to pieniądze wyrzucone w błoto, ponieważ winę za zbyt małą moc zatkany układ wydechowy.
Dlatego przed przystąpieniem do poważniejszych napraw, należy najpierw sprawdzić drożność układu wydechowego i katalizatora. Uszkodzenie katalizatora może nastąpić w wyniku złego składu mieszanki paliwowej. Jeśli nastąpi usterka w układzie sterowania silnika i przez długi czas jej nie usuniemy, to w wyniku złego składu mieszanki (np. zbyt uboga) nastąpi stopienie rdzenia katalizatora w wyniku zbyt wysokiej temperatury. Zjawisko takie często się pojawia przy nieprawidłowo wyregulowanej instalacji LPG. Żadna kontrolka nie będzie wówczas dawać informacji o usterce, więc w celu uniknięcia niepotrzebnych kosztów, trzeba systematycznie serwisować układ LPG.
       Uszkodzenie katalizatora może nastąpić także w wyniku oderwania się części ceramicznej od obudowy. Może to nastąpić podczas wjazdu w głęboką kałużę. Wówczas również przepływ gazów będzie mocno utrudniony, a dodatkowym objawem ewidentnie świadczącym o jego uszkodzeniu będą stuki dochodzące z podwozia.

      Katalizator Zatkanie katalizatora może wystąpić nie tylko w silnikach benzynowych, ale również w wysokoprężnych, Niebezpieczeństwo zatkania katalizatora występuje szczególnie w starszych dieslach, w których nie ma sterowania elektronicznego i kontrolowanego wypalania cząstek sadzy Jeśli silnik pracuje na krótkich dystansach, to katalizator nie osiągnie właściwej temperatury pracy, więc nie ma warunków do wypalenia zalegającej sadzy. Po pewnym czasie następuje zatkanie połowy katalizatora, a w skrajnych przypadkach nawet prawie "całego, co uniemożliwia dalszą jazdę. Naprawa zatkanego katalizatora nie może polegać na fizycznym usunięciu i wstawieniu w to miejsce zwykłego tłumika lub rurki. Jest to przede wszystkim niezgodne z przepisami i przy najbliższym badaniu technicznym diagnosta na pewno wykryje jego brak, ponieważ skład spalin będzie grubo odbiegał od obowiązujących norm. Ponadto w wielu nowych samochodach nie można wyciąć katalizatora, gdyż komputer sam sprawdza skład spalin za katalizatorem i jeśli odbiegają od normy sygnalizuje to kontrolka na desce, która informuje o usterce w układzie sterowania silnika. Wówczas włączany jest awaryjny tryb, parametr, silnika są uśrednione, a to skutkuje znacznym spadkiem mocy.
       Montaż nowego katalizatora nie zawsze oznacza ogromne koszty. Tak jest, jeśli zdecydujemy się na zakup oryginalnego w ASO. Wówczas naprawa może nas kosztować nawet kilka tys. zł. Znacznie taniej będzie, jeśli zakupimy katalizator uniwersalny. Dobiera się go do pojemności silnika i jego koszt nie powinien być większy niż 300 do 500 zł.

Na podstawie tekstu: Grzegorz Burda (SN 07-05-2007).

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.