Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Porady związane z motoryzacją, wskazówki i pomoc dla kierowców.

Jak to naprawić, jak usprawnić, jak uniknąć kłopotów.

05.07.2008 |  Wymiana łożysk kół.
Piasta koła Szumy, buczenie podczas jazdy, bardziej wyraźne im większa prędkość świadczą o uszkodzeniu łożyska w kole. Wymiana nie jest skomplikowana, ale aby prawidłowo ją wykonać potrzebne są specjalistyczne narzędzia i przyrządy.
Łożyska w kołach samochodu, ze względu na ciężkie warunki pracy, uszkadzają się najczęściej. Bardzo trudno określić trwałość łożyska, ponieważ zależy ona od bardzo wielu czynników. Łożysko może być dobre przez wiele lat, a równie dobrze może nadawać się do wymiany już po kilku tysiącach km.

      Łożysko Łożysko uszkadza się stopniowo. Najpierw daje znać o sobie podczas bardzo szybkiej jazdy, następnie hałas jest coraz wyraźniejszy przy małych prędkościach, a w końcowej fazie buczenie i hurgotanie jest tak wyraźne, że nie można go już znieść. Diagnoza, które łożysko jest uszkodzone może być trudna, zwłaszcza w początkowej fazie, ponieważ podczas jazdy hałas jest duży i trudno precyzyjne zdiagnozować, co konkretnie jest jego przyczyną. Trzeba wykonać test. Podnieść samochód na podnośniku i obrócić kołem jak najszybciej. Uszkodzone łożysko będzie wyraźnie hałasowało. Niestety, nie zawsze będzie to pewna diagnoza, ponieważ hałas łożyska może być zagłuszany przez ocierające klocki hamulcowe lub obracające się elementy w skrzyni biegów. Wówczas trzeba przeprowadzić test drogowy. Na pustej drodze rozpędzamy samochód do prędkości, przy której występuje hałas, a następnie jeździmy slalomem. Wówczas, przez pewien czas, koła z jednej strony są dociążone, a z drugiej odciążone. Uszkodzone łożysko będzie bardziej hałasować podczas większego obciążenia, natomiast gdy będzie odciążone hałas będzie zanikał.

      Piasta z łożyskiem Łożysko kupimy praktycznie w każdym większym sklepie motoryzacyjnym. W niektórych przypadkach trzeba pofatygować się do ASO, ponieważ mają one zatopiony wewnątrz pierścień do ABS-u. Założenie zamiennika dobranego po wymiarach spowoduje nieprawidłową pracę tego układu. Dużą uwagę należy zwrócić podczas montażu takich łożysk. Trzeba je wprasować w odpowiednią stronę, tak aby czujnik trafiał na pierścień magnetyczny łożyska. Do wielu samochodów, zwłaszcza na tylną oś, łożyska występują tylko razem z piastą, co znacznie powiększa koszty. A piasta jest kilka razy droższa od samych łożysk. Oczywiście, montaż całej piasty jest bardzo prosty i szybki. Ceny łożysk są bardzo zróżnicowane i wahają się od 30 do 500 zł. Do tego trzeba doliczyć jeszcze koszty wymiany, które wynoszą od 60 do 150 zł. To jednak nie wszystko, ponieważ w większości samochodów po wymianie łożyska w przednim kole trzeba wyregulować geometrię zawieszenia, za którą zapłacimy od 50 do 150 zł, w zależności od modelu samochodu i warsztatu.

Na podstawie tekstu: Grzegorz Burda (SN 02-07-2007).

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.