Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Porady związane z motoryzacją, wskazówki i pomoc dla kierowców.

Jak to naprawić, jak usprawnić, jak uniknąć kłopotów.

05.07.2008 |  Wymiana klocków hamulcowych.
Klocki hamulcowe Koszt wymiany klocków hamulcowych można zmniejszyć, używając zamienników. Nie można jednak przesadzać z oszczędnościami, gdyż założenie części niewiadomego pochodzenia może nas drogo kosztować, ponieważ układ hamulcowy ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Układ hamulcowy, podobnie jak i cały samochód, najlepiej serwisować w autoryzowanej stacji obsługi z wykorzystaniem oryginalnych materiałów eksploatacyjnych. Tak jest najwygodniej, ale i niestety, najdrożej. Można jednak zmniejszyć koszty i to dość znacznie, używając tzw. zamienników, ale trzeba to robić z umiarem i stosować części znanych i renomowanych producentów. Tylko wówczas będziemy mieli gwarancję wysokiej jakości, a więc i pewność, że hamulce nie zawiodą w ekstremalnej sytuacji. Klocków hamulcowych, podobnie jak i wielu innych części nie produkują koncerny samochodowe tylko wyspecjalizowane w tym zakresie firmy. Do najbardziej znanych i renomowanych należą m.in.: Bosch, Lucas, Textar, ATE, Loekheed, Ferodo. Firmy te oferują również klocki poza siecią ASO. Dzięki temu można kupić takie same klocki hamulcowe jak w stacjach ASO, ale znacznie tańsze. Nierzadko zdarza się, że tańsze nawet o połowę.

      Klocki hamulcowe Wielu kierowców zadaje sobie pytanie: kiedy wymieniać klocki? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta - jeśli całkowicie się zużyją. Niestety, nie do końca jest to prawda. Podczas hamowania wytwarzają się ogromne ilości ciepła, ponieważ całą energię, jaką posiada jadący samochód, trzeba zamienić na bezużyteczne ciepło. I niestety, to ciepło musi przyjąć układ hamulcowy. Im grubsze okładziny i tarcze hamulcowe, tym pojemność cieplna układu jest większa i tym samym jest bardziej odporny na przegrzanie. Z tego powodu nie powinno się zużywać klocków do tzw. blachy.
Przy wymianie klocków należy również zwrócić uwagę na stan i grubość tarcz hamulcowych. Gdy są nawet niewielkie pęknięcia lub ich grubość jest poniżej minimum, należy je wymienić, ponieważ zbyt cienka tarcza może się skrzywić (drgania na kierownicy) lub pęknąć.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.