Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Porady związane z motoryzacją, wskazówki i pomoc dla kierowców.

Jak to naprawić, jak usprawnić, jak uniknąć kłopotów.

05.07.2008 |  Temperatura w samochodzie.
Panel ogrzewania Na sprawność psychomotoryczną kierowcy, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy, w znacznym stopniu wpływa temperatura powietrza w pojeździe. Dzięki układowi ogrzewania i wentylacji oraz klimatyzacji można ją tak wyregulować, aby uzyskać komfortowe i bezpieczne warunki jazdy.
       Optymalna temperatura w samochodzie to od 20 do 22°C. Jeśli jest zimno, kierowca będzie podróżował w ubraniu, w którym wsiadł do pojazdu, a w zimie składa się ono zazwyczaj z kilku warstw. Taki ubiór krępuje ruchy i nie pozwala na swobodne manewrowanie kierownicą. Ponadto. w przypadku kolizji przedmioty znajdujące się w kieszeniach mogą zranić kierowcę. Gruba kurtka sprawia, że pas bezpieczeństwa nie jest prawidłowo ułożony i nie przylega bezpośrednio do ciała kierowcy. Powoduje to dodatkowe ryzyko znacznie większych obrażeń. Dlatego, jeśli tylko jest to możliwe, należy, wsiadając do samochodu, ściągnąć kurtkę i poświęcić trochę uwagi na prawidłowe ułożenie pasa bezpieczeństwa. Nie może on być poskręcany i ułożony na brzuchu, tylko powinien znajdować się jak najniżej na biodrach.

      Układ klimatyzacji Zbyt niska temperatura nie sprzyja jeździe, ale niewskazana jest również temperatura zbyt wysoka, która wpływa na obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Zła wentylacja i zbyt wysoka temperatura powodują niedotlenienie organizmu i dyskomfort psychiczny, a kierowca staje się senny. Kabina samochodu jest bardzo mała, więc zawsze powinien być włączony wentylator.
- Sprawnie działający układ ogrzewania i wentylacji zapewnia komfort podróży, ale i pozwala zlikwidować charakterystyczne dla warunków zimowych parowanie szyb - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
- W warunkach zimowych widoczność i tak często ograniczają opady, a prowadząc samochód z zaparowanymi szybami możemy nie zauważyć pieszego czy jadącego samochodu i spowodować wypadek. Problem skutecznie eliminuje włączenie klimatyzacji. W samochodach w nią niewyposażonych pary można się pozbyć za pomocą nadmuchu powietrza z dmuchawy i stopniowemu, w miarę nagrzewania się silnika, włączaniu ogrzewania. Strumień powietrza ustawiać należy na szybę, a jego obieg włączyć na zewnętrzny.

      Wietrzenie samochodu Podczas postojów zawsze należy wietrzyć samochód. Ogrzewanie osusza powietrze, więc w trakcie podróży powinniśmy pić dużo wody. Warunki panujące w instalacji sprzyjają również rozwojowi różnego rodzaju grzybów i bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia. Nieprzyjemny zapach odczuwany z nawiewów po włączeniu wentylatora to znak, że układ wymaga czyszczenia, które można przeprowadzić w każdym warsztacie zajmującym się klimatyzacją, bądź zrobić to samodzielnie z użyciem odpowiednich preparatów.

Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.